Severed

Produkcja firmy DrinkBox Studios – Severed – już przed premierą wzbudzała spore zainteresowanie wśród graczy. Ekskluzywny dla konsoli PlayStation Vita tytuł (chociaż, jak się okazało, tylko na jakiś czas) w oczach wielu osób mógł stać się kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem handhelda. Czy rzeczywiście gra od twórców świetnie przyjętego Guacamelee sprostała wysokim oczekiwaniom?

Recenzję napisał Medium

Przygodę rozpoczynamy w dość tajemniczych okolicznościach. Nasza bohaterka Sasha budzi się w zrujnowanym przez trzęsienie ziemi domu. Szybko okazuje się, że to wydarzenie będzie początkiem najgorszego dnia w jej życiu, ponieważ straciła rękę, a jej rodzina zaginęła. Jednak z pomocą przychodzi tajemniczy demon, który wręcza bohaterce miecz. Przy jego pomocy będziemy mogli przeciwstawić się wrogo nastawionym istotom podczas próby odnalezienia bliskich.

 sev1

Rozgrywka działa na zasadach popularnego w Japonii gatunku dungeon crawler. Cała mapa świata jest podzielona na sektory/komnaty, a pojedynki z przeciwnikami rozpoczynają się, gdy wejdziemy w czarno-białe płomyki. Twórcy Severed postanowili rozwinąć typową dla gatunku rozgrywkę, wykorzystując unikalne funkcjonalności mobilnej konsoli. Dzięki temu w starciach z wrogiem będziemy używać przedniego panelu dotykowego. Tym samym, aby zaatakować mieczem, musimy narysować palcem odpowiednie cięcie, więc bezmyślne mazanie po ekranie nie wchodzi w grę. Każdy przeciwnik ma inne słabe punkty, które musimy wykorzystać, aby wyjść z pojedynku zwycięsko. Szybkość ataków wyprowadzanych przez rywali jest ograniczona przedziałem czasowym. Gdy potwór będzie gotowy na oddanie ciosu możemy go zablokować. W tym celu atakujemy kończynę, która zmierza w naszym kierunku, aby pozbawić Sashe życia. O ile w przypadku starć z pojedynczymi wrogami walka nie jest zbyt wymagająca (oczywiście nie uwzględniając bossów), o tyle gdy przeciwnicy otoczą nas z wszystkich stron, możemy mieć poważne problemy.

 sev2

Drogą do sukcesu w walce jest zadawanie ciosów pod odpowiednim kątem, dynamiczne obracanie kamery oraz świetny refleks. Gdyby  jednak walka skończyła się śmiercią Sashy, zostaniemy cofnięci do ostatniej zapisanej lokacji (zapis jest aktualizowany z każdą przekroczoną komnatą). Dzięki temu gra jest dużo mniej frustrująca. Po pokonaniu każdej nieprzyjaznej jednostki czas na chwilę zwalnia, a my możemy odciąć jej poszczególne kończyny. Im lepiej wykonamy kombinację ciosów ukazanych na ekranie, tym więcej części ciała potworów otrzymamy. Jest to niezwykle istotne, bowiem kończyny służą do ulepszania zdolności naszej bohaterki. Jest to bardzo ciekawy system, który świetnie zastąpił standardowe, oklepane punkty doświadczenia. Kawałki potworów możemy także zdobywać poprzez eksplorację mapy, a konkretniej rozbijanie waz czy szafek. Jednak trzeba przy tym zachować ostrożność, ponieważ często w naczyniach rozrzuconych po mapie zamiast nagrody kryje się trujący gaz odbierający nam część punktów zdrowia. Niemiej jednak warto próbować, bo z czasem pozyskamy także dzięki temu specjalne umiejętności, które ułatwią nam pojedynki, a także umożliwią eksplorację dotąd niedostępnych miejsc. Oprócz walk na rozgrywkę składają się również łamigłówki logiczne. Nie są one zbyt skomplikowane, ale niekiedy będziemy musieli mocniej poruszyć szare komórki, aby kontynuować misję.

 sev3

Severed jest nietypowym projektem także dzięki swojej oprawie audiowizualnej. Grafika to połączenie surrealizmu, meksykańskiego stylu znanego z wcześniej wspomnianego Guacamelee oraz przeplatających się mrocznych odcieni z jaskrawymi barwami. Aspekt wizualny gry wraz ze stonowanym audio tworzy niesamowity klimat, w którym z przyjemnością każdy się zanurzy. Jedyne uwagi, jakie mogę skierować do twórców, to powtarzalność elementów lokacji. Niestety cały świat został zbudowany z niewielkiej ilości obiektów, przez co jest bardzo powtarzalny. Urozmaicenie go zdecydowanie dodałoby grze więcej wyrazu i poprawiło końcowy odbiór.

sev4

Podsumowując, Severed to jedna z najlepszych pozycji dostępnych na konsoli PlayStation Vita. Posiadasz handhelda Sony? Wyposaż się w tę produkcję. To naprawdę kawał solidnego dzieła, które warto chwalić i polecać innym. Tym samym odpowiedź na zadane we wstępie pytanie brzmi: tak, Severed jak najbardziej powinno sprostać oczekiwaniom każdego gracza.


Fabuła: 8,5
Grafika: 8
Audio: 8
Gameplay: 9

Ogółem: 9/10


 Serdecznie dziękujemy DrinkBox Studios
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: DrinkBox Studios
Wydawca: DrinkBox Studios
Data wydania: 26 kwietnia 2016 r.
Dystrybucja: cyfrowa i fizyczna (wydanie limitowane)
Waga: 227 MB
Cena:  63 PLN

Gra jest też dostępna na Nintendo Switch w cenie 60 PLN.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Dawidoffski pisze:

    Gierka jest rewelacyjna 🙂

    Klimat mezoamerykańskich kultur i mitów, świetny system sterowania oraz mechanika walki, spory potencjał jeśli chodzi o rozbudowywanie umiejętności postaci i całkiem nieźle zaprojektowane zagadki. Szczerze polecam każdemu, a w szczególności tym, którzy otrzymali ten tytuł w ramach PS Plus. Mieć go i nie spróbować to grzech.

    P.S. tytuł w sam raz dla psychofanów zbierania trofeów. Platyna w tej grze jest bardzo prosta 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *