Plantera

Czasami chce się usiąść i zrelaksować przy jakiejś niespecjalnie wymagającej grze. Do takich produkcji zalicza się właśnie Plantera. Zamiast na tłuczeniu przeciwników bądź omijaniu niebezpieczeństw, spokojnie uprawiamy sobie ogródek.

O fabule nie ma się co rozpisywać, bo zwyczajnie jej nie ma. Plantera od razu po wybraniu nowej gry wrzuca nas do ogrodu, bez żadnego tutoriala ani instrukcji, co powoduje, że pierwsze kilka minut z grą skupia się na poznaniu mechaniki niż na faktycznej rozgrywce. Gdy już ogarniemy co i jak, nasz ogródek będzie powoli rósł. Już pierwszego dnia będziemy mogli zarobić na nim 1000 monet w godzinę, a następnego tę samą kwotę uzyskamy nawet w kilka sekund. Na postęp w grze wpływa nasz level, który rośnie wraz ze sprzedawaniem plonów i zarabianiem lokalnej waluty. Każdy nowy poziom odblokowuje nowe przedmioty albo zwiększa ich wartość, dzięki czemu możemy zdobyć kolejne pieniądze potrzebne do wbicia kolejnego poziomu. Gdy odblokujemy już wszystko, każdy przedmiot otrzyma żółty „star shard” (gwiezdny odłamek), który zwiększa wartość towaru. Później dążymy do odblokowania wszystkich żółtych odłamków, dzięki czemu zostanie utworzony zielony star shard. Następnie znowu dążymy do zebrania piątki, tym razem do stworzenia „ultimate star” (ostateczna gwiazda). To swoiste zbieractwo wydłuży nam trochę rozgrywkę.

2017-05-21-101625

Gameplay polega tylko na klikaniu w ekran naszej konsolki, aby zebrać plony bądź odstraszyć naziemnych, podziemnych i latających intruzów. W międzyczasie kupujemy nowe roślinki i zwierzęta. Jeśli o dostępne dobra chodzi, do wyboru mamy pięć kategorii: grządki warzywne, krzaki, drzewa owocowe, zwierzęta i przedmioty specjalne. Pierwsze trzy będą nam dostarczały plonów, a zwierzęta dokładnie tego, czego można się po nich spodziewać, czyli jajka, mleko, wełnę i tym podobne. Przedmioty specjalne mogą być użyte w celu zwiększenia wydajności naszego ogrodu. Dla przykładu, psy odstraszą szkodniki takie jak króliczki, lisy bądź wilki; strach na wróble będzie płoszył wszelakie ptactwo łaszące się na nasze warzywa, a budzik powstrzyma naszych zbieraczy przed zasypianiem. Za pieniądze też poszerzymy nasz ogród, zwiększając liczbę pracowników i miejsc na grządki, drzewa i krzewy.

2017-05-23-082904

Grafiki w przypadku tej produkcji nie warto nawet opisywać, wystarczy spojrzeć na screeny. Podczas rozgrywki będzie nam towarzyszyła powtarzalna, jednakże przyjemna i nadająca pewnego klimatu muzyka. Co prawda soundtrack składa się tylko z trzech utworów, ale są one na tyle dobrze napisane, że nawet tego odczujemy: ten sam kawałek może lecieć przez kilkanaście minut, ale nigdy nam się nie znudzi. Co więcej, czasami nawet powoduje, że chcemy pograć dłużej.

2017-06-04-203200

Plantera od VaragtP reprezentuje clickery i dostarcza prostej rozrywki w postaci powiększania ogródka i sprzedawaniu zbiorów. Zabawa nie jest skomplikowana i po pewnym czasie może stać się powtarzalna, ale sprawdza się idealnie na krótsze posiedzenia, tym bardziej że wciąga wystarczająco, by co jakiś czas sprawdzić, jak się ma nasz ogródek. Na początku mamy jedynie jedną grządkę marchewek, ale z czasem pole pod uprawy rozrośnie się i będziemy mogli posadzić masę innych warzyw, owocowe drzewa i resztę krzaków, a do tego po ekranie będą wesoło hasały zwierzątka. Wszystkiemu towarzyszy radosna oprawa AV, która sprawia, że nawet krótkie odwiedziny zostawią po sobie dobre wrażenie. W związku z tym warto sięgnąć po Planterę, bo mimo swojej powtarzalności, braku rozbudowanego gameplayu i fabuły przyciąga do siebie spokojną atmosferą, bezstresową rozgrywką i przyjemną oprawą AV. Jest to moim zdaniem idealna produkcja na gorsze dni, bo pozwala graczowi zapomnieć na chwilę o smutkach życia codziennego dzięki skupieniu się na pielęgnacji ogródka.


Grafika: 6
Muzyka: 8
Gameplay: 5

Ocena ogólna: 6/10


Serdecznie dziękujemy Ratalaika Games
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: VaragtP
Wydawca: Ratalaika Games
Data wydania: 24 maj 2017 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 34,6 MB
Cena: 21,50 PLN

Gra jest również dostępna ma Nintendo Switch w cenie 20 PLN. Pełna nazwa tego wydania to Plantera Delux.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Klisander pisze:

    Wygląda bardzo przyjemnie, zwłaszcza dla dzieci, szkoda tylko, że w czasach gdy takich gier na telefony jest od metra, wychodzi ona w miarę wysokiej cenie, jak za taki produkt.
    Sądzę, że jak z czasem doczeka się przeceny to wtedy kupię i dam jej szansę, zwłaszcza że ostatnio odkrywam w sobie rolnika 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *