NORTH

Gry stały się kolejną formą przekazu do poruszania trudnych tematów. Produkcja od studia Outlands próbuje ukazać problem migracji od strony uchodźcy.

W NORTH znajdziemy w mieście z najbardziej dystopicznych wizji  na spowitych mrokiem ulicach nie uświadczymy żywej duszy. Nasz bohater, który w pogoni za lepszym życiem, zostawił w ojczystym kraju swoją siostrę i przebył niebezpieczną podróż, w końcu trafił do azylu w tymże właśnie mieście. W produkcji zobaczymy przedstawienie jego wrażeń z tego miejsca. Wszystko, co widzi i myśli, przelewa na papier w postaci listów do siostry. Najsilniejszą stroną produkcji są dość trafne uwagi i przede wszystkim karykaturalne przedstawienie sytuacji, które możemy odnieść do naszej rzeczywistości. I o ile warstwa fabularna jest dobra, tak niestety gameplay jest największą wadą tej gry. Przemieszczanie się po mieście w celu wykonywania rutynowych zadań jest nieintuicyjne, a gdy już trafimy do odpowiedniego miejsca, nie będziemy wiedzieć, co robić, ponieważ nie dostaniemy żadnej wskazówki. Dopiero gdy już jakimś cudem uda nam się wykonać zadanie, możemy wrócić się do rozstawionych w paru miejscach skrzynek pocztowych, przez które nadajemy list. Przejrzystości dodałoby zamienienie kolejności, ponieważ to właśnie z tej wiadomość dowiadujemy się, gdzie i po co się udać. Kolejnym problemem jest brak historii wysłanej korespondencji, przez co w razie wątpliwości nie mamy jak jej ponownie przeczytać. Nie pomaga również dość mroczna kreacja miasta przez co często błądzimy po omacku, gdyż ekran jest niemal czarny. Dodatkowo, mimo dość prostej grafiki, produkcja ma drobne przycięcia. Nie wpływają one na rozgrywkę, ale przy tak prostym wyglądzie nie powinno mieć to miejsca.

DXyPgZJVoAEqB2F.jpg large.jpg

Nie skłamię, stwierdzając, że NORTH ma naprawdę ciekawe założenia i pomysł na siebie. Ukazanie oczyma imigranta nowej rzeczywistości oraz opis jego przemyśleń potrafią sprawić, że gracz zacznie rozważać wiele sytuacji z realnego życia. Niestety do całej reszty gry mam wiele zastrzeżeń. Najgorzej wypada nieprzemyślany gameplay zbudowany na backtrackingu. Nie pomaga też zbyt ciemny w wielu miejscach obraz, przez co zamiast spędzić czasz na rozmyśleniu, będziemy niepotrzebnie się irytować.


Ocena: 5/10


Serdecznie dziękujemy Sometimes You
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Outlands
Wydawca: Sometimes You
Data wydania: 6 marca 2018 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 812 MB
Cena dla Vity: 16,5 PLN
Cena dla Switcha: 12 PLN

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *