SuperFrog HD

SuperFrog HD jest remake’em kultowej platformówki 2D studia Team 17. Gra pierwotnie została wydana na komputery firmy Amiga, a następnie przekonwertowano ją na sprzęt klasy  PC. Twórcą odświeżonej Super Żaby jest studio Tick Tock, które względem pierwowzoru poprawiło grafikę i dodało nowe poziomy. Jednak zasadnicza idea rozgrywki nie został zmieniona – jako żaba o super mocach będziemy pokonywać kolejne etapy tak długo, aż osiągniemy wyznaczony nam cel.

Napisał: aleks33

Fabuła gry przywodzi na myśl bajki z dzieciństwa. Dawno, dawno temu, za siedmioma górami i za siedmioma lasami w Zaczarowanym Królestwie żyli sobie książę i jego wybranka serca. Jednak niedaleko tego królestwa mieszkała wredna wiedźma, której nie podobała się panująca sytuacja. Postanowiła więc porwać przyszłą pannę młodą, a księcia za to, że odrzucał jej zaloty, zamieniła w żabę. Zapewne młodzieniec w formie zielonego płaza osiedliłby się w jakimś stawie i spędził w nim resztę życia, lecz w płynącym nieopodal strumyku znalazł magiczny eliksir. Gdy go wypił, podziały się dziwne rzeczy. Zdecydowanie zmężniał, urósł mu kaloryfer i poczuł w sobie wielką siłę . Świadomy swej nowej mocy zdecydował wyruszyć na spotkanie z przeznaczeniem, gdyż czuł, że zdoła raz na zawsze skończy z wiedźmą i odbije swoją dziewczynę z jej rąk.

1

SuperFrog HD pozostaje wierny regułom, które rządzą dwuwymiarowymi platformówkami, więc zasady gry są proste. Aby ukończyć etap, należy znaleźć wyjście (w etapach oryginalnych należy też zebrać określoną liczbę monet, maksymalnie 99, by je odblokować). W wykonaniu zadania przeszkadza spora liczba wrogów oraz różne statyczne przeszkody w postaci np.: kolców. Niektóre z potworków można zabić, skacząc na nie, lecz wszystkie giną od uderzenia strzałem z zielonej kulki z oczami zwanej Destructo-Spud. Spuda możemy wyrzucać przed siebie, w górę i pod kątem w górę, lecz tylko stojąc. I tak samo jak przeciwnicy nie są odporni na nasze ataki, tak i my odnosimy obrażenie w kontakcie z nimi. Każde dotknięcie wroga czy oberwanie wystrzeliwanymi przez nich pociskami kończy się utratą jednego z pięciu punktów energii naszego bohatera. Podobnie sprawa wygląda z innymi przeszkadzajkami. Gdy w końcu punktów zabraknie, pożegnamy się z jednym z kilku żyć. Jak to w platformówce, skakania jest mnóstwo, a poziomy wypełniono monetami, klejnotami, owocami, eliksirami i sekretnymi pomieszczeniami. Dodatkowo każdy nowy poziom skrywa „Złoty liść lilii”, a jeśli odnajdziemy wszystkie, dostaniemy trofeum. Poza tym gra, tak jak zapowiadano przed premierą, wcale nie jest łatwa, ponieważ nieprzemyślany skok może łatwo skończyć się wpadnięciem na np. kolce, które od razu zabiorą nam całe życie. Tak więc z poziomem trudności wcale nie jest zbyt różowo, a przyjdzie nam tak przemierzyć sześć światów:

 • Magic Woods
 • Spooky House
 • A Day at the Circus
 • History Lesson
 • Ice Caverns
 • Factory Failure

2

Każdy z tych światów składa się z czterech nowych poziomów i czterech oryginalnych z Amigi, co daje nam łącznie 48 plansz do ogrania. Po ukończeniu każdego levelu przechodzimy do ekranu z jednorękim bandytą, w którym możemy wygrać oryginalne poziomy z Amigi oraz szablony do edytora poziomów. Różnorodność rzeczy do wygrania niestety została okrojona względem oryginału, ponieważ tam do zdobycia były także dodatkowe życia i bonusowe punkty.

Oprócz trybu fabularnego, przyjdzie nam również pobawić się w tak zwanym Frog Trials – formie rozgrywki znanej z np.: Jetpack Joyride – czyli nieskończonym biegu. Oczywiście musimy przebyć jak najdłuższy dystans, zdobywając przy tym jak najwięcej punktów. Ponieważ w tym przypadku naszym głównym wrogiem jest czas, trzeba zbierać rozrzucone po drodze zegary. Gdy odliczanie dojdzie do zera, próba się skończy. Ten tryb to jeden z największych atutów SuperFroga HD.

3

SuperFrog HD pod względem oprawy graficznej prezentuje się co najmniej dobrze. Twórcy pokazali, co potrafią i dostajemy ręcznie rysowaną grafikę 2D, w której zdecydowanie widać stylTeam 17 znany z późniejszych odsłon Wormsów. Wszystko zostało przystosowane do dzisiejszych standardów, postacie i świat w dużych rozdzielczościach wyglądają tak, jak powinny wyglądać. Intro gry, okrojone względem animowanego intra oryginału, przedstawia nam fabułę w postaci obrazków rysowanych w dokładnie takim samym stylu, jak towarzyszący nam podczas rozgrywki. Pozycja nie odstrasza oprawą, powiedziałbym nawet, że zachęca.

Soundtrack gry też jest niczego sobie. W nowych poziomach dostajemy zremasterowane i/lub unowocześnione kawałki z oryginału, a także kompozycje, jakich nie powstydziłaby się odtwarzać sama Amiga. W oryginalnych poziomach, tak jak to powinno być, dostajemy nietkniętą muzykę, czyli tę samą, którą starzy wyjadacze słuchali podczas ogrywania kolejnych leżeli w latach 90′.

4

Podsumowując, SuperFrog HD jest dobrą grą. Fabuła nie ma zbytniego znaczenia w tej pozycji, dlatego nie będę się nad nią rozwodził. Singleplayer jest solidnym kawałkiem rzemiosła, chociaż przydałoby się mu jeszcze kilka(naście) szlifów, bo czasami wkurzają błędy. Oprawa graficzna to duży atut produkcji i tu twórcy postarali się, aby prezentowała wysoki poziom. No i oprawa dźwiękowa, też bardzo dobra, chociaż dźwięki brzmią trochę tandetnie.

SuperFrog HD to gra, przy której można spędzić trochę czasu, zbierając złote lilie, wszystkie monety i maksować ilość punktów. Ja osobiście świetnie się przy niej bawię, moja mama zresztą też, bo przypomina sobie czasy, kiedy się w nią zagrywała. Jest troszkę błędów, takie jak np.: wykrywanie kolizji na platformach, ale to wszystko można wybaczyć, bo gra się naprawdę przyjemnie. Grafika fajnie wygląda, a jej bajkowy design dobrze pasuje to klimatu całości. Muzyka też przypadła mi do gustu. Przyjemnie zbiera się w jej rytm monety, owoce i inne pierdółki, a dotyczy to zarówno oryginalnego audio, jak i nowo skomponowanego. Jednak zdecydowanie brakuje mi jednej rzeczy – zaimplementowania całości pierwszej wersji gry lub chociaż możliwości zabawy w starej oprawie graficznej na oryginalnych poziomach. Jeżeli twórcy zdecydują się na wydanie kilku patchy z poprawkami, gra osiągnie status bardzo dobrej, a tymczasem jest tylko dobra.


Plusy:

 • Klimat oryginału
 • Oprawa audiowizualna
 • Grywalność
 • Frog Trial

Minusy:

 • Brak oryginalnej gry w wersji z Amigi, tylko wersja H
 • Okazjonalne błędy
 • Edytor poziomów nie jest intuicyjny, brak sterowania dotykiem

Dźwięk: 7
Grafika: 8
Gameplay: 9

Ocena: 8/10


Producent: Team 17 Software
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Data wydania:
31.07.2015 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Funkcje crossowe: -buy, -controller
Waga: 270 MB
Cena: 33 PLN

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. MisiaczekM pisze:

  Szkoda, ze nie ma go juz w sklepie

  • Szponix pisze:

   Niestety usunęli z powodu zakończenia licencji 🙁 Z platformerów mogę polecić Kung Fu Rabbit, 1001 Spikes, Bard’s Gold (+ elementy roguelike), Dokuro, Hue, Kick & Fenick (tu polecają inni), Lumo, Limbo, Level 22 (+ elementy skradankowe), Nihilumbra, Putty Squad, oczywiście oba Raymany, Teslagrad, The Swapper (+ elementy logiczne), a jeśli nie masz kasy w PSS to warto sięgnąć po runnera – Run Sackboy! Run!.

  • Quithe pisze:

   To jest chamskie :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *