Minutes

Ostatnio na Vicie zagościło kilka wymagających arkadówek. Ciekawe efekty w tym gatunku można uzyskać dzięki stosunkowo małym nakładom finansowym, więc obecnie twórcy niezależni wiodą prym w ich produkcji.

To jednak nie jedyny powód. Zręcznościówki są specyficznym gatunkiem, który w większości przypadków wymaga od gracza świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Co prawda można po prostu zaliczyć całą grę, ale sęk w tym, aby maksymalnie wywindować swoje wyniki i osiągnąć wszystkie cele. Dlatego też obecnie takie gry są tworzone przez pasjonatów dla pasjonatów, a najświeższym tego przykładem jest Minutes wyprodukowane przed Red Phantom Games.

1

W arkadówkach najważniejszy jest pomysł na gameplay, który wciągnie gracza i zmusi go do wielokrotnego powtarzania tych samych poziomów. Najlepsze jest to, że nie musi być skomplikowany oraz podszyty jakąkolwiek fabułą, i takie właśnie są Minuty. Po prostu sterujemy w nich kółkiem, którym należy zbierać latające po planszy kolorowe linie i kółeczka oraz unikać ich czarnych odpowiedników. Każde udane zetknięcie się pożądanymi kolorami będzie owocowało dodaniem punktów do puli. Aby zebrać ich jak najwięcej, otrzymujemy do dyspozycji cztery wielkości koła, które przekładają się na odpowiedni mnożnik punktów. Z kolei zetknięcie się z czernią ładuje stan alarmowy, który ostatecznie rozsadza nasz okrąg i kończy grę. Trwająca dokładnie jedną minutę plansza zostaje uznana za zaliczoną tylko wtedy, gdy uda nam się przekroczyć liczbę punktów przypisaną pierwszemu progowi.

2

Red Phantom Games przygotowało dla nas 60 leveli, a na każdym z nich mamy do osiągnięcia kilka celów. Pierwszym z nich są trzy progi punktowe, za które otrzymujemy gwiazdki. Służą one nie tylko podbudowaniu ego, ale także odblokowaniu kolejnych plansz, wielkości koła oraz power-upów. Wyróżniamy cztery wzmacniacze, które z czasem będzie można ulepszyć, a są nimi: spowolnienie, tarcza, bomba oraz odnowienie życia. Haczyk jednak polega na tym, że podczas zaliczania levelu możemy tylko raz wykorzystać power-up, ale za to dowolny. Będzie to dość istotne przy próbie osiągnięcia pozostałych wyzwań, którymi są zebranie wszystkiego, co kolorowe oraz zakończenie rozgrywki bez otrzymania obrażeń. Dodatkowo w tle w pewnym momencie zawsze przemyka tak zwany minutnik, którego należy stuknąć palcem. Oczywiście każdy z tych celów zostanie zaliczony dopiero wtedy, gdy zdobędziemy minimalną wymaganą liczbę punktów. Na tym jednak nie koniec, ponieważ plansze możemy też zaliczyć „idealnie”. W tym celu nabijamy punktów o wartości trzech gwiazdek, zbieramy 100% kolorowych lataczy i wychodzimy z planszy bez obrażeń. Takie masterowanie jest bardzo trudnym zadaniem, a potwierdza to nawet główny twórca gry, Richard Ogden. Producent przyznał się, że jemu samemu zajęło to aż dziesięć godzin, a przecież grę zna na wylot. Z drugiej strony nie krył tego, że wysoki poziom trudności od samego początku był jego celem

W ramach zmotywowania nas do spędzenia z grą dłuższego czasu w Minutes zostały zaimplementowane rankingi sieciowe. Możemy je filtrować pomiędzy całym światem i znajomymi, poza tym każda plansza ma swoją własną tabelę. Ostatnim już motywatorem są codzienne wyzwania. Każdy level, który się w nich pojawi, jest generowany losowo. Naturalnie mamy tylko jedno podejście, które zobrazuje nasz wynik, ale za to wcześniej możemy ćwiczyć, ile chcemy.

2014-11-02-215618

Jak widzicie po screenach oraz na filmiku, oprawę graficzną Minutes cechuje prostota. Nie uświadczymy w tej grze efekciarskich wizualizacji, ale za to możemy dostać niezłego oczopląsu, gdy przez ekran zacznie przelatywać kilkadziesiąt kresek, kółek oraz odpalą się grube promienie. A trzeba jeszcze pamiętać, że pomiędzy tym wszystkim należy wypatrzeć szarego, ledwo widocznego minutnika. Aby jednak zmniejszyć monotonię, twórcy co pięć plansz wprowadzają nowe, statyczne tło oraz zmieniają kolory zbieranych elementów. Całość wygląda po prostu schludnie i ładnie, ale też nie powoduje większych zachwytów.
Inaczej jest za to z oprawą audio. W grze znajduje się kilka utworów, głównie elektronicznych, które świetnie współgrają z rozgrywką. Nie dość, że są energiczne, to jeszcze bardzo dobrze komponują się z efektami dźwiękowymi. Pośród nich usłyszymy m.in. dźwięk szlifowania metalu kątówką, gdy kolorowa linia będzie wcierać się w nasze koło czy alarmu, gdy będziemy blisko wybuchu. Ten element gry zaskoczył mnie najbardziej. Został bardzo dobrze przemyślany i jest najmocniejszą stroną Minutes.

Drugim mocnym zaskoczeniem było podejście twórców do graczy. Wielokrotnie widzieliśmy zaimplementowany szereg lokalizacji, lecz polski był często pomijany. Jednak nie tym razem! Red Phantom Games oddało to zadanie profesjonalnej firmie tłumaczącej, dzięki czemu otrzymaliśmy porządnie przełożoną grę. Co prawda nie pojawiają się w niej żadne dialogi czy szersze opisy, ale wciąć miło zobaczyć np. nazwy poziomów i trofeów w naszym rodzimym języku. Zdecydowany plus dla producenta.

3

Muszę przyznać, że minutowe plansze wciągnęły mnie na tyle, aby zaliczyć wszystkie 60 poziomów. A nie było to łatwe, ponieważ do czasu zdobycia potrójnego mnożnika powtarzałem część zadań nawet po kilkadziesiąt razy. Potem gra stała się prostsza i pokazała mi, że zdobycie np. większej liczby gwiazdek nie jest jednak zadaniem niemożliwym. Wciąż jednak jestem pewny, że masterowanie tej pozycji jest ponad moje siły, więc na tym zakończę zabawę z tą pozycją. Minutes, jako tytuł przeznaczony bardziej do krótkich posiedzeń, może spodobać się większości osób z odrobiną cierpliwości. Natomiast zdecydowani wielbiciele arkadówek, którzy nie boją się wyzwań, będą z gry bardziej zadowoleni i do mojej oceny gameplay’u, a więc i końcowej, mogą sobie dodać jedno oczko w górę.


Plusy:

  • Oprawa audio
  • Odblokowywanie power-upów
  • Potrafi wciągnąć
  • Polska lokalizacja

Minusy:

  • Raczej na krótsze sesje
  • Może zniechęcić wahaniami trudności
  • Brak dodatkowych trybów gry

Grafika: 6
Dźwięk: 9
Gameplay: 6,5
Ogólna: 7/10


Serdecznie dziękujemy Red Phantom Games
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Red Phantom Games
Wydawca: Red Phantom Games
Data wydania: 05.11.2014 r.
Polska lokalizacja: tak
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 353 MB
Funkcje crossowe: -save i -buy z PS4
Cena: 31 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *