Evoland

Bo młode pokolenie nie wie, jak kiedyś wyglądały RPGi… A gdyby była szansa, aby im to pokazać?

Z grami do czynienia miałem niemal od dziecka. Najpierw Pegasus, którego następnie zastąpił komputer. Niestety dość słaby… Gdy znajomi grali w Gothica czy Diablo 2, ja musiałem ograniczyć wybór gier do starszych tytułów oraz do emulacji SNESa czy Gameboya. Dzięki temu byłem w stanie nadrobić wiele tytułów, które normalnie bym odpuścił ze względu na grafikę, ale w taki sposób udało mi się zasmakować klasycznych pozycji, takich jak pierwsze Final Fantasy. Teraz, gdy przeskok technologiczny jest jeszcze większy, a o wiele bardziej zaawansowane technologicznie tytuły możemy włączyć na telefonie ze średniej półki, zrozumiałe jest, że mało kto będzie próbował obcować z tymi klasykami. Zresztą pewnie sam bym się teraz od nich odbił, ponieważ ani nie mają ani rozbudowanej fabuły, ani ciekawych mechanik, choć w swoich czasach były pionierami.

I tu właśnie przychodzi Evoland. Jest to produkcja dość specyficzna, ponieważ mimo interesującego gameplayu potraktowałbym ją jako ciekawostkę aniżeli pełnoprawną produkcję. A nawet zastanowiłbym się, czy nie jest to forma aplikacji edukacyjnej przedstawiającej historię gier RPG. Zaczynamy bowiem od poruszania się w przestrzeni 2D, a wraz z postępami w rozgrywce otrzymujemy kolejne usprawnienia. Dosłownie za każdym razem, jak otworzymy jakąś ze skrzyń, dostajemy np. paletę 16 bitową, poziomy doświadczenia, trzeci wymiar, ostrzejsze tekstury, itd. Twórcy nie bawili się w półśrodki, ponieważ mamy tu zarówno Finalowy system walki turowej, jak i sieczkę niemal jak z Diablo. Ciekawostką jest też wrzucenie karcianki z FF8.

Właśnie takie smaczki budują tę produkcję, dlatego radzę uważać, zanim sięgniemy po ten tytuł. Szukających porządnej fabuły czy porządnego gameplayu kieruję do innych produkcji, jednak dla pragnących zapoznać historię RPGów oraz popaść w nostalgię powinni zapoznać się z tym tytułem.


Serdecznie dziękujemy Shiro Games
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Shiro Games
Wydawca: Shiro Games
Data wydania: 7 lutego 2019 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga:  MB
Cena: 80 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *