Monsterbag

Jeśli w pamięci ciągle macie Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster, na pewno zwróciliście uwagę na pewien ekskluzyw na PSV. Jeśli nie, to spora część posiadaczy handhelda Sony mogła zainteresować się tą produkcją ze względu na dodanie jej do oferty Plusa. Czym jest Monsterbag?

Skojarzenia z wymienioną wcześniej kreskówką nie są bezpodstawne. Oba tytuły, Dom dla zmyślonych przyjaciół i Monsterbag, łączy wiele wspólnych cech. Pierwszą z nich jest postać dziwnego, przyjaźnie wyglądającego stwora. Jest to potworna niebieska torebka, ulubiona rzecz jej właścicielki – małej dziewczynki. Oboje uwielbiają spędzać czas, bawiąc się. Jak to jednak zwykle była, nastał moment, że trzeba iść do szkoły. Nasz bohater nie zamierza jednak czekać całego dnia w samotności i wyrusza w pościg za przyjaciółką. Tak wygląda główny motyw gry. Historia nie wydaje się być skomplikowana, ale… No właśnie. Trzeba przyznać, że twórcy ładnie powymyślali przebieg zdarzeń, przez co coś, co wygląda na nic nieznaczący element, staje się siłą produkcji. Mnie osobiście przebieg, jak i zakończenie całkowicie zaskoczyło, co jest wielkim plusem. Także przyzwoity jest klimat bardzo przypominający wcześniej wspomnianą kreskówkę. Jednak nie dajcie się zwieść pierwszemu wrażeniu, ponieważ pomimo że produkcja wygląda na skierowaną do najmłodszych graczy, taka nie jest. Przemoc, co prawda w zabawnej formie,  i potworne maszkary to na pewno nic odpowiedniego dla młodych odbiorców.

2015-04-08-233123.jpg

Ale nie zdradzajmy zbyt wiele. Skupmy się na rozgrywce. Naszym zadaniem będzie przejście kilkunastu poziomów dzielnym niebieskim stworkiem. Na dwuwymiarowej planszy będziemy musieli przedostać się z jednego końca, na który trafiamy, na drugi, gdzie przebywa nasza właścicielka. Zadanie wydawałoby się proste, ale na drodze stoją ludzie. Dlaczego mamy się ich obawiać? Ponieważ człowiek to taka istota, która widząc nieznane, zniszczy to, I tak, będąc zauważonym, zostaniemy zadźgani, rozpłaszczeni, zmiażdżeni, itd. Chcąc przetrwać, niczym ninja musimy skradać się za ich plecami, gdy patrzą w drugą stronę, ale często to nie wystarczy. Zdarzają się osobniki, którzy non stop zwróceni są w naszą stronę, uniemożliwiając przejście. Na szczęście mamy jedną bardzo przydatną umiejętność – telekinezę. Za jej pomocą wyczytamy w myślach, czego dana osoba pragnie, oraz wykorzystamy pobliskie przedmioty, ciskając nimi. Aby jednak gra nie była zbyt skomplikowania, a przez to irytująca, obiekty, które możemy wykorzystać, wyróżniają się na tle innych. Mimo to często ich wykorzystanie to połączenie elementów zręcznościowych z logicznymi.

2015-04-08-233629.jpg

Oprawa Monsterbag prezentuje się bardzo dobrze. Dwuwymiarowa grafika oferuje szare tła z kolorowymi elementami, dzięki czemu jest schludnie i czytelnie. Animacja i forma prezentacji całości nie powstydziłaby się porównania z niektórymi kreskówkami z Cartoon Network, tak samo dobrze prezentuje się ścieżka dźwiękowa. Brak słów zastępują wydawane przez bohaterów dźwięki, a podkład idealnie buduje nastrój. Nie jest to może coś, co będziemy słuchać tylko dla słuchania, ale umila czas spędzony przy produkcji.

Podsumowując, w kwietniowym plusie otrzymaliśmy bardzo przyzwoity tytuł. Poziom trudności nie powala, a zagadki nie wymagają nie wiadomo jakiego IQ, ale dzięki temu jest to miły przerywnik w czasie drogi do pracy czy szkoły. Właśnie takie produkcje to siła Vity, czyli konsoli przenośnej. Prosta rozgrywka z połączeniem z wciągającą i zwariowaną historią sprawia, że nawet po przejściu mamy ochotę się znowu w niej zagłębić. Założę się, że jeśli ktoś ją odpali, to przejdzie ją do końca chociażby tylko po to, aby sprawdzić, jak się zakończy.


Plusy:

  • Klimat
  • Zwariowana historia
  • Przemoc w zabawnej formie

Minusy:

  • Poziom trudności
  • Długość

Grafika: 7
Dźwięk: 7
Fabuła: 7
Gameplay: 7
Ogólna: 7/10


 

Producent: IguanaBee
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Nośnik: dystrybucja cyfrowa
Rozmiar: 428 MB
Gatunek: Logiczne, Platformowe 2D, Przygodowe
Data wydania w Europie: 8 kwietnia 2015
Data wydania w Ameryce Północnej: 8 kwietnia 2015
Lokalizacja: brak
PEGI: 12
Cena: 38zł

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Quithe pisze:

    Bardzo przyjemna pozycja. Świetnie napisana historyjka, pełna humoru i kreskówkowego brutalizmu podana w przyjemnej oprawie AV. Zagadki można opanować samemu, chociaż końcowe trzy mogą sprawić problem. Poza tym warto w tym przypadku oblecieć trofki, bo trochę wydłużą dość krótki gameplay. Warto zapoznać się z tą produkcją, ale na pewno nie za pełną kwotę… Gdy będzie w promocji, za powiedzmy 15 zyla, wtedy jak najbardziej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *