Aabs Animals

Przyszłoby wam do głowy, aby połączyć funkcjonalność AR, zwierzęta oraz aplikację do tworzenia tapet? Nie? Aabs Inc. wpadł na ten pomysł i stworzył Aabs Animals – „grę” przeznaczoną na PlayStation Vita. Co ciekawe, 11 września 2013 roku ta nietypowa produkcja dotarła nawet do na naszego rodzimego PSN-u. Czy ma szansę wybić się nad inne produkcje i trafić do listy najczęściej kupowanych tytułów? Odpowiedź znajdziecie w poniższej recenzji.

Tytuł kosztuje w PlayStation Store 19 złotych. Zapytacie zapewne, dlaczego aplikacja do tworzenia tapet z kotkami jest taka droga, podczas gdy na smartfonach podobne aplikacje są bezpłatne? Odpowiedź jest bardzo prosta –  Aabs Animals jest produktem, który wspiera akcję charytatywną. Raz na kilka miesięcy twórcy przekazują 1% zysków dla organizacji ochrony zwierząt. Zadeklarowali się również, że jeśli sprzedaż produktu będzie dość wysoka, przekażą jeszcze większy procent na ratowanie pupili w Japonii.

image003

Pierwszą wspomaganą dofinansowaniem organizacją pożytku publicznego była Fundacja Pomocy Zwierzętom w Potrzebie. Dotacje dla niej były przekazywane do marca 2013 roku.
Był piątek, 11 marca 2011 roku. Godzina 14:36 (czasu japońskiego, 6:36 czasu polskiego). Kolejny zwykły i spokojny dzień w Japonii. Dzieci bawiły się ze swoimi pupilami, rodzice pracowali, a zwierzęta spacerowały po parkach. Powoli zaczynał się weekend. Dziesięć minut później nastało piekło i walka o przetrwanie. 15,5 tysiąca ludzi zginęło. Po dzień dzisiejszy ponad 5 000 osób uznaje się za zaginione. Pół miliona mieszkańców kraju straciło dach nad głową, a 400 000 ewakuowano w trybie natychmiastowym.

Właśnie wtedy niszczycielskie trzęsienie ziemi nawiedziło Japonię. Spowodowało rozległe zniszczenia o długofalowych skutkach oraz liczne i niebezpieczne pożary. W katastrofie ucierpiały również zwierzęta. Los doświadczył je tak samo mocno jak ludzi, odbierając życie, zdrowie oraz domy. Na szczęście w obliczu tragedii nie zapomniano o milusińskich. Ich sprawą zajęła się (między innymi) organizacja pożytku publicznego o nazwie Fundacja Pomocy Zwierzętom w Potrzebie. To właśnie ona jako pierwsza była dofinansowywana przez twórców gry, którzy wspierali ją do marca 2013 roku.

W chwili obecnej zysk z Aabs Animals trafia do Fundacji Pomocy Zwierzętom z Fukushimy, której celem jest wspieranie zwierząt po największej katastrofie nuklearnej od czasu wybuchu reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku, czyli wybuchu elektrowni atomowej w Fukushimie. Po tym wydarzeniu zmieniła się cała Japonia. Po dziś dzień Japończycy odczuwają ogromny niepokój związany z promieniowaniem. Natomiast Fundacja Pomocy Zwierzętom z Fukushimy skupia się na opiece nad poszkodowanymi podczas tragedii zwierzakami, zapewniając im tymczasowe schronienie i karmę. Oczywiście w międzyczasie stara się znaleźć pupilom nowych właścicieli.

image010

Co otrzymasz, jeśli zdecydujesz się pomóc?

Aabs Animals, jak już wyżej ­wspomniałem, to połączenie aplikacji wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość z aplikacją do tworzenia zdjęć z kotami w roli głównej.
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia tytułu – słowo Aabs nie ma żadnego znaczenia. Zostało dodane na początku tytułu tylko po to, aby pozycja znalazła się jak najwyżej na liście wyszukiwania.
Po uruchomieniu „gry” będziemy mogli wybrać jednego z pięciu kociaków – brązowego, białego, czarnego, szarego lub kremowo-brązowego. Gdy już się zdecydujemy, wybraniec pojawi się na ekranie, a w tle ukaże się obraz wyłapywany przez tylną kamerę. Tytuł ma na celu umożliwienie interakcji gracza z wybranym zwierzakiem. Niestety właściwie wcale nie spełnia tych założeń. Zwierzę można tylko przybliżać, oddalać oraz obracać za pomocą prawej gałki. Poza opcjami czysto widokowymi w żaden sposób nie można nawiązać kontaktu z sierściuszkiem. Twórcy chcą, aby gracz nauczył się szanować oraz kochać zwierzęta w prawdziwym życiu. Nie pomyśleli jednak, że oferując tak niewielką ilość dostępnych opcji, cały wysiłek poszedł na marne, ponieważ otrzymujemy jedynie maskotkę do oglądania. Bez możliwości chociażby „pogłaskania” malucha i zobaczenia jego reakcji, otrzymujemy produkt, który nie wzbudza w nas właściwie żadnych emocji. I nie pomaga w tym nawet to, że zwierzęta w Aabs Animals co jakiś czas poruszają się, kładą, robią słodkie pozy czy miauczą.  Myślę, że zbliżający się na PlayStation Vita Pets odda i wywoła większe emocje niż recenzowana tu aplikacja.

Twórcy obiecują, że wkrótce pojawią się dodatkowe zwierzęta, takie jak ptaki oraz gady. Nie wiadomo jednak, czy będą one udostępnione w formie darmowej aktualizacji, czy mikropłatności. Wiadomo jednak, że po następnej aktualizacji tytuł będzie kompatybilny z PlayStation Vita TV.

Dodatkową zachętą do zakupu produkcji i jednocześnie wsparcia fundacji jest zaimplementowanie trofeów. Sami twórcy chwalą się, iż Aabs Animals posiada najłatwiejsze trofea w historii gier na PlayStation. Chętni mogą zdobyć pięć pucharów – brązowy, srebrny oraz trzy złote. Zdobywamy je po zabawie z tytułem przez kolejno 15, 45, 135, 225 oraz 315 sekund.

image012

Graficznie gra przedstawia się naprawdę dobrze. Menu jest czytelne i ogranicza się tylko do wyboru kotów. Same zwierzęta wyglądają całkiem nieźle. Niestety kamera w konsoli, jak wiadomo, nie jest najwyższych lotów, a więc tło, jak i wykonane zdjęcia, są po prostu kiepskie. Jeśli chodzi o audio, przy przeglądaniu zwierzaków towarzyszy nam bardzo powolny, spokojny i, można stwierdzić, smutny utwór. Dodatkowych dźwięków, poza miauczeniem, nie spotkałem.


Aabs Animals ma naprawdę duży potencjał. Wspierając organizację charytatywną, otrzymujemy aplikację, dzięki której możemy robić zdjęcia pupilom i ustawiać je jako tło naszego menu w konsoli. Za sam pomysł stworzenia małego programu, który ma służyć do wspierania zwierząt w potrzebie, należy się możliwie najwyższa ocena. Jednak trzeba też uwzględnić jakość aplikacji, która niestety mocno obniża ostateczną notę.

Plusy:

  • Możliwość wsparcia fundacji zajmujących się poszkodowanymi zwierzętami w Japonii
  • Możliwość stworzenia ładnych tapet na naszą konsolę
  • Całkiem ładne kotki…

Minusy:

  • …niestety zbyt statyczne
  • Mała integracja z pupilami
  • Tylko 1% zysków trafia do fundacji

Grafika: 4
Dźwięk: 4
Gameplay: 1
Ogólna: 3/10


Serdecznie dziękujemy Aabs Inc.
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Aabs Inc.
Wydawca: Aabs Inc.
Data wydania: 14.09.2014 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 55 MB
Cena: 19 PLN

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 14 listopada 2016

    […] jedynym celem jest kliknięcie w słoik majonezu jakieś dziesięć tysięcy razy (sic!). Już przy Aabs Animals („interaktywne tapety”) mogłem się bardziej rozpisać, wspominając chociażby o […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *