Home – A Unique Horror Adventure

Gry indie wielokrotnie zrywały ze schematami, które ograniczały dany gatunek. Widzieliśmy też różne, twórcze eksperymenty, których efektem było coś dotąd niespotykanego. Takie właśnie założenia miał Benjamin Rivers przy tworzeniu Home, czego efektem jest świeże spojrzenie na przygodówki oraz sposób prowadzenia historii.

Recenzję napisał: Nevrell

Home wcielamy się w bezimiennego bohatera, który budzi się w obcym miejscu oraz zupełnie nie pamięta, jak się tam znalazł. W związku z tym naszym głównym zadaniem zostaje odkrycie, co się nam ostatnio przydarzyło. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przeciwieństwie od innych gier nie została nam odgórnie narzucona linia fabularna. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od interpretacji gracza, który sam określi, co tak naprawdę wydarzyło się w tym mieście.

home2

Z pozoru Home jest prosta przygodówką, w której zbieramy potrzebne przedmioty, czytamy porozrzucane notatki i przemierzać kolejne lokację. Ale gdyby tylko na tym polegała gra, wstęp do tej recenzji nie miałby uzasadnienia. Esencją Home jest historia, która wydarzyła się w mieście. Twórca snuje ją powoli, oddając przy tym w ręce graczy wpływ na wydarzenia poprzez podjęte decyzje oraz zostawia miejsce na własną interpetację zaistniałych sytuacji. Dzięki takiemu podejściu kolejne sesje z tym tytułem będą unikatowe.

Oprawa oferuje bardzo minimalistyczny styl graficzny, którego celem jest jedynie pokazanie otoczenia. Nie uświadczymy zatem szczegółowej oprawy czy pięknych efektów, ale za to można odczuć klimat niepewności towarzyszący rozgrywce. Podobnie jak grafika, dźwięk również, poprzez prostotę, bardziej stawia na budowanie panującego w grze nastroju grozy niż na efektywność. Wszystko to jednak nie zaskakuje zbytnią oryginalnością, i choć sprawdza się dobrze, sprawia wrażenie przeciętności.

home3

Home to ciekawa, lecz niestety bardzo krótka przygoda. Mimo to nie można odmówić twórcy przygotowania dla nas interesującego tytułu z naprawdę dobrą historią. Duży wpływ ma na to idea przekazywania nam kolejnych pytań, zamiast gotowych odpowiedzi, dzięki czemu naprawdę zaczynamy się zastanawiać, co tak naprawdę się wydarzyło i czy bohater zasłużył na swój los. Sprawiło to, że z przyjemnością kilkakrotnie przeszedłem Home i szczerze polecam każdemu fanowi przygodówek z nietuzinkową fabułą.


Plusy:

  • Interesujące podejście do tematu
  • Historia zależna od wyborów gracza

Minusy:

  • Za krótka

Grafika: 5
Dźwięk: 5
Fabuła: 8
Gameplay: 7
Ogólna: 6,8/10


Serdecznie dziękujemy Ben Rivers Inc.
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Ben Rivers Inc.
Wydawca: Ben Rivers Inc.
Data wydania: 15.04.2015 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga:  43 MB
Funkcje crossowe: -buy z PS4
Cena: 21 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *