ModNation Racers: Road Trip

ModNation Racers: Road Trip to kolejna odsłona serii, jednak tym razem została specjalnie przystosowana do możliwości technicznych konsoli PlayStation Vita. A ponieważ kartów na naszą konsolkę nie ma zbyt wiele, może warto poświęcić jej uwagę? Liczymy, że poniższa recenzja rozwieje Wasze wątpliwości.

Recenzję napisał: Backoficer

ModNation Racers: Road Trip  został stworzony przez wewnętrzne studio Sony umiejscowione w San Diego. Wersja elektroniczna oraz ta wydana na kartridżu jest w pełni spolonizowana. Nie należy spodziewać się jednak głosu lektora, który wytłumaczyłby Wam, jak grać lub zachęcał do zabawy. Z kolei sama zabawa, w dużym skrócie, polega na prowadzeniu przygotowanego wcześniej przez siebie gokarta i ściganiu się z przeciwnikami obdarzonymi sztuczną inteligencją. Warto też zaznaczyć, że tytuł posiada rozbudowany edytor tras, którymi następnie możemy dzielić się z innymi graczami. Jesteście już wstępnie zainteresowani? Więc zapraszamy do szerszego opisu.

modnation2

Po uruchomieniu tytułu naszym oczom ukazuje się siedem różnych ekranów do wyboru, a przeskakujemy pomiędzy nimi za pomocą ekranu dotykowego lub krzyżaka. Do wyboru mamy następujące opcje: Sklep, Gokarty, Mody, Ulubione, Tory, Rozdzielnia i Wyścig. W Sklepieznalezione podczas rozgrywki tokeny (jest ich 150) możemy wydać na nowe części do gokartów lub akcesoria (ubrania, naklejki, gogle, kaski) dla kierowcy – Moda.  Ekran Gokarty umożliwia wybranie najbardziej interesującego nas pojazdu i jego modyfikację. Możemy również stworzyć swój wehikuł od podstaw z bardzo bogatej gamy części. Deweloper daje nam do wyboru różnego rodzaju zawieszenia, silniki, koła, fotele, kierownice, spoilery, a nawet tablice rejestracyjne, aby jak najlepiej spersonalizować sobie gokarta. Dodatkowo każdą część można zmodyfikować pod względem koloru, wielkości i kształtu. Szkoda tylko wszystkie maszyny, niezależnie od rozmiarów i użytych części, sprawują się na drodze identycznie. Poza pojazdami możemy też wprowadzać zmiany u kierowców, a znajdziemy tę opcję w ekranie Mody. Jednak przede wszystkim możemy tutaj stworzyć własnego kierowcę. Podobnie jak w serii The Sims wybieramy spośród pokaźnej liczby elementów takich jak: ubrania, nakrycia głowy, głos postaci, maski, okulary, włosy itd. Trzeba przyznać, że takiej różnorodności może pozazdrościć niejeden tytuł RPG. I na szczęście nie musimy się ograniczać w naszej twórczości, ponieważ wszystkie stworzone przez nas gokarty oraz kierowców sprawdzimy w ekranie Ulubione.

modnation4

Ponadto możemy w nim przejrzeć statystyki rozgrywki, zmienić ustawienia kontrolera, dźwięków oraz jasności. Na koniec możemy stworzyć pocztówkę oraz umieścić ją na Facebooku. W ekranieTory możemy stworzyć nową trasę lub zmodyfikować te istniejące w grze. Każde dzieło możemy przetestować za pomocą jazdy próbnej. Co ciekawe, twórcy dali nam możliwość modyfikacji tras za pomocą ekranu dotykowego oraz tylnego panelu dotykowego konsoli. Sposób, w jaki zostanie teren, zależy wyłącznie od naszej wyobraźni i zdolności manualnych. Do wyboru jest cała masa budynków, drzew, znaków czy nawierzchni, którymi ozdobimy tor. Z kolei w Rozdzielnipublikujemy stworzone przez nas tory, gokarty i kierowców lub pobieramy prace innych graczy. W ostatnim ekranie, czyli Wyścigu, wybieramy pomiędzy szybkim wyścigiem, próbą czasową, karierą, a zabawą w trybie multiplayer (ograniczonego jedynie do trybu ad-hoc). Tryb kariery składa się z sześciu pucharowych turniejów. W ramach każdego pucharu dostępne jest pięć tras, czyli łącznie 30. Aby wygrać trofeum, musimy ukończyć każdy wyścig w czołówce. Natomiast po każdej zakończonej rozgrywce zdobywamy nowe części do gokarta, ubrania dla kierowcy, a także elementy do budowy własnego toru.

modnation5

Pora napisać coś więcej o samym gameplayu. Jak to bywa w wyścigach, musimy wyprzedzić wszystkich zawodników, w tym przypadku ośmiu, a mamy na to trzy okrążenia. W ramach ułatwienia kontroli nad tym, co się dzieje podczas wyścigu, po prawej stronie ekranu znajdziemy naszą aktualną pozycję, przejechaną liczbę okrążeń oraz poziom naładowania dopalacza. Lewa strona ekranu zawiera mapkę toru, która pokazuje naszą odległość do pozostałych uczestników wyścigu. Zadanie na pewno ułatwi nam też sterowanie, które zostało dobrze przemyślane. W przypadku podstawowego ustawienia kontrolera przycisk L odpowiada za hamowanie/cofanie, natomiast R za dodawanie gazu. Za pomocą krzyżaka nasz kierowca wykonuje żartobliwe gesty do innych użytkowników drogi. Lewa gałka analogowa odpowiada za sterowanie pojazdem, a prawa za wykonywanie akrobacji w powietrzu lub spychanie innych graczy z drogi. Za pomocą klawiszy takich jak: trójkąt, krzyżyk, kółko i kwadrat możemy włączyć dopalacz, aktywować zdobytą broń, wykonać drift na zakręcie oraz uruchomić tarczę chroniącą przed bronią przeciwników. Chcąc nie chcąc, także model jazdy nie powinien nikomu sprawiać trudności, ponieważ został dość mocno uproszczony. Gokart ponadnaturalnie trzyma się drogi i rzadko pozwala z niej wypaść na zakrętach. ModNation Racers: Road Trip  to jednak nie sama jazda, ale również walka.

modnation6

Bronie na trasie zostały umieszczone w kolorowych kulkach, a w nich ukryto ataki za pomocą błyskawic, kamieni, rakiet, min czy kul ognia. Jednak to nie wszystko, każdą broń możemy ulepszyć trzykrotnie. Ale niestety, mimo że strzelanie to ważny element rozgrywki, efekty ataku są bardzo chaotyczne, co więcej, gra czasem nie reaguje na polecenia. Jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ gracze sterowani przez konsolę nie są zbyt wymagającymi przeciwnikami. Przy odrobinie skupienia ukończymy każdą trasę na pierwszym miejscu.  Na początku recenzji wspomniałem o tym, że gra wykorzystuje techniczne możliwości naszej kieszonsolki. Podczas wyścigu przekłada się to na używanie tylnego panelu dotykowego. Po trafieniu przez przeciwnika możemy szybko się zregenerować, dzięki stukaniu w niego. I na tym kończą się zaimplementowanie opcje wykorzystania dobrodziejstw Vity. Na koniec opisu rozgrywki warto wspomnieć o trybie multiplayer, który niestety ogranicza się wyłącznie do trybu ad-hoc. Szkoda, że przy takiej ilości edytorów, jakie gra oferuje, Sony nie postarało się o tryb dla wielu graczy z prawdziwego zdarzenia.

modnation3


PODSUMOWANIE


Napisał: Backoficer

Pod względem grafiki tytuł prezentuje się bardzo ładnie, zwłaszcza na OLED–owym ekranie PlayStation Vita. Modele otoczenia, kierowców oraz gokartów są wykonane bardzo szczegółowo. Bez problemu możemy przeczytać napisy na tablicach rejestracyjnych, obejrzeć naklejki na gokartach, zobaczyć ślady po hamowaniu na podłożu. Twórcy postarali się również o takie smaczki jak: dym, cienie, iskry, kurz czy nawet motion blur. Otoczenie na trasach tętni życiem, co chwilę coś się rusza lub mruga. Niestety nie ma róży bez kolców. W przypadku ModNation Racers: Road Trip  możemy zaobserwować dość częste spadki liczby klatek na sekundę. Niestety jest to dość irytujące, gdyż na bardziej rozbudowanych pod względem ilości elementów otoczenia torach często uniemożliwia to wykonanie precyzyjnych manewrów. Muzyka w grze stoi na wysokim poziomie. Utwory są zróżnicowane i nie nudzą na dłuższą metę. Za ich skomponowanie odpowiadają między innymi: Headquarters Music, Lovechild, Brain, BZ Lewis, Woody Jackson, Melissa Reese. Na plus należy również uwzględnić całą gamę dźwięków towarzyszących jeździe, zderzeniom, używaniem broni.

Grafika: 7/10
Audio: 6/10
Gameplay: 7/10
Multiplayer: 1/10


Napisał: Szponix

ModNation Racers: Road Trip po raz pierwszy spotkałem się właśnie na PlayStation Vita. Był to jeden z  moich pierwszych zakupionych na tę konsolę tytułów. Po włączeniu gry pierwsze wrażenia były jak najbardziej pozytywne. Naprawdę niezła, bardzo szczegółowa oprawa wizualna oraz mnóstwo ciekawych funkcjonalności sprawiły, iż nie mogłem oderwać się od ekranu konsoli. Nie raz próbowałem swych sił przy tworzeniu rozbudowanych tras, zaawansowanych pojazdów i zabawnych Modów. Niestety gra, wbrew pozorom, nie jest idealna.  Spadki animacji oraz nierówny poziom AI sprawiły, że nie dane było mi ukończyć całej kampanii. Zatrzymałem się gdzieś w przedostatnim turnieju i już nie wróciłem do tej produkcji, chociaż minął prawie rok. Boli również fakt, że ModNation Racers został okrojony z pełnoprawnego multi. Ad-Hoc na chwilę obecną nie sprawdza się zbyt dobrze, zwłaszcza w naszym kraju.

Grafika: 7/10
Audio: 7/10
Gameplay: 6/10
Multiplayer: 1/10


Plusy:

 • Sporo tras i możliwość pobierania nowych z sieci
 • Dobra oprawa audio
 • Mnogość przedmiotów do zdobycia
 • Rozbudowany edytor tras, gokartów i kierowcy
 • Kreskówkowy klimat i grafika

Minusy:

 • Spadki liczby klatek na sekundę
 • Niski poziom trudności
 • Niewykorzystany potencjał możliwości technicznych Vity
 • Sporadyczne bugi
 • Brak pełnoprawnego trybu multiplayera
 • Długie ładowanie się elementów gry

Grafika: 7
Dźwięk: 6,5
Multiplayer: 6,5
Gameplay: 6,5
Ogólna: 6/10


Producent: SCE San Diego Studio
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Data wydania: 22.02.2012 r.
Dystrybucja: cyfrowa i fizyczna
Waga: 1,4 GB
Cena: 59 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *