Best of Arcade Games

Jesteście zmęczeni platformówkami, jRPG-ami, visual novelami i generalnie tym, co ostatnio wychodzi? Tak? To świetnie, bo mamy dla Was odpowiednią odskocznię od tych niejednokrotnie dłużących się i męczących gier, jest nią Best Of Arcade Games.

Jak wskazuje tytuł, gra jest kompilacją czterech dobrze znanych pozycji zręcznościowych. Za produkcję odpowiada debiutujące na PSV Eko Software (na PC stworzyli m.in. Gift, Woody Woodpecker, pracują też na nadchodzący na Vitę Handball 16), a wydawcą jest znany nam już BigBen Interactive (WRC 5, Rugby World Cup, Rugby 15). Best of Arcade Games zadebiutowało w Europie w obu dystrybucjach w styczniu bieżącego roku, przy czym wersja cyfrowa została wydana w dwóch formach. Pierwsza z nich zawiera wszystkie cztery pozycje i kosztuje 119 PLN, natomiast druga daje sposobność kupienia tylko tych gier, które nam odpowiadają (42 PLN za sztukę).

1

Pierwszą grą, którą znajdziemy w Best of Arcade Games jest Bubble Buster. Tytuł jest wariacją zabawy w zbijanie baniek o tych samych kolorach. Cel jest prosty – za pomocą różnobarwnych piłeczek musimy zestrzelić wszystkie przyczepione do sufitu kulki. Oczywiście niejednokrotnie będziemy musieli wykorzystać ściany, aby posłać piłkę w niedostępne w linii prostej miejsce z odpowiednim kolorem. Aby uatrakcyjnić zabawę, twórcy przygotowali bonusy i utrudnienia. Tak więc uprzykrzać nam życie będą kamienne kule, które odpadną dopiero wtedy, gdy nie będą miały wokół siebie piłek; z kolei przezroczyste bańki pękną jedna za drugą, gdy rozbijemy znajdujący się obok kolorowy blok. Wśród ułatwiaczy znajdziemy m.in. celownik i „multikolor” (pozwoli rozbić dowolny ciąg jednokolorowych piłek).

Bubble Buster składa się z 50 wyzwań i zapewnia kilka godzin przyjemnej zabawy. Zapewnia to, poza wspomnianymi już dodatkowymi atrakcjami, rosnący poziom trudności. Tylko pierwsze poziomy są trywialne, kolejne wymagają już zdolności logicznego myślenia oraz nieco szczęścia.

best-of-arcade-games-screenshot-04-ps3-psvita-us-20jan15

Kolejną grą jest Air Hockey, który polega na odbijaniu krążka i niedopuszczaniu, by komputerowy przeciwnik trafił do naszej bramki. Również w tej pozycji znalazło się wiele elementów, które utrudnią zabawę. Tym razem są to ruchome pingwiny, które odbiją krążek i dezorientują nas, pojawią się też zwykłe ściany, które, choć banalne, potrafią zirytować. Co jakiś czas na planszy pokażą się monety, za które przed rozpoczęciem zabawy możemy kupić ułatwiacze w postaci spowolnienia przeciwnika czy jednorazowej osłony bramki. 20 poziomów powinno każdemu zapewnić kilka całkiem udanych wieczorów, szczególnie gdy opanujemy sterowanie. Ponieważ podłożem jest lód, na początku mogą pojawić się problemy z precyzyjnością, lecz warto poćwiczyć, zamiast się zniechęcać.


Trzecia pozycja, Tetraminos, to wariacja popularnego Tetrisa. Różnica między dziełem Aleksieja Pażytnowa a Eko Software jest dość znaczna, bowiem w nowszej wersji klocki spadają na układy już istniejące, czyli trudność polega na dostosowaniu się do zastałej sytuacji. Oczywiście na pierwszych levelach bez problemu rozbijemy całość w kilku ruchach, lecz później gra robi się dość trudna i trzeba mocniej pomyśleć. Za zebrane punkty możemy nabyć takie profity, jak podgląd kolejnych klocków czy możliwość wypuszczenia bomby, która rozwali część układu. W Tetraminosieznajdziemy aż 50 leveli, z którymi powinniśmy sobie poradzić w kilka do kilkunastu godzin. Trzeba jednak wspomnieć, że jest to najtrudniejsza z dostępnych w Best Of Arcade Games zabaw, a każdy nieprzemyślany ruch może doprowadzić do czyszczenia poziomu nawet przez kilkadziesiąt minut.


Ostatnią grą dostępną w recenzowanym pakiecie produkcji jest Brick Breaker, czyli popularna zabawa polegająca na odbijaniu deską piłeczki w celu systematycznego rozbijania zawieszonej figury. Twórcy kolejny raz dali nam do pokonania pięćdziesiąt leveli, które kończą się w momencie zniszczenia ostatniego klocka. Poza tym znów zadbali o utrudnienia, w tym przypadku przejawią się w klockach, które trzeba trafić kilka razy zanim znikną, oraz w kamiennych platformach, których nijak nie można rozbić. Wśród ułatwiaczy, które można nabyć przed rozpoczęciem zabawy, znajdują się m.in. dodatkowe życie, możliwość chwilowego strzelania pociskami i tym samym rozbijania klocków bez użycia piłeczki czy jednorazowa powłoka, która uniemożliwi utratę kuli.


Oprawa audiowizualna zaprezentowana została w jasnych kolorach przywodzących na myśl produkcje dla dzieci. W każdej dostępnej grze mamy statyczne tło oraz kilka dynamicznych elementów. Podczas zabawy w hokeja towarzyszą nam pingwiny, a całość osadzona jest na nieznanych, lodowych terenach. Dla odmiany, przy Bubble Buster przeniesiemy się na gorącą plażę, a naszym poczynaniom przyglądać się będzie pomarańczowy, zadowolony krab. Podczas rozbijania cegieł staniemy przed tajemniczym tunelem, na końcu którego co jakiś czas ujrzymy ganiającego lemura. Z kolei Tetraminos ulokowany został na tle japońskich wieżowców i futurystycznego klimatu, a obok planszy znajduje się interaktywny robot, który rozgląda się na boki. Oprócz przyjemnej dla oka grafiki pojawia się również miła dla uszu muzyka, którą można opisać jako spokojną, odprężającą, ale nie usypiającą. Idealnie wpasowuje się w rodzaj gry i umila nam spędzone z nią godziny.

2

Jak już wspomniałem na początku, jeśli szukacie odskoczni od większych bądź grających na nerwach pozycji, lub też chcecie zrobić prezent młodszemu graczowi, wtedy Best of Arcade Gamesbędzie wyborem idealnym. Mimo że kompilacja zawiera tylko cztery gry, będzie potrafiła zaspokoić Wasz growy głód na wiele godzin i to bez względu a wiek. Co więcej, zróżnicowane wyzwania nadają się na zarówno krótkie posiedzenia, jak i do dłuższej zabawy. Kupowanie każdej z tych gier osobno mija się z celem, bo jako słabszą pozycję można uznać tylko Tetraminosa (chyba, że jesteście fanami Tetrisa, wtedy zawsze ocena podskoczy), więc cena kompletu wychodzi znacznie lepiej. Jeśli chcecie nabyć wydanie pudełkowe, będziecie musieli przygotować około 150 złotych, lecz ta kwota wydaje się już zbyt wysoka jak na to wydawnictwo, nawet w boksie.


Plusy:

  • Cztery wariacje znanych gier
  • Wciągający, długi gameplay
  • Przyjemna w odbiorze oprawa AV
  • Miła odskocznia od większych tytułów
  • Atrakcyjna cena całego zestawu…

Minusy:

  • …czego nie można powiedzieć o osobnym kupnie gier

Grafika: 8.5
Audio: 8
Gameplay: 8

OGÓLNA: 8/10


Producent: Eko Software
Wydawca: BigBen Interactive
Data wydania: 21.01.2015 r.
Dystrybucja: cyfrowa i fizyczna
Waga: 500 MB
Cena: 4x 42 PLN lub 119 za komplet

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *