StarDrone Extreme

StarDrone Extreme studia Beatshapers to nic innego, jak lekko ulepszona wersja wydanego rok wcześniej na PS3 StarDrone. Wydanie dla Vity zawiera w sumie 70 plansz, w tym 10 dodatkowych w stosunku do pierwowzoru, oraz obsługę gry za pomocą dotykowego wyświetlacza oraz tylnego panelu. Ciężko ten tytuł zaklasyfikować do konkretnego gatunku, ponieważ mamy tu do czynienia z elementami zręcznościowymi, logicznymi i motywami akcji. Czy taki gatunkowy mix może dobrze wypaść? Przekonacie się, czytając poniższą recenzję.

Napisał: Duch

W grze sterujemy statkiem kosmicznym, jednak w przeciwieństwie do podobnych tytułów nie mamy pełnej kontroli nad trajektorią lotu. Na początku każdego poziomu trafiamy w przestrzeń kosmiczną, w której po prostu dryfujemy, a przemieszczać się możemy tylko dzięki specjalnej magnetycznej linie przyczepiającej się do rozproszonych na planszy grawitacyjnych orbów. Na każdym poziomie musimy zebrać wszystkie „gwiazdki” w celu jego zaliczenia, więc zabawy spokojnie starczy na kilka godzin.
Ponieważ kosmos w takich przypadkach zawsze jest pełny różnego rodzaju śmieci, podczas podróży natrafimy na przeszkody w postaci bomb czy min oraz na wspomagacze, które pomogą nam ukończyć planszę. Czasami ze względu na te wszystkie bumpery czy też ścieżki do przyspieszania lotu miałem wrażenie, że trafiłem na stół pinballowy. I tu muszę wspomnieć o jednym z większych problemów tej gry, mianowicie o poziomie trudności – jest słabo zbalansowany. Objawia się to tym, że zamiast stopniowo narastać, raz pojawia się poziom bardzo prosty do ukończenia, a innym razem taki, który będzie wymagał kilkunastu powtórzeń (nie zdziwcie się, gdy nieświadomie wyfarmicie sobie trofeum za odpowiednio dużą liczbę „śmierci”).

2

Grafika w StarDrone Extreme została przedstawiona w pełnym 2D i nie należy do tych szczególnie zaawansowanych. Jednak bijące po oczach kolory (które w niektórych momentach stają się przyczyną naszej zguby) oraz nieustanne efekty eksplozji czy też zbierania power-upów, sprawdzają się świetnie i nie pozwalają w trakcie rozgrywki przyglądać się dokładniej otoczeniu. Czasami patrząc na ekran Vity, będziecie zastanawiali się, czy przypadkiem nie gracie w jakąś grę akcji osadzoną w kosmosie. Całe to tempo skutecznie tonuje muzyka, spokojna i zarazem wesoła, pozwalająca skupić się na aspektach logicznych gry.

3

StarDrone Extreme to składanka wielu elementów różnych gatunków gier i choć gameplay nie wypada najgorzej, tak psuje go zły balans poziomu trudności. Różnorodność cech przekłada się także na oprawę A-V. Grafikę cechują soczyste kolory i atakujące nasze oczy efekty wizualne, natomiast muzyka kontrastuje swoim stonowanym charakterem. Tytuł ten mogę polecić tylko największym fanom gatunku gier logicznych. Pozostali gracze spokojnie mogą go sobie darować, ponieważ elementy gier akcji i zręcznościówek nie sprawią satysfakcji żadnemu miłośnikowi tych gatunków.


Plusy:

  • Bardzo wymagający poziom trudności niektórych etapów
  • Miła dla ucha muzyka
  • Sterowanie dotykiem wyjątkowo się tu sprawdza

Minusy:

  • Balans poziomu trudności
  • Paleta barw i multum eksplozji czasami utrudnia grę
  • Grafika nie powala

Grafika: 5
Audio: 6
Gameplay: 6

OGÓLNA: 6/10

Gra jest także dostępna na Nintendo Switch w cenie 35,20 PLN (w tytule wycięto dopisek “Extreme”).


Serdecznie dziękujemy Beatshapers
 za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Beatshapers
Wydawca: Beatshapers
Data wydania: 11.04.2012 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Cena: 16,50 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *