SunFlowers

The Game Atelier już raz próbowało nas urzec piękną, rysowaną grafiką. We Flying Hamster HD, jak wynika z naszej recenzji, zabrakło tego elementu, który przyciągnąłby na dłużej. Czy z SunFlowers będzie inaczej?

Napisał: monry

Pozornie mogłoby się wydawać, że nie mamy co na to liczyć. No bo czym może zaskoczyć gra, w której kontrolę obejmujemy nad słońcem, a naszym jedynym zadaniem jest podlewanie kwiatów poprzez puszczanie promieni słonecznych w odpowiednim miejscu i czasie? Jakie było więc moje zdziwienie, kiedy po kilku sesjach poczułem, że to naprawdę potrafi wciągnąć!

1

Za ten stan rzeczy oczywiście należy winić sprytnie wykorzystaną przez twórców koncepcję kolekcji. Do wyboru mamy dwa światy gry – „Classic” oraz „Tropical”. W pierwszym na wyhodowanie czeka nas 165 odmian roślin, natomiast w drugim 160. Łącznie jest to 325 kwiatów o różnym prawdopodobieństwie wyrośnięcia – od 1 gwiazdki (bardzo popularne) aż do 5 gwiazdek (rośliny legendarne). Duży wpływ na „drop rate” ma poziom trudności, na którym gramy. Rośliny możemy później przeglądać w naszym ogrodzie. Jeśli mamy znajomych, którzy także grają w Sunflowers, możemy poprzez near wysłać im gatunki, których nie posiadają. Najciekawsze jest tutaj jednak konwertowanie roślin. Po wybraniu odpowiedniej opcji mamy możliwość połączenia kwiatów, których mamy kilka sztuk, w zupełnie nowy, losowy gatunek, a cały proces okraszony jest zabawną animacją.

No dobrze, ale jak te rośliny możemy zdobywać? Przede wszystkim prostota rozgrywki jest ogromną zaletą tej gry. Po wybraniu świata oraz poziomu trudności obejmujemy kontrolę nad słońcem. Przesuwając palec po ekranie, wybieramy tor, którym poleci promyk słońca, a następnie puszczamy go puknięciem. Musimy jednak uważać, bo czysty promień powoduje spalenie kwiatów, a nie ich podlanie. Należy więc tak go nakierować, aby w drodze na ziemię przeleciał przez chmury, które pojawiają się co jakiś czas na niebie. Pozornie łatwa zabawa potrafi stać się naprawdę sporym wyzwaniem nie tylko dla graczy okazjonalnych. Do głosu dochodzą bowiem chmury burzowe, które również powodują poparzenie naszych roślin, lód, który potrafi czasem skuć kwiaty, czy też liście, które je przykryją. Zdarza się także, że ekran przysłoni ciemność, czy też słońce zamieni się z księżycem, odwracając role (puszczamy krople, a chmur musimy unikać). Każda przeszkoda wymaga od nas innej reakcji, a ich ilość sprawia, że nie odczuwamy znużenia z powodu powtarzalności.

2

Wszystko to zdobi kolorowa, prosta, ale humorystyczna i płynna oprawa graficzna. Każdy gatunek kwiatu narysowany jest z odpowiednią starannością, a tła są miłym urozmaiceniem. W trakcie rozgrywki zmieniają się także pory roku, każda z charakterystyczną dla siebie stylistyką. Natomiast w świecie tropikalnym znajdziemy mnóstwo zabawnych nawiązań do Piratów z Karaibów. Muzyka nie wyróżnia się, ale też nie przeszkadza, czyli spełnia swoje zadanie poprawnie.

Czy można tę produkcję polecić?

Opinia: monry

Nie da się uniknąć wrażenia, że gra jest wprost stworzona do platform smartfonowych. Jest to w końcu kolejna produkcja, która nie robi żadnego użytku z klawiszy fizycznych. Z racji bardzo prostego gameplayu nadaje się bardziej na krótkie posiedzenia, niż jako podstawowy tytuł. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę niską cenę, myślę, że gra jest godna uwagi jako miły przerywnik od większych produkcji.

Ocena: 7/10

Opinia: KuBa

Francuskie studio The Game Atelier specjalizujące się w grach zręcznościowych wykonało kawał dobrej roboty przy SunFlowers. Po pierwszym odpaleniu byłem naprawdę pozytywnie zaskoczony kolorową oprawą graficzną. Trzeba też od razu podkreślić, że trzymanie konsoli pionowo wcale nie utrudnia grania, a w tym przypadku nawet pomaga. Czy gra wciąga? Jak cholera! Zdobywanie każdego poziomu jest coraz trudniejsze, a co za tym idzie, utrzymujemy motywację do gry. Jedyne co może nudzić, to oprawa dźwiękowa – dość monotonna i z czasem drażni gracza. Gdy kupicie SunFlowers, nie pozwólcie, aby grę zobaczyły Wasze dziewczyny – pozbędziecie się konsoli na dobre.

Ocena: 8/10

3

Plusy:

  • Ładna, kolorowa oprawa wizualna
  • Przystępna dla casualowych graczy
  • Proste, przystępne sterowanie
  • Potrafi wciągnąć

Minusy:

  • Troch zbyt łatwa
  • Monotonna oprawa dźwiękowa

Grafika: 7.5
Audio: 6.5
Gameplay: 8

OGÓLNA: 7.5/10


Serdecznie dziękujemy The Game Atelier
 za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: The Game Atelier
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Data wydania: 12.09.2012 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Rozmiar: 100 MB
Cena: 12.50 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *