The Quiet Collection

Pewnego październikowego dnia roku pańskiego 2015 w PlayStation Store zadebiutowała niepozorna produkcja nieznanego nam dotąd dewelopera. W jej skład wchodziły cztery gry, które najpierw zostały wydane na smartfonach, a następnie na 3DS-ie. Do zakupu na pewno nie zachęcały ani mocno pikselowe screeny, ani opis rodem z tłumacza Google. Jednak do odważnych świat należy, więc postanowiliśmy sprawdzić to całe The Quiet Collection.

Cicha Kolekcja składa się z czterech niewielkich gier przygodowo-logicznych: Quiet, Please!, Quiet Christmas, Vacation Vexation oraz Candy, Please! W każdej z tych pozycji wcielamy się w dziewczynkę, która musi przeżyć przygodę, by móc zaznać tak upragnionej relaksującej ciszy.

1

Quiet, Please! opowiada o dniu, w którym liczymy na trochę spokoju w domu po szkole. Niestety nic nie idzie po naszej myśli. Tata ogląda jakiś głośny serial, mama, jak to kobieta, nie przestaje klachać przez telefon, młodszy brat biega bez opamiętania, a sąsiad kosi trawę. Oczywiście nie możemy przejść obok tego obojętnie! Szukamy więc sposobu na wyłączenie telewizora, zajęcie mamy czymś innym, ululanie brata, a jeśli chodzi o sąsiada… cóż, trzeba go po prostu ukarać! Wykorzystamy do tego celu przedmioty umieszczone w domu, np. gazetę podrzucimy ojcu.

Quiet Christmas, jak tytuł wskazuje, jest opowiastką świąteczną. Dzień przed Wigilią, jak to już bywa, wszystko zaczęło się sypać – mama nie potrafi znaleźć papieru do pakowania, tata zgubił klucz francuski, przez co nie jest w stanie naprawić ogrzewania w domu, brat oczywiście niecierpliwi się i nie potrafi zasnąć, a sąsiad… wystawił okropnego, głośno śpiewającego Mikołaja! I tym razem musimy opanować sytuację, bo inaczej spokojnie nie zaśniemy.

Vacation Vexation to historia o tym, jak całą rodzinką wyjechaliśmy na wakacje. W nowej lokacji będziemy grać na automatach, czytać książki i jeść hot-dogi. Najważniejszym celem jest jednak wypłoszenie sąsiada z jedynego miejsca na plaży, gdzie można się zrelaksować. Oprócz tego musimy znaleźć ręcznik i radio, by móc się położyć i odpocząć.

W Candy, Please! ponownie wrócimy do domu, jednak tym razem odwiedzać będziemy także mieszkania sąsiadów. Najpierw musimy stworzyć idealny kostium na Halloween, a następnie wyruszyć na po słodycze.

Każdy odcinek to jakieś 20-30 minut zabawy, czyli całość można zamknąć w około dwóch godzinach. Oczywiście wszystko zależy od naszych umiejętności logicznego myślenia, bowiem co rusz trzeba zmierzyć się z łatwiejszą bądź trudniejszą łamigłówką. Historie są ciekawe, okraszone niebanalnym humorem, a także zabawnymi zwrotami akcji. Co byście zrobili, gdybyście po ciężkim dniu położyli się spać, a tu nagle sąsiad w przebraniu Mikołaja zacząłby śpiewać Wam pod drzwiami? Odpowiedź jest tylko jedna – śnieżkami w niego!

2

Oprawa wizualna może budzić niesmak, ponieważ mamy do czynienia z bardzo uproszczoną pikselową grafiką. W sumie na miejscu będzie określenie, że jest rodem z Painta. Jednak najciekawsze jest to, że w rzeczywistości taki dobór prezentacji tej produkcji działa na jej korzyść. Dzięki niej łatwiej wczuć się w klimat i przeżyć ciekawe perypetie młodej bohaterki. Poza tym przedmioty są wyraźne, a tła nieprzekombinowane, więc wszystko jest na miejscu. Również udźwiękowienie stoi na dość przystępnym poziomie – przygrywające utwory są klimatyczne, a każda część posiada swój własny. Dźwięki interakcji, łączenia przedmiotów czy ich używania są standardowe, zróżnicowane i nie straszą. Twórcy postarali się połączyć proste grafiki z nieskomplikowanymi utworami tak, by wszystko pasowało do siebie i trzeba przyznać, że wykonali wystarczająco dobrą robotę!

3

The Quiet Collection to gra zdecydowanie warta polecenia wszystkim, którzy poszukują ciekawej przygodówki. Cztery części, które zajmą nam minimum dwie godziny, do tego ciekawie napisany scenariusz, miła dla oka oprawa graficzna (mimo że screeny niejednych zapewne odrzucą), nieskomplikowane, ale przyzwoite udźwiękowienie i humor, który widać już od pierwszych sekund, potrafią przyciągnąć przed ekran konsoli. Co więcej, naprawdę ciężko się do czegokolwiek przyczepić, jeśli chodzi o wady produkcji. Nawet cena jest idealna, bowiem za The Quiet Collectiondamy jedynie 23 złote. To naprawdę niewielka kwota za to, co ten tytuł oferuje!


Plusy:

  • Ciekawy scenariusz
  • Humor
  • Niebanalne łamigłówki
  • Wciągający gameplay
  • Atrakcyjna cena

Minusy:

  • Grafika może niektórych zniechęcić do zakupu

Dźwięk: 6.5
Grafika: 6.5
Fabuła: 8.5
Gameplay: 8.5

Ocena: 8/10


Serdecznie dziękujemy Nostatic Software
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Nostatic Software
Wydawca: Nostatic Software
Data wydania:
06.10.2015 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 100 MB
Cena: 23 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *