Foul Play

Po Mediatonic można spodziewać się tylko jednego – oryginalnych, wręcz nietuzinkowych gier. Wcześniej mogliśmy zagrać w Hatoful Boyfriend, czyli, uogólniając, randkowanie z gołębiami, w którym maczali palce jako ekipa portująca. Nie tak dawno jednak do PS Store trafiła kolejna gra spod ich szyldu, Foul Play, którą, tym razem przygotowali od podstaw. Sprawdźmy więc, jak im wyszedł oryginalny projekt.

Foul Play to side-scrollowa, dwuwymiarowa bijatyka, której akcja została osadzona w XIX-wiecznym Londynie. Głównym bohaterem jest słynny demonolog baron Dashfort, który zamierza ujawnić sekrety swojego pełnego przygód życia. Planuje zrobić to, wystawiając sztukę teatralną, w której zagra głównego bohatera, a pomagać mu będzie jego przyjaciel, Scampwick Steerpik. Na tym zakończymy przybliżanie fabuły, ponieważ historie są dość krótkie, choć treściwe, więc jakakolwiek wzmianka o ich szczegółach mogłaby okazać się spoilerem. Warto jednak napomknąć, że całość została przedstawiona w oryginalnym stylu.

2016-02-26-222140

Foul Play składa się z czterech, pięcioaktowych rozdziałów oraz piątego, który zawiera dwa akty. Akty to nic innego jak misje, z zaliczeniem których będzie trzeba się zmierzyć. Każdy posiada dodatkowe wyzwania, za które zdobędziemy bonusowe punkty oraz, czasem, przedmioty do ekwipunku. Wśród nich znajdują się specjalne dopalacze zwiększające licznik combo po każdej udanej sekwencji czy podnoszące prędkość poruszania się.

Skoro znamy już wstępne założenia i wiemy, jak się wspomóc przy występie, pora napisać o samej rozgrywce. Jak już napisałem wcześniej, Foul Play to dwuwymiarowa bijatyka, w której będziemy podążać po scenie i likwidować napotkanych przeciwników. Ponieważ walczymy przed publicznością, wskazane jest wykonywanie specjalnych akrobacji, które wprawią w zachwyt widzów. Im bardziej zafascynowana będzie widownia, tym więcej punktów zdobędziemy. W nagrodę za gorące brawa czy fanfary specjalny wskaźnik, umieszczony na górze ekranu, zacznie się napełniać, a gdy będzie kompletny, będziemy mogli uruchomić tryb spowolnienia czasu i gromić przeciwników w jeszcze bardziej widowiskowy sposób. Wraz z postępem fabularnym nasz bohater odblokuje dodatkowe umiejętności wywoływane specjalną kombinacją klawiszy.

2016-02-27-214059

Oprawa audiowizualna to prawdziwe arcydzieło. Podczas zabawy czułem się, jakbym oglądał pełnometrażowy, wysokobudżetowy film animowany wyprodukowany w Hollywood albo przynajmniej przedstawienie teatralne z najwyższej półki. Dekoracje sceniczne, choć dwuwymiarowe, sprawiały wrażenie trójwymiarowych i pojawiały się oraz znikały na specjalnych linach i innych mocowaniach. Trudno opisać ten efekt, ale w ruchu na ekranie wyglądało to wręcz fenomenalnie. Równie dobrze spisuje się udźwiękowienie. Wysokiej jakości muzyka towarzyszy nam od pierwszych minut i, co ważne, zmienia się wraz z kolejnymi lokacjami, tworząc wspaniały klimat do opowiadanych historii. Również dźwięki otoczenia idealnie współgrają z całością. Nie ma się co dalej rozpisywać, to po prostu trzeba obejrzeć i usłyszeć osobiście.

2016-02-26-170634

Foul Play okazał się bardzo oryginalną bijatyką owianą ciekawym tłem fabularnym i olśniewającą oprawą audiowizualną. Dwadzieścia dwie dość długie, bo trwające nawet do 15 czy 20 minut, misje zapewnią kilka godzin dobrej zabawy. Dodatkowo tryb online (niestety pusty zarówno w dniu premiery, jak i w dniu pisania recenzji) podbije ten czas o dodatkowe minuty czy nawet godziny. Niestety Foul Play ma też drugą stroną medalu, tę nieco gorszą. Wydawałoby się, że ciekawa fabuła i zróżnicowani przeciwnicy (ponad 50 modeli!) wciągną do gry jak bagno. W praktyce jednak okazuje się, że dłuższe posiedzenia po prostu nużą, co prawdopodobnie spowodowane jest ciągłym klikaniem tej samej sekwencji klawiszy. Niemniej jednak, jeśli będziecie mieli okazję nabyć Foul Play do kwoty 30 złotych, bierzcie śmiało!


 Plusy:

  • Kreskówkowa, przyjemna w odbiorze stylistyka
  • Interesujący pomysł na fabułę
  • Świetne udźwiękowienie
  • Spora liczba poziomów i przeciwników

Minusy:

  • Premierowa cena (42 PLN)
  • Nużąca na dłuższą metę rozgrywka
  • Nie zawsze widać bohatera w tłumie przeciwników
  • Puste serwery

Fabuła: 7
Grafika: 9
Dźwięk: 9
Gameplay: 7

Ogólna: 8/10


Serdecznie dziękujemy Devolver Digital
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Mediatonic
Wydawca: Devolver Digital
Data wydania: 23.02.2016 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Funkcje crossowe: -buy
Waga: 800 MB
Cena: 42 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *