The BIT.TRIP

W 2014 roku na naszej konsoli pojawił się Bit.Trip Presents… Runner 2: Future Legend of Rhythm Alien. Zręcznościowa pozycja, wydana na różnych platformach, firmy Gaijin Games podbiła serca graczy, w związku z czym studio postanowiło wydać kolekcję pierwszych gier z serii The Bit.Trip, w tym również na Vicie.

W zestawie znajdziemy sześć klasyków: Beat, Void, Core, Fate, Flux oraz pierwszą część Runnera, która jest wisienką na torcie. Beat inspirowany jest grą Pong. Naszym celem w nim jest balansowanie, które odbywa się, niestety, za pomocą żyroskopu. Niewielką platformą poruszamy w pionie i przy okazji odbijamy nadlatujące piksele. Wszystko to odbywa się w muzycznych rytmach i jest przyjemną, ale bardzo wymagającą zręcznościówką. Podczas rozgrywki nie zabraknie również bossów i innych dodatkowych wyzwań, takich jak chwilowe przejście platformy w niewidzialność.

Flux to dokładnie to samo co Beat, jednak platformą poruszamy po prawej stronie, a nie po lewej. Poziomy oczywiście różnią się od siebie wizualnie i rytmicznie, ale zasady pozostają takie same.

2015-12-17-110602

W Void będziemy przemieszczać po całym ekranie czarną kropkę, zbierając przy tym ciemne punkty i omijając białe. Wraz ze zbieraniem pikseli nasza kula rośnie, co skutecznie utrudnia omijanie przeszkód. Zabawa z początku wydaje się być banalnie prostą, ale szybko okazuje się, że bez dłuższego treningu daleko nie zajdziemy. Wraz z postępem pojawiają się bardziej złożone i animowane figury przeszkód, oczywiście dla urozmaicenia i utrudnienia nam życia.

2015-12-17-203055

W końcu dotarliśmy do Runnera. Moim zdaniem jest to najważniejsza gra z całego zestawu, pozostałe odgrywają w nim rolę ciekawostek lub sposobu na odpoczynek od wymagającego biegu. Runner to nic innego, jak ciągły bieg i omijanie przeszkód za pomocą skoków i wślizgów, a później także odbijanie nadlatujących na nas elementów za pomocą tarczy. Stale wzrastająca prędkość biegu, coraz częstsze pułapki i konieczność szybkiej reakcji również nie ułatwiają zabawy. Poza trudnością także ciekawy soundtrack sprawia, że chce się wracać do tej pozycji jak najczęściej. Gra podzielona została na trzy rozdziały, każdy zawierający po jedenaście leveli oraz walkę z bossem. Dodatkowo każde wyzwanie możemy masterować, zdobywając wszystkie sztabki złota rozmieszczone na planszach. Oczywiście będą ustawione w miejscach trudnodostępnych, oddalone od przeszkód o dosłownie milimetry. Interesujące w rozgrywce jest także to, że każde ominięcie pułapki wywołuje dźwięk, który wraz z narastającą muzyką tworzy spójną, ciekawą całość. Dokładnie tak, jak miało to miejsce we wspominanym we wstępie sequelu.
2015-12-17-112835

Core to zabawa polegająca na wystrzeliwaniu ze środka ekranu wiązki lasera w czterech kierunkach świata. Wiązką tą musimy zestrzelić nadlatujące piksele i znowu okazuje się, że zabawa nie należy do najłatwiejszych. Szczególnym utrapieniem będą dalsze poziomy, w których cele będą szaleć po ekranie, teleportować się i skutecznie nas dezorientować, stale zwiększając swoją prędkość.

Fate to rytmiczna strzelanka, w której poruszamy się bohaterem po wyznaczonej ścieżce, a naszym celem jest strzelanie do przeszkód i torowanie sobie drogi. Gra z początku wydaje się mieć skomplikowane zasady i mechaniki, ale szybko okazuje się, że to tylko pierwsze wrażenie, po którym następuje dość przyjemna zabawa. Oczywiście największym utrudnieniem jest możliwość poruszania się wyłącznie po określonej ścieżce oraz coraz większa liczba przeszkód, również takich, które będą nas atakować czy strzelać w nas.

2016-04-22-220558

Oprawa wizualna może pozostawiać sporo do życzenia. Wszystkie gry, z wyjątkiem Runnera, sprawiają wrażenie przestarzałych pozycji tworzonych w ośmiobitowym stylu. Mają swój urok, mogą się podobać, ale ich ocena zależy od indywidualnego podejścia do tematu oraz osobistych gustów. Nieco inaczej jest z grafiką w Runnerze. Barwne, jaskrawe kolory tworzą, mimo wszędobylskich pikseli, całkiem przyjemną całość. Jeśli chodzi o udźwiękowienie… Cóż, nie ma o czym mówić – swego czasu te pozycje rytmiczne nie otrzymały za darmo nagród, poza tym twórcy wydali ich soundtracki na niektórych platformach. Trzeba też pamiętać, że w The Bit.Trip każdy wydobyty dźwięk tworzy spójną całość z towarzyszącą muzyką, poza tym szybkie rytmy sprawiają, że sposób zapomnieć o tle muzycznym.

2015-12-17-124759

The Bit.Trip to kolekcja sześciu klasyków doprawionych wspaniałą ścieżką muzyczną. Jego główną atrakcją jest Runner, którego wyznacznikiem jakości jest BARDZO wysoki poziom trudności. Osoby, które lubią się spocić przy zaliczaniu ogrywanej pozycji (nie mówiąc już o płaczu przy masterowaniu), śmiało mogą sięgnąć po ten zestaw, nawet dla samego Runnera. Warto jednak pamiętać, że w sequelu można znaleźć specjalne portale, które przenoszą nas do poziomów z pierwszej części (niestety nie pamiętam, czy zawarto tam komplet leveli, czy tylko ich część). Ponieważ był to bonus, wymagał nie lada zręczności, by się do nich dostać, poza tym mieliśmy na nich ograniczoną ilość życia, po utracie której cofaliśmy się do poziomu właściwego. Warto więc wziąć to pod uwagę przed ewentualnym zakupem tego zestawu, zwłaszcza jeśli lubimy masterować najtrudniejsze zręcznościówki czy platformówki.

Niestety pozostałe pięć gier w dzisiejszych czasach to, nie obrażając twórców, zwykłe popierdółki. Jasne, można spędzić przy nich miło czas, można się świetnie bawić i można też je masterować. Jednak, tak naprawdę, to Runner gra tu pierwsze skrzypce i tylko dla tej pozycji nie warto płacić premierowych 42 PLN. Jeśli jednak cena spadnie o połowę, śmiało możecie sprawdzić tę kolekcję, o ile oczywiście lubicie wymagające wyzwania. Fani spokojnych, chilloutowych pozycji nie mają tu czego szukać.


Plusy:

  • W końcu pierwszy BIT.TRIP Runner na Vitę!
  • Wciągająca i BARDZO wymagająca rozgrywka
  • Pięć dodatkowych klasyków w formie ciekawostki…

Minusy:

  • …które niestety szybko nużą
  • Konieczność sterowania żyroskopem w dwóch grach
  • Premierowa cena (42zł)

Grafika: 6.5
Dźwięk: 9
Gameplay: 7

OGÓLNA: 8/10


Serdecznie dziękujemy Choice Provision
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Choice Provision
Wydawca: Choice Provision
Data wydania: 22.12.2015 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Funkcje crossowe: -buy z PS4
Waga: 650 MB
Cena: 42 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *