Octodad: Dadliest Catch

W 2010 roku studio Young Horses stworzyło oryginalną produkcję Octodad, w której główny bohater, będący ośmiornicą, starał się ukryć swą prawdziwą naturę. Cztery lata później powstał sequel z podtytułem Dadliest Catch, który w 2016 w końcu trafił na naszą konsolę przenośną.

Ośmiornic zakochuje się w kobiecie, zabiera ją na randkę do restauracji, a niedługo potem postanawia się z nią ożenić, ukrywając swoją prawdziwą naturę, fakt, że jest ośmiornicą. Kilka lat po ślubie para doczekuje się dwójki dzieci (ludzkich, na szczęście). Tomuś jest zwariowanym urwisem z milionem pomysłów na minutę. Nie przepada za nauką, ale uwielbia sport i wszelkiego rodzaju rozrywki. Stasia jest przeciwieństwem brata. To spokojna, ułożona dziewczynka, która nigdy nie złamałaby żadnej pisanej bądź niepisanej zasady. Nawet gdy ruchome schody zaczynają poruszać się wyłącznie w dół, Stasia nie wejdzie po nich do góry, gdyż „tak nie wolno”. Żona Octotaty, Scarlet, jest raczej spokojną, nieco podejrzliwą kobietą, po uszy zakochaną w swoim partnerze. Pewnego razu postanawia wyruszyć na rodzinną wycieczkę do oceanarium. Na samą wieść Ośmiornic wpada w panikę, gdyż w tym właśnie miejscu pracuje wielu biologów, którzy bez trudu potrafiliby zdekonspirować jego tajemnicę. Dzieci jednak nalegają, żona się uparła, więc biedny tata, chcąc nie chcąc, musi wkroczyć do tego niebezpiecznego miejsca.

2016-07-19-002138

Octodad: Dadliest Catch jest grą oryginalną pod wieloma względami. Nie tylko intryguje fabułą, ale również unikatowym gameplayem, wyróżniając produkcję w gąszczu wielu „indyków”. Wciskając L oraz R na konsoli, będziemy podnosić dolne kończyny, lewą gałką poruszać ręką na boki, a prawą w górę i dół. W taki właśnie sposób przyjdzie nam zaliczyć całą produkcję. Wbrew pozorom sterowanie, przynajmniej na konsoli przenośnej, jest intuicyjne i już po dwóch czy trzech minutach śmiało można pokonywać stawiane przed nami wyzwania. Cała opowieść została spleciona z około dwustu krótkich zadań, takich jak koszenie trawy, zrobienie sobie porannej kawy, przygotowanie pizzy w restauracji czy przeprowadzenie operacji na otwartym sercu. Zaliczając je, będziemy posuwać fabułę naprzód i odkrywać kolejne wątki. Podczas kampanii dowiemy się również wielu anegdotek z życia rodziny, poznamy ich zainteresowania oraz nurtujące żonę pytania, na które być może nigdy nie otrzyma odpowiedzi.

Twórcy nie chcieli być zbyt uprzejmi i oprócz standardowych, wypisanych wyżej, czynności, zaimplementowali również kilka elementów bardziej zręcznościowych. I tak dla przykładu, aby dostać się do sklepowej, zamrożonej pizzy, będziemy musieli przejść całą gablotę pełną półek i niepotrzebnych nam produktów. By dostać się do ołtarza, będziemy musieli ominąć kilka pachołków, prześlizgując się przez ciasną szczelinę między nimi. Co jakiś czas przyjdzie nam zmierzyć się z największym wrogiem Ośmiornica, wściekłym kucharzem Fujimoto, który zrobi dosłownie wszystko, by wydać naszą tajemnicę. Potyczki z przeciwnikiem również są zręcznościowe, będziemy musieli na przykład szybko uciekać, biegnąc po stołach, gdyż cała podłoga będzie w ogniu, a za nami wściekły kucharz będzie gonił nas z tasakami. Co więcej, jeśli wybierzemy wyższy poziom trudności, na dole ekranu pojawi się specjalny pasek wykrycia, który w momencie niewłaściwego zachowania się w miejscach publicznych (taranowania przedmiotów, dziwnego poruszania się itd.) będzie się zapełniał. Gdy osiągnie maksimum, będziemy musieli cofnąć się do ostatniego punktu kontrolnego.

Warto również wspomnieć, że fani znajdziek będą mieli tu pole do popisu, bowiem na każdym poziomie ulokowano po trzy krawaty. Oczywiście zadanie odszukania ich tylko z pozoru wydaje się proste, bowiem każdy level to również setki różnych mniej lub bardziej potrzebnych przedmiotów, pod którymi może być poszukiwany element garderoby. Jest co robić i czego szukać, to na pewno.

2016-07-17-212243

Oprawa wizualna jest przyjemna w odbiorze, dość kolorowa, idealna zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy. Modele postaci i obiektów otoczenia są dość szczegółowe, ale nie wygładzone, przez co widać ich kwadratowe kontury. Zaimplementowano wiele różnych lokacji, poczynając od kościoła, poprzez dom i ogród, na statku kończąc. Również udźwiękowienie jest na wysokim poziomie. Oprócz przyjemnej muzyki w tle towarzyszyć nam będą przeróżne dźwięki ślizgania się na skórce od banana, rozbijania przedmiotów czy taranowania przeszkód. W kwestii audiowizualnej ciężko się do czegokolwiek przyczepić, animacje są płynne, praca kamery stabilna, a głosy postaci grane są bardzo dobrze, z zachowaniem akcentów i innych kluczowych elementów. Jedynym dość nietypowym szczegółem jest ulokowanie napisów na górze ekranu, ale i do tego można się przyzwyczaić.

2016-07-17-170729

Octodad to przede wszystkim dobra zabawa okraszona niebanalnym humorem, który wprowadza zarówno oryginalny scenariusz oraz gagi, jak i nasze pomyłki wywołane intrygującym, nietypowym sterowaniem.  Gra opowiada o jednym dniu z życia Ośmiornica, w związku z czym zaliczenie głównej kampanii trwa około dwóch godzin. Po ujrzeniu bardzo ciekawego zakończenia odblokujemy dwa bonusowe poziomy. Pierwszy z nich to opowieść dzieci o ich ojcu, którego przebrali za lekarza. Druga historia kręci się wokół pierwszej randki bohatera ze Scarlet. Wprawdzie twórcy chwalą się, że zaliczyli te poziomy łącznie w około 20 minut, tak nam, przynajmniej za pierwszym razem, zajmie to jakieś 40-50 minut, wydłużając playtime. Fani zbieractwa spędzą przy grze jakąś godzinę, półtorej dłużej.

Naprawdę ciężko przyczepić się do Octodad Pełen tytuł. To niebanalna, humorystyczna produkcja, z którą wszyscy powinni się „zmierzyć” – zarówno młodzi, jak i starsi. Cyfrowe wydanie kosztuje 58 PLN, co jest kwotą całkiem atrakcyjną, jak na taki tytuł.  Jeśli macie brata, siostrę czy przyjaciela, możecie sprawdzić także tryb kooperacji – na jednej konsoli dwie osoby będą sterować mackami Octotaty (dochodzi konieczność sterowania również ekranem i/lub tylnym panelem). Wrażenia się pozytywne, zabawy jest jeszcze więcej, niż przy samotnej grze, ale sama konsola jest trochę zbyt mała, by komfortowo trzymać ją przez dwie osoby.


Zalety:

  • Oryginalne, niebanalne sterowanie
  • Ciekawy scenariusz
  • Wiele humorystycznych elementów
  • Znajdźki, dodatkowe poziomy, tryb kooperacji
  • Polskie napisy

Wady:

  • Czasem można zablokować się w zamkniętych drzwiach
  • Częste zapisywanie (nie w tle) może irytować
  • Przydałoby się więcej dodatkowych poziomów, DLC ze scenariuszami lub kolejna część

Fabuła: 8.5
Grafika:
 7.5
Dźwięk: 8
Gameplay: 8.5

OGÓLNA: 8.5/10


Producent: Young Horses
Wydawca: Young Horses
Data wydania: 28 maja 2015 r.
Dystrybucja: cyfrowa, fizyczna (Limited Run Games)
Waga:  2.5 GB
Cena:  58 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *