LEGO Indiana Jones: The Original Adventures (PSP)

Lego Indiana Jones: The Original Adventures to tytuł który powstał w czasach, gdy na konsole Sony pojawiały się dobrej jakości porty z PC. Domyślić się zatem możemy, że stoi na wysokim poziomie. Czy faktycznie tak jest?

Ta część przygód archeologa jest następcą dwóch pierwszych gier z serii Lego Star Wars, które zostały wydane dobre kilka lat temu. Tytuł posiada tę samą formułę co wcześniej wspomniane pozycje, oznacza to, że fabuła jest luźno oparta na filmach produkcji Lucasfilm. Żeby jednak zachować przyjazny dzieciom klimat, niektóre z wątków zostały wycięte, dla przykładu wszystkie nawiązania do nazistów. Nie wpływa to jednak na odbiór fabuły albo rozgrywkę.

416290-lego-indiana-jones-the-original-adventures-psp-screenshot

Produkcja o sławnym archeologu jest kolejną, po dwóch częściach gier z serii Star Wars, dziejącą się w świecie Lego. Tytuły, oprócz oczywiście duńskich klocków, łączy także powiązanie z filmami. Dwie części Gwiezdnych Wojen zawierały łącznie historie sześciu filmów, Indiana Jones nie odbiega od tego schematu, streszczając fabułę „Poszukiwaczy zaginionej Arki”, „Świątynii Zagłady” oraz „Ostatniej krucjaty”. Żeby jednak zachować przyjazny dzieciom klimat, niektóre z wątków zostały wycięte  (dla przykładu wszystkie nawiązania do nazistów). Nie wpływa to jednak na odbiór fabuły albo rozgrywkę.

416295-lego-indiana-jones-the-original-adventures-psp-screenshot

Gra dzieli każdą z trzech części filmu na sześć mniejszych poziomów, oferując łącznie osiemnaście leveli. Rozgrywka jest niemal identyczna, jak ta z Lego Star Wars – naszym zadaniem będzie rozwiązywanie zagadek, odnajdywanie ukrytych przedmiotów i walka z klockowymi przeciwnikami. Łamigłówki nie są wymagające i opierają się głównie na budowaniu, pociąganiu za dźwignie i używaniu różnych przedmiotów z ekwipunku kierowanej przez nas postaci, na przykład materiałów wybuchowych, broni palnej czy to tradycyjnego bicza Indy’ego.

416294-lego-indiana-jones-the-original-adventures-psp-screenshot

Większość starć będzie toczyła się pięść w pięść, aczkolwiek w samej grze występuje spora ilość uzbrojenia, którego możemy użyć – od wspomnianych wcześniej broni palnych, po szable, miecze i szklane butelki. Niektóre postacie, odblokowywane w późniejszych etapach gry, będą posiadały już wyekwipowaną broń, aczkolwiek większość będzie musiała je podnosić podczas przechodzenia poziomu.

largescreenshot

W Story Mode większość plansz będzie wymagała od nas zamiany między dwoma bohaterami, aby skorzystać z ich umiejętności, czy to do posunięcia historii dalej, czy zbierania minikitów i monetek potrzebnych do zakupu dodatków i odblokowywania postaci. Jednym z nich będzie zawsze Indy, a drugim osoba, która miała w tym miejscu znaczenie fabularne. W poprzednich grach umiejętności bohaterów były przypisane do konkretnych klas, natomiast w tej odsłonie większość z nich zastąpiły przedmioty użytkowe, które można podnieść podczas przechodzenia danego poziomu. Są tu również wyjątki w postaci bohaterek, które posiadają wykonywać podwójne skoki, i Indy’ego, który jako jedyny potrafi posługiwać się biczem.

416291-lego-indiana-jones-the-original-adventures-psp-screenshot

Jak w filmach, tak i tutaj bohaterowie posiadają różnego rodzaju fobie. Za przykład niech posłuży ofidiofobia – strach przed wężami głównego bohatera. W grze zostało to sprytnie wykorzystane – w pobliżu źródła fobii będziemy mieli ograniczone możliwości poruszania, nie będziemy w stanie skakać i korzystać z umiejętności, co będzie nas zmuszało do zmienienia postaci i przepędzenia paskudnych bestii, zazwyczaj przy użyciu ognia.

Każdy poziom posiada dziesięć ukrytych znajdziek w postaci minikitów, które po zebraniu dadzą nam dostęp do tajnych leveli. Dostanie się do nich będzie wymagało od nas nie tylko sprytu, ale również podejścia po raz kolejny do planszy, tym razem innymi postaciami. Są tutaj również do znalezienia czerwone klocki, które umożliwią nam kupno dodatków w postaci np. mnożnika monet lub nieśmiertelności.

[PSP] LEGO Indiana Jones The Original Adventures3.png

Grafika jest schludna i zadbana, miejscami wyraźnie kanciasta, jak to z produkcjami Lego bywa. Aczkolwiek pomimo tego, że w samej grze jest dobra, to niestety leży przy cutscenkach. Audio natomiast nie ma żadnych problemów, gracze przyzwyczajeni do nowszych tytułów z serii mogą jedynie narzekać na brak głosów.

17098-1-lego-indiana-jones-the-original-adventures-psp

Lego Indy jest wciągającą interpretacją filmowej trylogii. Fani przygód archeologa, jak i wcześniejszych gier Star Wars dostaną grę idealną, warto jednak podkreślić, że znajomość filmów nie jest obowiązkowa. Niektórzy mogą się obawiać, że stara formuła może nudzić, ale wiecie co? Nie nudzi, i to ani trochę.


Fabuła: 9/10
Gameplay: 9/10
Muzyka:8/10
Grafika: 8/10
Ogólna: 8.5/10Producent: TT Fusion
Wydawca: LUCASARTS
Data wydania: 26.11.2009 r.
Dystrybucja: fizyczna i cyfrowa
Waga: 631 MB
Cena: 42 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *