Air Race Speed

Oto Air Race Speed – jeden z projektów polskiego studia Qubic Games i zarazem pierwszy, który trafił na PS Vita! Specjalnie dla Was sprawdzamy, czy pozycja jest warta zakupu, tym bardziej, że w tym roku producent ma w planach wydać około dziesięć pozycji na naszą przenośkę!

Do czynienia mamy z bardzo popularnym rodzajem rozgrywki – sterujemy szybkim samolocikiem, a naszym celem jest omijanie wszelkich ruchomych bądź statycznych pułapek, zagrodzeń, słupów i innych elementów otoczenia. Próżno szukać tu fabuły, a cały zestaw misji podzielony został na trzy podstawowe grupy i jedną bonusową, w której nieco odmienne levele odblokowują się wraz z postępem.

2016-12-22-121957

Z początku mamy odblokowany jeden poziom i dopiero po jego ukończeniu na co najmniej jedną gwiazdkę uzyskamy dostęp do kolejnego. Levele są krótkie, zajmują od minuty do niecałych trzech, a całości towarzyszy system punktowy. Również w tym aspekcie nie znajdziemy nic innowacyjnego – trzy gwiazdki to najwyższa nota i otrzymamy ją, jeśli zmieścimy się w określonym pułapie czasowym. Nieco większy pułap to dwie gwiazdki, a najdłuższy i zarazem wręcz banalny to jedna gwiazdka. Jeśli jakimś cudem nie zmieścimy się w ostatnim zakresie, będziemy musieli rozpocząć dany poziom od nowa. Za każdą skuchę, tj. rozbicie się na jakimkolwiek obiekcie, otrzymamy karne sekundy i cofniemy się do ostatniego punktu kontrolnego. Tych jest tu naprawdę sporo, nie stracimy więc więcej niż 15-20 sekund. Po zebraniu odpowiedniej ilości gwiazdek dosiąść będziemy mogli lepszy, tj. szybszy i zwrotniejszy, pojazd, co umożliwi nam pokonanie poprzednich tras w znacznie bardziej dynamiczny sposób, zyskując lepsze noty. Maszyny różnią się od siebie trzema parametrami – wspomnianą już szybkością i zwrotnością oraz nitrem.

Gdy zaliczymy odpowiednią ilość zwykłych poziomów polegających na okrążeniu ich parę razy, odblokujemy wspomniane wcześniej poziomy bonusowe. Te różnią się od podstawowych tym, że polegają na zaliczaniu kolejnych okręgów, przelatując przez nie. Oczywiście czas jest naliczany, choć nie wszystkie da się ukończyć na pełnym przyspieszeniu ze względu na dość ostre zakręty.

2016-12-28-200546

Całej zabawie towarzyszą nam elektroniczne (choć za mało, moim zdaniem) utwory oraz przyjemne dla oka, dość szczegółowa, ale zarazem zbyt sterylna, oprawa graficzna. Nie jest to poziom WipEout’a 2048, ale nie jest też jakoś bardzo źle. Co najważniejsze, jest płynnie i co do tego nie można mieć żadnych uwag.

2016-12-22-122942


OPINIE


Szponix:

Otrzymaliśmy 26 podstawowych tras podzielonych na trzy coraz trudniejsze (przynajmniej w założeniach) grupy oraz 9 bonusowych (to te z okręgami). W praktyce jednak zaliczenie wszystkie nie powinno zająć nam dłużej, niż dwa wieczory, a poziom trudności jest na tyle niski, że zdobycie dwóch gwiazdek w każdym wyzwaniu nie powinno stanowić większego problemu. Nie raz, nie dwa wpadnie też komplet, a tam, gdzie nie zdołaliśmy tego osiągnąć, możemy wrócić z lepszym pojazdem i spróbować ponownie.

Otrzymaliśmy więc kilkadziesiąt poziomów, zróżnicowane trasy, statyczne i dynamiczne elementy otoczenia, dość psychodeliczną (przy większych prędkościach) grafikę i otoczkę złożoną z elektronicznej muzyki. Niestety osobiście czuję spory niedosyt – brakuje mi mocniejszych uderzeń, większej ilości leveli i, przede wszystkim, ZNACZNIE wyższego poziomu trudności. Oczekując tego wszystkiego, nie mogę dać jakiejś bardzo wysokiej noty, ale muszę też sprawiedliwie ocenić, wiedząc, że niektórzy oczekują przyjemnej i niezbyt wymagającej zręcznościówki za niewygórowaną cenę. Ode mnie, w takim razie, leci szóstka z plusem. Czekam z niecierpliwością na kolejną dawkę gier o Qubic Games, które chętnie dla Was sprawdzę!

OCENA: 6.5/10


Damian:

Air Race Speed to gra, która ewidentnie była projektowana pod krótką i specyficzną rozgrywkę dedykowaną wielu budżetowym tytułom wychodzącym na smartfony. Wyścigi te oparte są na zasadzie pobijania swoich czasów na trasach osadzonych w futurystycznych lokacjach. Produkcja praktycznie pozbawiona jest trybów, rozgrywki są krótkie, tory nie imponują pomysłem na design, jak i samo wykonanie oraz oprawa są bardzo przeciętne. Ze względu na brak rozbudowania i większej głębi gra sprawdzi się jedynie na krótkie, kilkuminutowe, posiedzenia. Przy dłuższym obcowaniu po prostu może znużyć gracza. Jest sporo lepszych pozycji na Vitę, ale trzymam kciuki za to polskie studio, by w przyszłości dostarczyło bardziej rozbudowany tytuł.

OCENA: 5/10


Siward:

Produkcja to dziecko polskiego studia QUBIC GAMES, które specjalizuje się w tworzeniu prostych gier mobilnych na IOS oraz Androida. Tytuł: „AIR RACE SPEED” jest już w zasadzie mini recenzją samą w sobie, gdyż wyczerpuje to, co ma do zaoferowania. Omawiana produkcja jest tunelową grą wyścigową bez przeciwników. Polega ona na jak najszybszym pokonaniu małym odrzutowcem liniowej trasy z przeszkodami.  Niestety, ścigamy się tu wyłącznie z wyzwaniami czasowymi, więc element rywalizacji praktycznie nie występuje. Choć trasy są różnorodne i z czasem mocno ewoluują, tworząc ciekawe rozwiązania, to na dłuższą metę gra szybko nuży swoim gameplayem. Grafika wygląda jakby była inspirowana latami dziewięćdziesiątymi ubiegłego wieku, m.in. jak Descent oraz Forsaken. Oczywiście została stosownie odświeżona, ale i tak nie przystoi to współczesnym produkcjom. Muzyka występująca w grze ma mocno elektroniczne brzmienia, które potęguje uczucie pędu statku w trakcie rozgrywki, jest natomiast na tyle prosta i toporna, że przy dłuższych posiedzeniach może denerwować osoby nie przepadające za takimi dźwiękami. Zdecydowanie odradzam tę grę użytkownikom PS VITA. Gra została wydana początkowo na system IOS i moim zdaniem powinna pozostać przy tej platformie, gdyż tylko tam ma szansę zaistnieć.

Jeżeli jednak bardzo Ci się nudzi w kolejce do lekarza albo dziekanatu i jesteś psychofanem prędkości, to możesz spróbować pograć w AIR RACE SPEED na swoim telefonie.

OCENA: 3/10


Zalety:

  • Szybka, wciągająca rozgrywka
  • Bonusowe poziomy
  • Sporo pojazdów
  • Atrakcyjna cena

Wady:

  • Bardzo krótka (gra na dwa-trzy wieczory)
  • Bardzo prosta
  • Czuć niedosyt po ukończeniu

OCENA OGÓLNA: 5/10


Serdecznie dziękujemy Qubic Games
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Qubic Games
Wydawca: Qubic Games
Data wydania:
20 grudnia 2016 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 250 MB
Cena: 21 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *