Tadeo Jones Y El Manuscrito Perdido

W 2004 roku Enrique Gato stworzył krótką animację, którą podzielił się z najbliższymi. Wtedy nawet nie przypuszczał, że jego dzieło może odnieść sukces, nie mówiąc już o ogromnym sukcesie. Historia Tadeo Jones’a, dzielnego poszukiwacza przygód, obiegła świat w zawrotnym tempie. Trzy lata później Hiszpan stworzył drugą krótkometrażówkę. W 2012 rozpoczęło się prawdziwe BUM! Enrique wyprodukował pełnoprawny film animowany Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta. Po premierze ciepło przyjętej animacji różne firmy zaczęły wydawać gadżety związane z Tadkiem, m.in. gry planszowe, pluszaki, komiksy, poradniki, zabawki interaktywne i wiele innych. Gdy inni już zarabiali, firma U-Play też chciała wziąć kawałek tego tortu, tworząc ekskluzywną grę na PlayStation Vita. Jak wiemy, nie jest to tani biznes i nie zawsze każdy wychodzi na tym na swoje. Im jednak się udało, tym bardziej, że Tadeo Jones został wydany w grudniu 2013 roku jedynie w Hiszpanii. Osiągnięty sukces był wystarczający, by studio postanowiło zrobić sequel – Y El Manuscrito Perdido (tłum: Zaginiony Manuskrypt) – który pojawił się nie tylko na PSV, ale też na PS4.

Sequel również opowiada o losach dzielnego poszukiwacza skarbów, jednak w przeciwieństwie do pierwszej części nie bazuje na filmie animowanym, a na komiksie pt. „Tadeo Jones en el rally Paris-Paka”. W tej opowieści Tadek ponownie natrafia na grupę Odyseusza, która tym razem próbuje wykraść bezcenny manuskrypt Maimonidesa. To jednak nie jest jedyny problem, drugi to niebezpieczny, podobny do dakarskiego rajd. Czy i tym razem nasz dzielny bohater wraz z grupą znanych nam już przyjaciół (seksownej Sary i wiecznie głodnego psa) pokona bezlitosnych łotrów Odyseusza, z Koppem na czele, a do tego znajdzie czas i siły na rajd? Co się stało z naszym ptakiem Belzonim? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywają egipscy naukowcy sprzed trzech tysięcy lat? Tym razem fabuła jest jeszcze ciekawsza niż w pierwszej grze.

2015-03-07-010442

Znacznie wyewoluowała również mechanika gry. Jasne, najwięcej czasu poświęcimy na eksplorowaniu grobowców, jaskiń i opuszczonych kopalń, poruszając się w prawo i likwidując bądź omijając wszystko, co źle na nas spojrzy. Jednak tym razem dodano znacznie więcej urozmaiceń. Będziemy brać udział w rajdach, pościgamy się zdalnie sterowanymi samochodami (i nie, nie powinniśmy się wstydzić przegranej z Jeffem), zanurzymy się w głębokich czeluściach wód jaskiniowych, popływamy batyskafem, a nawet wcielimy się w Sarę i Jeffa, by jeszcze sprawniej rozwikłać tajemnicę manuskryptu! W trakcie naszej przygody przyjdzie nam też rozwiązać kilka mniej skomplikowanych łamigłówek. Fani zbieractwa będą mogli zająć się kolekcjonowaniem monet, ale nadal nie można ich na nic wydać. Czas gry również nie uległ zmianie, to 6, maksymalnie 8 godzin dobrej i przyjemnej zabawy. Zwiększył się nieco poziom trudności, ze względu na zaimplementowanie dodatkowych urozmaiceń, jednak nadal jest on bardzo niski (choć zebranie wszystkich monet w niektórych lokacjach może sprawić nieco problemów).

2015-03-07-162358

Oprawa graficzna nie zmieniła się. To wciąż trójwymiarowa grafika zaprezentowana w „dwuwymiarowy” sposób za pomocą widoku z boku. Kamera jednak nie raz przejdzie gdzieś nad głowę czy za plecy, by ukazać szerszą perspektywę. Roger Calvet i Marc Valls przenieśli kilka modeli z jedynki, znalazło się też trochę charakterystycznych dla lokacji obiektów, ale na szczęście udało im się dodać również sporo nowości. Kolory nadal są żywe, krawędzie wygładzone, a całość przypomina gry dla młodszych. I to właśnie do młodszych graczy kierowany jest Tadeo Jones, co nie oznacza, że starsi będą się przy nim nudzić. Crisina Ranchal raz jeszcze podjęła się tłumaczenia gry z hiszpańskiego na angielski, a dzięki Kerry Shale mamy też trochę angielskiego dubbingu. Będąc przy udźwiękowieniu, należy wspomnieć, że usłyszymy kilka klimatycznych utworów, którym towarzyszą dźwięki otoczenia. Już pierwszy Tadeo Jones zasługiwał na pochwały, jeśli chodzi o oprawę audiowizualną, i nie inaczej jest z Y El Manuscrito Perdido.

2015-03-07-123203

Druga growa przygoda Tadka ponownie zabierze nas do mrocznych świątyń i zapomnianych grobowców. Na szczęście pojawiło się sporo urozmaiceń, w związku z czym fani jedynki nie będą czuć powtarzalności w kwestiach mechaniki. To nadal wciągający, ładnie wyglądający Tadeo Jones z ciekawą otoczką fabularną i świetnymi pomysłami. Tym bardziej szkoda, że pozycja wylądowała tylko i wyłącznie w Hiszpanii, ale za sprawą edycji pudełkowej i braku blokady regionalnej możemy sprawdzić ją w dowolnym zakątku świata. Można też założyć darmowe hiszpańskie konto SEN i kupić wydanie cyfrowe. Ale czy warto się wysilić, żeby tę pozycję zdobyć? To zależy. Odpowiedź będzie twierdząca, jeśli uda nam się nabyć grę do 60-70 złotych, bowiem jest to adekwatna proporcja ceny do jakości. Powyżej stówki mogą wydać już tylko kolekcjonerzy i najwięksi fani platformówek „w prawo”. Poziom trudności nadal jest dość niski, choć zebranie wszystkich monet może sprawić trochę więcej problemów, zwłaszcza podczas pływania batyskafem. Czas gry jest raczej standardowy – całość ukończymy w około sześć godzin, a jeśli przyjdzie nam ochota na masterowanie, nie powinniśmy spędzić z grą więcej niż dodatkowe dwie godziny. Mnie Tadeo Jones bardzo się spodobał i ogromnie żałuję, że zapowiedziana trzecia część do dziś nie ujrzała światła dziennego. I być może już nie ujrzy, chyba że po premierze drugiej części filmu animowanego. Tak, już w tym roku będziemy mogli obejrzeć kolejną przygodę łowcy skarbów w obrazie pt. Tadeo Jones 2. Niestety reżyserem nie jest Enrique Gato, a Gabriel Higuerey. Ale za to, na szczęście, zapowiada się, że klimat zostanie zachowany, bowiem głosu Tadkowi ponownie użyczy Oscar Barberán i wskazują na to materiały promocyjne.


Zalety:

  • Wciągający, rozbudowany gameplay
  • Przyjemna otoczka fabularna, wizualna i dźwiękowa
  • Wystarczający czas gry
  • Angielskie napisy

Wady:

  • Trochę zbyt prosta
  • Ponownie nieprzydatne monety
  • Niedostępna poza granicami Hiszpanii

Grafika: 8.5
Dźwięk: 7.5
Fabuła:7.5

Gameplay: 8
OCENA OGÓLNA: 8/10


Producent: U-play Studios
Wydawca: Deep Silver
Data wydania:
28 listopada 2014 r.
Dystrybucja: fizyczna i cyfrowa (tylko w Hiszpanii)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *