Semispheres

Semispheres zadebiutowały już na PC i PS4, potem pojawiły się na Switchu, a teraz są i na Vicie. Co ciekawe, nasza konsolka dostała najbardziej wypasioną wersję – w pudle w wydaniu limitowanym. Czy gra jest taka super, że ma to sens? Zobaczymy.

Do rozwiązania czeka na nas około 50 łamigłówek, a polegają na doprowadzeniu niebieskiej i pomarańczowej meduzy do portali. Dopiero gdy obie znajdą się w nich, zagadka zostaje zaliczona. Każdą meduzą sterujemy za pomocą odpowiedniej gałki, pomarańczowej przypadła lewa, a niebieskiej prawa. Na szczęście podczas znacznej większości zadań nie będziemy musieli poruszać nimi w tym samym czasie, tylko kilka plansz będzie tego wymagać (nie wiem jak wy, ale ja mam spory problem z takimi zadaniami…). Przeszkody, które na nas czekają nie są zróżnicowane, bo to raptem ściany i „strażnicy”. Strażnicy przede wszystkim stoją w jednym miejscu, a poruszają się dopiero wtedy, gdy zostaną przez nas podpuszczeni. Przez cały czas emitują snop światła, w zasięgu którego nie możemy się znaleźć, bo gdy tylko do tego dojdzie zostajemy przeniesieni do punktu startowego. W kilku przypadkach będzie to potrzebne do zaliczenia łamigłówki, a czasem takie cofnięcie zmusi nas nawet do zresetowania poziomu. Aby poradzić sobie z utrudnieniami, skorzystamy z takich opcji jak puszczenie sygnału do poruszenia strażnikiem, przeniesienie jednej lub obu meduz na drugą połówkę planszy czy zmiana ustawienia jednego z końców teleportów. Twórcy postanowili jednak ograniczyć nas w tych działaniach, więc każda meduza może mieć w zapasie tylko jedną z takich akcji, tym samym każdy krok trzeba dobrze zaplanować. Przydają się nam też już ustawione dziury łączące obie części planszy. Najczęściej są już z góry ustawione, w innych przypadkach sami będziemy mogli je ustawić. Cały ten pomysł na rozgrywkę został podany w minimalistycznej, ale przyjemnej dla oczu grafice. Ciekawostką jest jednak to, że potrafi czasem chrupnąć, a zdarza się to najczęściej, gdy naciśnie się L i R w tym samym czasie, czyli aktywuje dwie akcje na raz. Jeśli chodzi o udźwiękowienie, to również jest prosto. Efekty dźwiękowe oraz muzyka nie zwracają większej uwagi, po prostu lecą sobie w tle. I w tym momencie zastanawia mnie sens wydania OST-a na płycie w limitce. Specjalnie puściłem sobie kilka tych utworów na YouTube’e i, w sumie, jeżeli ktoś będzie potrzebował muzyki relaksacyjnej, wtedy może się sprawdzi.

2017-10-07-183602

Semispheres jest w miarę interesującą pozycją ze względu na prowadzenie dwóch meduz przypisanymi im analogami na dwóch połówkach plansz . Niestety z wszystkich łamigłówek dopiero ostatnie cztery sprawiły mi trochę więcej problemów, reszta poszła sprawnie i szybko, przez co grę ukończyłem w jakieś 2,5 godziny, może mniej. Zabawne jest jednak to, że nie obyło się też bez problemów technicznych. Wcześniej wspomniałem o sporadycznych, ale zauważalnych chrupnięciach, poza tym z rzadka światło poruszającego się strażnika nie wychwytywało meduzy, dzięki czemu raz na jakiś czas można się prześlizgnąć. Zastanawiał mnie też tytuł gry, w końcu zwykle jakoś odnosi się czy to do rozgrywki, czy do fabuły. Meduzy nie wyglądają, jakby miały coś wspólnego z półkulami i dopiero odpalenie jakiegoś filmiku z PS4 pokazało mi, o co chodzi. W tamtej wersji po rozpoczęciu planszy widzimy, jak dzieli się ona na dwie połowy, a po jej zakończeniu pojawia się efekt ich schodzenia. Na Vicie tego nie ma… I jeszcze ciekawostka, po ukończeniu każdego pakietu zagadek zobaczymy pasek komiksowy z historyjką o jakimś robocie. Jaki był sens wstawiania tego, nie mam pojęcia. Tak czy inaczej, łamigłówki rozwiązuję się dość przyjemnie, ale też nie stanowią jakiegoś wyzwania (a ja jakimś orłem w takich pozycjach nie jestem), a AV wystarczająco dobrze się z tym komponuje. 42 złote za cyfrową wersję to jednak za dużo za taką produkcję. Radzę zainteresować się nią dopiero przy solidnej obniżce ceny.


Ocena: 5,5/10


Serdecznie dziękujemy eastasiasoft
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Vivid Helix
Wydawca: eastasiasoft
Data wydania: 11 pażdziernika 2017 r.
Dystrybucja: cyfrowa i fizyczna limitowana
Waga: 381 MB
Cena: 42 PLN

Gra jest też dostępna na Nintendo Switch w cenie 39,99 PLN.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *