Podsumowanie Tygodnia (25.04.22 – 01.05.22)

Majówkowy przegląd afer.


Yuki Naka atakuje Square Enix

Balan Wonderworld był jednym z największych zawodów 2021 roku. Gra miała być magiczną platformówką 3D i wielkim powrotem twórców Sonic The Hedgehog oraz Nights into Dreams. Na rynek finalnie trafiła ledwo działająca i absurdalnie uproszczona katastrofa. Na szczegóły dotyczące problemów przy produkcji będziemy pewnie musieli poczekać jeszcze sporo czasu. Yuji Naka, reżyser Balana i wspomniany ojciec Niebieskiego Jeża, postanowił jednak puścić nieco pary z ust w serii Tweetów i zaatakował wydawcę Square Enix oraz studio Arzest.

Według Yujiego Nakiego wydawca odsunął go od stołka reżyserskiego sześć miesięcy przed premierą gry w marcu 2021. Powodem tej decyzji były komentarze Nakiego dotyczące użycia fanowskiej aranżacji utworów z gry w materiałach promocyjnych, a także napięty harmonogram i niewielki czas produkcji gry. Yuji Naka uważa, że Square Enix oraz Arzest nie zależy na fanach, a Balan Wonderworld mogłoby być lepszą grą, gdyby wydawca pozwolił na jej dokończenie. Poskutkowało to pozwem sądowym wytoczonym przez Nakę przeciwko Square Enix. Całą (przetłumaczoną na angielski) nitkę możecie przeczytać TUTAJ.

Na ten moment Square Enix i Arzest nie skomentowały publicznie oskarżeń Yujiego Nakiego.


Nowa gra Disneya inspiruje się Stardew Valley tak mocno, że ma nawet Valley w nazwie

Gameloft zapowiedział nowy symulator życia czerpiący garściami z popularnych licencji Disneya. Disney Dreamlight Valley będzie dystrybuowany w modelu Free-to-Play.

Gra pozwoli na spędzanie czasu w zróżnicowanych światach inspirowanych popularnymi animacjami wytwórni i na budowanie relacji z ikonicznymi bohaterami Disneya. Znajdziemy w niej zróżnicowane aktywności, jak przygotowywanie potraw z pomocą Remiego z Ratatouille, wędkowanie u boku Goofiego czy pielęgnowanie ogrodu należącego do Wall-E’ego. Nie zabraknie też oczywiście opasłych opcji rozbudowy wiosek, dostosowania otoczenia do własnych preferencji oraz zarządzania życiem ich mieszkańców.

Pełna wersja Disney Dreamlight Valley trafi na Switcha, Xboxy, PlayStation i PC w 2023 roku. Już tego lata gracze będą mogli zapoznać się z wersją Early Access, która zostanie udostępniona po zakupie Founder’s Pack oraz w ramach Xbox Game Pass.


Miyamoto osobiście przesunął Super Mario Movie, aby sprawdzić granice swojej siły

Jeśli już zaczęliście wysyłać rodzinie eleganckie zaproszenia na wspólny seans zbliżającego się filmu Super Mario Bros., to będziecie musieli przełożyć zjazd o parę miesięcy. Nintendo wspólnie z Illumination ogłosiło, że premiera animacji została przełożona z grudnia 2022 na kwiecień 2023.

Nie poznaliśmy powodów tej decyzji. Ogłoszenie sprowadziło się tak naprawdę jedynie to pojedynczego tweeta rozpoczętego od “Tutaj Miyamoto.”, oraz potwierdzenia dokładnych dat dla Japonii (28 kwietnia) i Ameryki Północnej (7 kwietnia). Nintendo of Europe potwierdziło, że premiera w Europie także jest zaplanowana na kwiecień.

Czy film jest w tarapatach? Czy pierwsze pokazy testowe okazały się być wpadką? Czy Illumination i Nintendo wystraszyli się potężnych zarobków Sonic The Hedgehog 2? Raczej nie. Jeśli sam miałbym wskazać powód obsuwy, to zwróciłbym uwagę na to, że DreamWorks nieco wcześniej ogłosiło przesunięcie Kota w butach: Ostatnie życzenie z września 2022 na grudzień, a Illumination postanowiło oddać slot konkurencji.


Mikrusy:

  • Warto sprawdzić swoje listy życzeń na eShopie. W minionym tygodniu wielu wydawców (m.in. Nintendo, Bethesda, Capcom i Koei Tecmo) wystartowało ze swoimi wiosennymi promocjami. Na przecenie w tym momencie znajduje się ponad 1000 gier – do przeglądania ofert jak zawsze polecam DekuDeals.
  • Capcom zapowiedział kolejną prezentację skupioną na Monster Hunter Rise: Sunbreak. Odbędzie się ona 10 maja o godzinie 16:00 czasu polskiego.
  • Pamiętacie Czy jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? Teleturniej emitowany na kanale Puls, który sprawdzał wiedzę dorosłych na poziomie piątek klasy szkoły podstawowej? Amerykańska wersja nazywa się Are You Smarter than a 5th Grader?, a HandyGames zapowiedziało nową grę na podstawie show. Premiera jeszcze w tym roku.
  • Vesper: Zero Light Edition – rozszerzona wersja wydanego na PC rok temu Vesper, trafi do eShopu 12 maja. Cena powinna wynosić ok. 40 zł.
  • Team17 oraz deweloper Super Awesome Hyper Dimensional Mega Team zapowiedzieli nową metroidvanię 2D o nazwie The Knight Witch. Trafi ona na rynek w 2022.
  • Aka to przygodówka położona w otwartym świecie, która trafi na rynek pod koniec 2022 roku. Gra skupi się na relaksującej rozgrywce obracającej się wokół eksploracji wysp, craftingu oraz rozbudowy swojego domu. Idealny tytuł na długie zimowe wieczory.
  • 14 lipca premierę będzie miał Mothmen 1966 – visual novel inspirowane pulpową prozą XX wieku i wczesnokomputerową grafiką.
  • River City Saga: Three Kingdoms doczeka się premiery poza Japonią. Arc System Works potwierdziło, że zachodnia data premiery brawlera inspirowanego Opowieścią o Trzech Królestwach zaplanowana jest na 21 lipca. Cena będzie wynosić $29,99.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.