Fort Defense

W tej recenzji poznamy kolejną  produkcję wydaną na konsoli Playstation Vita przez 8Floor, które po słabo ocenianym Doodle God Doodle Devil nie unosi białej flagi.  Przygotujcie się na podróż w klimaty karaibskich mórz i zielonych wysp. Gotowi na przygodę?

Recenzję napisał: Medium

Fort Defense jest portem z iOS’a, który zadebiutował na urządzeniach Appla 20 kwietnia bieżącego roku. Tytuł wywodzi się z gatunku Tower Defense i przenosi gracza w ciepłe, nadmorske klimaty. Niestety taką atmosferę zapewnia wyłącznie oprawa graficzna, bowiem fabułą w tej produkcji została całkowicie pominięta. System przydzielania misji odwzorowuje ten z Angry Birds czy Furmins, gdzie kampania składa się z kolejnych poziomów wybieranych z poziomu menu. W każdym z nich możemy zdobyć trzy gwiazdki, które po zsumowaniu dają łączną liczbę 60 elementów. Ilość zebranych, w pomyślnie ukończonej misji, gwiazdek zależy od naszego wyniku. Rozpoczynając przygodę z Fort Defense awansujemy do rangi taktyka i przejmujemy obowiązki obrony portu. Niestety nasza przystań będzie głównym celem ataków wroga, który skutecznie przetestuje wrodzone umiejętności gracza. Zanim fala uzbrojonych statków dotrze do piaszczystych brzegów, za odpowiednią ilość złotych monet rozstawimy swoją fortyfikację. Na początku przygody otrzymamy dostęp do czterech podstawowych wieżyczek, które w późniejszych poziomach otrzymają stosowne ulepszenia. Osobiście używałem tylko trzech z nich, bowiem kopalnia dostarczająca dodatkowe złoto, rzadko przynosiła pozytywny efekt. Wieże obronne możemy rozstawić na ustalonych przez twórców pozycjach, ale to my podejmiemy decyzję na którym dozwolonym polu i jakiego typu ostrzał zbudujemy. Na brzegach wyspy znajdziemy również zablokowane pozycje, które będziemy musieli wykupić za drugą dostępną w grze walutę – beczki. Baryłki otrzymamy za pokonanie wroga i pomyślne ukończenie misji. Oprócz zablokowanych pól beczułki posłużą nam do wykupienia różnorakich ulepszeń. Wśród nich znajdziemy wzmocnienia naszych wież, mocy i dodatkowe bonusy. Tak, specjalne moce pomogą nam w walce z wojskami wroga.

fort defense1

Jednak zanim powiem co nie co o tym elemencie, opowiem wam o niespodziance którą nasza redakcja przygotowała dla uważnych czytelników. W tekście znajdziecie pogrubione słowa, litery lub cyfry. Są to kolejne elementy kodu, na jeden z tytułów wydanych przez 8Floor – Doodle Devil.Zachowując poprawną kolejność i wpisując zdobyty kod w PSS, otrzymacie darmowy dostęp do wspomnianej produkcji. Kontynuując temat umiejętnośc,i w grze zaimplementowano ich pięć. Działanie mocy nie jest w stanie odwrócić losów rozgrywki, ale świetnie wspiera nasz ostrzał. Po aktywacji każdej z nich musimy przeczekać czas odnowy, aby powtórnie wesprzeć swoje wojska walczące z nieprzyjacielem. Wrogie jednostki składają się zarówno z maszyn pływających jak i latających. Na plus dla twórców nalezy zaliczyć ich różnorodność. Podczas gry poznamy wiele jednostek, które wyróżniają indywidualne cechy. Pod nasze działa trafią m. in. szybkie i zwinne statki, odporne na ostrzał galery czy uleczające machiny. Wszystko świetnie ze sobą współgrało, aż do czasu gdy na pole walki wkroczyła większa liczba jednostek. W tym czasie płynna rozgrywka zamienia się w powolny pokaz slajdów, który znacznie ogranicza nasze możliwości. Taki stan powoduje, że użycie umiejętności jest nie lada wyzwaniem, a nasze wieże jak zaklęte przepuszczają kolejnych wrogów. Niestety w tym momencie gra staje się praktycznie nie grywalna, a my zostajemy pochłonięci przez gromadę nieprzyjacielskich wojsk. Przyznam się, że przygodę z Fort Defense porzuciłem nie kończąc ostatniego poziomu i mając na liczniku 39 gwiazdek, ponieważ ostatni level stał się dla mnie barierą nie do przekroczenia. Zwolnienie animacji powoduje totalny chaos, a jednostki wroga bez problemu zdobywają nasz port. Ta wada skreśla w moich oczach całą pozycję, a oprawa audio utwierdza mnie w tej decyzji.

fort defense2

Uderzając pierwszy raz do nadmorskiego portu, zostałem przywitany specyficzną melodią, która wywołała uśmiech na mojej twarzy. Kolejne 5 minut zabawy zniszczyło cały klimat, a zapętlona, krótka melodia zmęczyła moje bębenki słuchowe. Niestety przez wszystkie poziomy towarzyszyć nam będzie wspomniany utwór, który po godzinie może wywołać u gracza mdłości. Twórcy poszli na łatwiznę, a takie zagrywki trzeba surowo karać.

Lekkim pocieszeniem jest przyzwoita oprawa graficzna. Całość wygląda schludnie, ale nie wywołuje efektu zaskoczenia. Lokacje są kolorowe i nasuwają na myśl pozytywne wrażenia, jednak wszystkie zostały wykonane na tym samym schemacie. Ciepłe morze, palmy oraz barwy zieleni połączone z błękitem. Rozwiązaniem tego problemu może być drugi etap, ale podczas pisania recenzji jest on zablokowany i oznaczony statusem „Coming soon”. Kolejnym elementem do którego mogę się przyczepić jest brak dynamiki. Woda zamiast falować sprawia wrażenie zamrożonej, palmy ani drgną pod wpływem wiatru, a całość przypomina wykonaną na potrzeby produkcji makietę. Dodatkowo animacje wystrzałów są maksymalnie uproszczone i przez cały czas brakowało mi prostych, ale efektownych fajerwerków. Te wszystkie karygodne lub neutralne cechy wpływają na ocenę, którą naznaczyłem Fort Defense.

fort defense3

Z bólem w sercu odradzam wam kupno tego tytułu za jakąkolwiek kwotę. Z rozgrywki nie wyniosłem żadnych miłych wspomnień, a muzyka przetestowała moją cierpliwość do granic możliwości. Do tego żałosne spadki animacji, które uniemożliwiły ukończenie godzinnej kampanii zniszczyły cały potencjał. Pocieszeniem i motywacją do dalszej gry była dla mnie średniej jakości oprawa wizualna oraz różnorodność wrogich jednostek. Fort defense jest kolejnym nieudanym tytułem od wydawcy 8Floor, który nigdy nie powinien trafić do wirtualnego sklepu Sony – Playstation Store.


Plusy:

  • Przyzwoita oprawa graficzna
  • Różnorodność jednostek

Minusy:

  • Godzinna kampania
  • Krótka, zapętlona i stale powtarzana melodia
  • Ogromne spadki animacji
  • Brak ciekawych efektów graficznych
  • Mapy pozbawione dynamiki
  • Monotonna zabawa

Ocena: 2,5/10


Serdecznie dziękujemy 8Floor Games
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: 8Floor Games
Wydawca: 8Floor Games
Data wydania: 27.11.2013 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 240 MB
Cena: 19 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *