Foosball 2012

Na wirtualnych półkach PS Store znajdziemy wiele gier sportowych dedykowanych PS Vita. Wśród nich przewijają się takie pozycje jak Hustle Kings, Pure Chess, seria FIFA oraz wiele innych produkcji. Jest również jedna, która przeszła bez większego echa – Foosball 2012.

Stało się tak zapewne dlatego, że jest to po prostu wirtualna wersja pospolitych piłkarzyków, zwanych także trambambula. Ich premiera odbyła się w lipcu 2012 roku. Wprawdzie minęło już sporo czasu, ale chcielibyśmy przybliżyć Wam ten tytuł oraz pokazać, czy warto zawracać nim sobie głowę.

Foosball 2012 posiada trzy tryby gry. Są to kolejno „Quick Match”, „Online Multiplayer” oraz „World Tour”. Ten pierwszy to zwykły gra, którą rozgrywamy z komputerem. Trybu multiplayer raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, ale dla zasady napiszemy, że można w nim grać z ludźmi z całego świata, a za wygrane mecze otrzymuje się punkty doświadczenia, które wpływają na naszą pozycję w sieciowych rankingach. Na szerszy opis zasługuje tylko ostatni tryb – „World Tour” i już do niego przechodzimy.

1

Są to mistrzostwa, które odbywają się w różnych miastach całego świata. W ten sposób odwiedzimy między innymi Sydney, Shanghai, Mumbai i Paryż. W sumie oddano nam dwadzieścia lokacji, w których przyjdzie nam stoczyć mecze. Dodatkowe osiem miejscówek uzyskamy poprzez zakup specjalnego DLC w PS Store, o którym napiszę nieco później.

Każde miasto jest odpowiednikiem jednego pojedynku. Oznacza to, że aby wygrać turniej, musimy wygrać 20 meczy. W trybie tym mamy też do wyboru kilka stołów (9), rodzaj gry oraz poziom trudności (jeden z sześciu). Jeśli chodzi o rodzaje gry, dostępne są w sumie dwa – do określonej liczby bramek oraz do określonej liczby piłek. Wbrew pozorom różnica jest spora. W pierwszym wariancie zwycięstwo jest nasze, gdy zdobędziemy określoną liczbę bramek, z kolei w drugim liczy się suma strzelonych przez obu zawodników goli i wygrywa ten z większą ich liczbą. W obu rodzajach gry można wybrać te same wartości decydujące o wygranej, a są nimi 5, 10, 15 oraz 20.

5

Ogólnie forma rozgrywki w grze jest bardzo prosta. Lewą gałką sterujemy piłkarzykami na stole (wszystkimi na raz), zaś prawą oznaczamy, w którym kierunku chcemy kopnąć piłkę. Za wygrane pojedynki w „World Tour” otrzymywać będziemy gwiazdki. Jest to waluta, za którą wykupimy cztery zdolności – Snake Shot, Pull Shot, Tic-Tac Shot oraz Pin Shot. Dodatkowo podczas meczu, dzięki zdobywaniu bramek, napełniamy specjalny pasek wytrzymałości. Składa się on z czterech części, których zapełnienie pozwoli nam wykonać sztuczkę, klikając odpowiedni klawisz geometryczny. Tricki oczywiście mogą zakończyć się albo golem, albo fiaskiem. Bez względu na efekt końcowy i tak tracimy określony stopień wytrzymałości, więc warto przemyśleć moment wykonania akrobacji.

Kiedy uda nam się zebrać wszystkie gwiazdki, będziemy mogli odblokować za darmo wspomniane wyżej DLC. Dodaje ono osiem nowych, bardzo trudnych meczy. Jeśli jednak nasze umiejętności są zbyt małe, oprócz tego dodatku, w PS Store za kilka złotych znajdziemy wspomniane wyżej akrobacje, które powinny ułatwić grę.

2

Dostosowywanie elementów gry do własnych upodobań stoi w Foosballu na dość wysokim poziomie. Możemy wybierać wygląd piłkarzyków, piłek, a nawet stołów. Oczywiście zmiany dotyczą jedynie wizualnych elementów i nie mieszają w zasadach gry czy układzie figur oraz bramek na stole. Szkoda tylko, że customizacja dotyczy jedynie „Quick Matchu”, a podczas samych mistrzostw wszystko wygląda w z góry ustalonej formie.

Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, gdyż gra po kilku rundach zaczyna nużyć. Oznacza to, że do szybkich meczy raczej nie zajrzymy, chyba że z czystej ciekawości. Tryby do 15 oraz 20 piłek/bramek również zaczynają męczyć pod koniec, zwłaszcza na wyższych poziomach trudności, gdzie jedna rozgrywka może trwać i kilkadziesiąt minut. Czas, w jakim uda nam się ukończyć dane wyzwanie, wpływa na liczbę otrzymanych gwiazdek, o których wyżej wspominałem.

3

Oprawa wizualna produkcji jest przeciętna. Wprawdzie wygląd stołów i innych elementów jest zróżnicowany i całkiem oryginalny, lecz całokształt jako taki prezentuje się co najwyżej średnio. Nie ma tu pikselozy, ale brak również elementów, które doprowadziłyby nas do opadu szczęki. Za to gra wizualnie nadrabia liczbą dodatków, o których już wspominałem – piłkami, różnymi stołami, a także niezliczonymi flagami, które mogą ozdobić nasz profil. Oczywiście flaga Polski również znalazła się wśród nich. Udźwiękowienie z kolei jest już mniej zróżnicowane i także ogólnie wypada dość blado – muzyka w tle jest średnia, szybko przestajemy zwracać na nią uwagę, a odgłosy kopania piłki czy wykonywania akrobacji są na tyle typowe, że aż nudne na dłuższą metę.

4

Foosball 2012 to gra na tyle w porządku, że warto w nią zagrać, ale też na tyle słaba, że nie warto wydawać na nią ponad 10 PLN. Męcząca na dłuższą metę rozgrywka daje się szybko we znaki, nużący tryb mistrzostw oraz brak elementów, które zatrzymałyby nas przy produkcji nieco dłużej, skutecznie potrafią zniechęcić. Natomiast po drugiej stronie szali znajdują się liczne upgrade’y oraz możliwość customizacji, która całkiem dobrze się sprawdza, niestety nie tam, gdzie powinna (wybór stołów i innych elementów ograniczony tylko do „Quick Matchu”). Jeśli traficie na promocję i będziecie mogli nabyć Foosball 2012 za mniej niż dychę, zastanówcie się nad zakupem. Jeśli jednak takiej promocji nie uświadczycie, nie macie czego żałować.


Plusy:

  • Zróżnicowane elementy gry
  • Cztery tricki ułatwiające rozgrywkę
  • Intuicyjne sterowanie

Minusy:

  • Nużąca na dłuższą metę rozgrywka
  • Męczący gameplay przy do 15 i 20 piłek/bramek
  • Niezbyt zachęcająca oprawa audio
  • Niewykorzystany potencjał

Grafika: 4
Dźwięk: 4
Gameplay: 4
Multiplayer: 4

Ogólna: 4/10


Producent: Grip Games
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Data wydania: 16.04.2013 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 223 MB
Cena: 29 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *