Metal Gear Solid HD Collection

Nie ukrywam, że Metal Gear Solid to moja ulubiona seria gier video. Tym bardziej ucieszył mnie fakt, że reedycja HD dwóch gier z sagi zawita również na handheldzie Sony. Nie zniechęcił mnie nawet brak obecności w pakiecie Peace Walkera, w którego można było zagrać w wersji na konsole stacjonarne. Czy jednak warto wydać 160 zł na tego „odgrzewanego kotleta”?

W skład kolekcji wchodzą kontrowersyjny wśród fanów serii MGS2: Sons of Liberty oraz uznawany za najlepszą część sagi MGS3: Snake Eater (moim skromnym zdaniem – najlepsza gra w historii). Pod strzechy dewelopera zostały oddane usprawnione wersje gier znane jako Substance oraz Subsistence. Dzięki temu w Sons of Liberty dostajemy ok. 500 misji treningowych VR, Casting Theater, umożliwiający oglądanie wybranych scen, Snake Tales, dający nam 5 misji na platformie Big Shell ze Snake’iem w roli głównej (rekompensują one uczynienie Raidena głównym bohaterem gry) oraz Boss Survival, gdzie kolejno walczymy ze wszystkimi bossami z trybu fabularnego. W „trójce” dostaniemy zaś nowe kostiumy dla Big Bossa, Demo Theater (funkcja ta sama co Casting Theater) oraz – co najważniejsze – możliwość włączenia kamery zza pleców, co nie porównywalnie ułatwia rozgrywkę.

mgs2

W skład edycji Subsistence wchodzą również dwie przeniesione z MSX’a pierwsze części całej sagi, czyli Metal Gear i Metal Gear 2: Solid Snake. Tym razem nie doczekaliśmy się jednak jakiegokolwiek liftingu. Obie gry działają w proporcjach 4:3, nie posiadają trofeów i nie obsługują funkcji PSV. Deweloper nie zrobił z nimi absolutnie nic, dając nam gry identyczne co 25 lat temu. Czyni to z nich twór praktycznie już niegrywalny, który większość graczy potraktuje jako ciekawostkę. Szkoda.

Powróćmy jednak do prawowitych elementów kolekcji. Pod względem graficznym obie gry wyglądają dobrze, mimo swojego wieku. Brawa za to nie należą się jednak ekipie Bluepoint Games, a samemu Kojima Productions, gdyż stworzyli gry, które nawet na zasłużonym PS2 potrafią dalej zachwycić. Reedycja HD oraz OLED’owy ekranik dodatkowo to potęgują, co pozwala grze konkurować z zupełnymi nowościami na Vicie. Podobnie ma się ścieżka dźwiękowa. Muzyka komponowana przez Gregsona-Williamsa to istny majstersztyk i świetnie uzupełnia rozgrywkę.

mgs3

Bardzo dobrze wykorzystano również dobrodziejstwa Vity. Z wybór ekwipunku odpowiedzialny jest ekranem dotykowy. Wystarczy przytrzymać krótką chwilę palec na okienku wyposażenia, aby rozwinęła się lista dostępnych przedmiotów. Jest to znacznie wygodniejsze, niż wciskanie L2 i R2 na padzie. Ekran wykorzystywany jest też w cut-scenkach do zbliżeń, a gdy „przykleimy” się do osłony delikatne przesunięcie palca pozwoli nam wyjrzeć zza rogu. Twórcy nie zostali również obojętni w stosunku do tylnego panelu. W widoku pierwszo-osobowym przesunięcie palca wybrany kierunek pozwoli nam na robienie małego kroku w bok, co przydaje się np. do lekkiego uchylenia drzwi w celu zajrzenia czy w pokoju nie znajduje się przypadkiem wrogi żołnierz. Kiedy będziemy trzymać wroga w uścisku, dotknięcie panelu pozwoli nam przesłuchać wystraszonego przeciwnika, zaś szybkim i energicznym przesunięciem poderżniemy mu gardło. Widać, że dotykowe sterowanie nie zostało zrobione na odwal i bardzo ułatwia dość archaiczne sterowanie.

mgs4

Czy kolekcja Metal Gear Solid HD jest warta zakupu? Zdecydowanie tak. W pakiecie kosztującym na PS Store zaledwie 99zł dostajemy jedne z najlepszych gier na poprzednią generację konsol, które zapewnią wam ponad 30 godzin doskonałej zabawy. Nawet jeśli faktycznie więcej się ogląda niż gra, a sterowanie jest lekko przestarzałe, to jednak głęboka fabuła, niesamowite pojedynki z Bossami czy momenty zapadające w pamięci na całe życie, wynagradzają to z nadwyżką.

mgs5


Plusy:

  • Jedne z najlepszych gier z poprzedniej generacji konsol w kieszeni!
  • Cena w PSS
  • Wykorzystanie funkcji PSV
  • Bardzo dobra oprawa audiowizualna

Minusy:

  • Brak Peace Walkera
  • Metal Gear i Metal Gear 2 to tylko ciekawostki

Grafika: 8,8 
Dźwięk: 10 
Fabuła: 10
Gameplay: 8
Ocena końcowa: 8/10


Producent: Armature Studio, Bluepoint Games, Kojima Productions
Wydawca: Konami
Data wydania: 28.06.2012 r.
Dystrybucja: cyfrowa i fizyczna
Waga: 3,3 GB (obie części)
Cena: 99 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *