Breach & Clear

Pewnego razu na platformy mobilne trafiła strategiczna gra akcji Breach & Clear. Twórcy, widząc potencjał swojego projektu, postanowili wydać wspomnianą pozycję również na PC oraz PlayStation Vita. I mimo, że tytułu nie znajdziemy w rodzimym PS Store, można było go nabyć w bardzo limitowanym nakładzie sprzedawanym przez Limited Run Games. Udało nam się zdobyć kopię, w związku z czym postanowiliśmy sprawdzić czym ta pozycja tak naprawdę jest.

Naszym celem jest przejęcie kontroli nad jednym z oddziałów sił specjalnych i wykonywanie szeregu misji polegających na zlikwidowaniu wszystkich przeciwników, rozbrojeniu bomby oraz ucieczce z samego centrum pułapki. Wśród jednostek znajdziemy Rangers, Navy Seals, JTF2 oraz SAS. Zabawa podzielona została na 35 misji (dla każdego z trzech trybów, co daje nam łącznie aż 105 wyzwań) rozgrywających się w siedmiu państwach, takich jak Afganistan, Turcja, Chiny, Niemcy, Meksyk, Rosja oraz Kolumbia.

2015-11-11-043145

Po wybraniu jednostki oraz docelowej misji, przychodzi pora na samą rozgrywkę. Naszym celem jest pokierowanie czterema członkami oddziału w taki sposób, aby przedostali się z jednego końca mapy na drugi, zabijając wszystkich po drodze oraz, oczywiście, pozostając przy życiu. Po wybraniu członka załogi, wybieramy akcję (ruch bądź umiejętność) i pole, na które ma się przedostać. Każdy z bohaterów ma ograniczoną liczbę ruchów dostępną na każdą turę, ale ich liczba jest na tyle duża, że możemy obierać przeróżne taktyki i przemieszczać się w bardzo zróżnicowany sposób. Dla przykładu, jednym bohaterem możemy wejść do pomieszczenia i od razu rzucić granat dymny, drugim i trzecim biegać dookoła i starać się zestrzelić wszystkich, a ostatnim biec ile sił w nogach w kierunku kolejnych pomieszczeń.

Zabawa nie należy do najłatwiejszych, więc odpowiednia taktyka jest jedynym sposobem by zaliczyć misję. Nim wejdziemy do pomieszczenia, nie wiemy kto się w nim znajduje, ilu jest przeciwników i czy w ogóle ktokolwiek tam jest. Musimy być przygotowani na wszystko, a do uśmiercenia oponentów posłużą nam nie tylko zróżnicowane bronie, ale również specjalne umiejętności bohaterów.

2015-11-11-161743

Wśród umiejętności znajdziemy między innymi bardzo szybki bieg, precyzyjne celowanie, możliwość rzucenia granatu i przemieszczania się w tej samej turze czy nawet umiejętność korzystania z defibrylatora. Naszych odważnych bohaterów będziemy również uzbrajać w jedną z 24 broni (m.in. M1014, MK 46, CTAR-21, Noveske N4 Afghan czy JTF2 CBA2) oraz specjalne oprzyrządowanie zwiększające precyzję, celność, czasem kosztem szybkości poruszania się czy zwiększenia robionego hałasu. I tak, oprócz samej broni, znajdziemy tu także optykę, nadajniki laserowe, gripy, latarki, tłumiki, gaz czy bardziej komfortowe spusty. Co najciekawsze, zarówno bronie jak i dodatki są licencjonowane, co oznacza że znajdziemy tu narzędzia, które istnieją w realistycznym świecie. Oczywiście, oprócz uzbrojenia, naszych bohaterów ubierzemy w odpowiednią odzież (czapki, kaski bądź hełmy, nakrycia twarzy, kamizelki oraz ubrania kamuflujące). Ogromny arsenał w sklepie ułatwia dobieranie odpowiednich taktyk podczas zabawy i dość mocno wpływa na różnorodność gry. Aby nie było zbyt prosto, lepsze bronie i dodatki będą zablokowane do czasu uzyskania odpowiedniej ilości gwiazdek. Te zdobywamy za wykonywanie misji w jak najlepszy sposób, tj. nie uśmiercając żadnego z członków oddziału, zaliczając wyzwanie wykorzystując jak najmniejszą liczbę tur itd.

2016-04-02-193729

Oprawa wizualna jest przyjemna dla oka. Lokacje są zróżnicowane, co więcej akcja odbywa się o rożnych porach roku, co dodaje pewnej dozy realizmu. Obiekty umieszczone na mapach są dość wyraźne, wygładzone, ale bez nadmiernej ilości szczegółów. Animacje zarówno przeciwników, jak i naszych kompanów, są realistyczne, co potęgują również odgłosy biegu, chodu, strzelania czy wszelkiej maści wybuchów. Dodatkowego klimatu nadają zróznicowane utwory, które wydobywają się z głośników podczas rozgrywki. Wszystko to nie jest może idealne, ale naprawdę ciężko się do czegokolwiek przyczepić. A jeśli już trzeba to do czasów ładowania, które do najkrótszych nie należą.

2016-01-10-162622

Breach & Clear to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów tego typu gier. Misje są różnorodne, każda posiada aż pięć poziomów trudności, a licencjonowane bronie oraz dodatki, miła dla oka grafika i dobre udźwiękowienie wprowadzają do gry dużą dozę realizmu. Bohaterowie posiadają własne umiejętności, rozwijane wraz z awansem na kolejne poziomy, co również jest zaletą pozycji – nie mamy bowiem do czynienia ze zwykłym zabijaczem czasu, a z całkiem rozbudowaną pozycją. Fani wymagających starć i ogromu realizmu mogą zaznaczyć w opcjach „Permanent Death”, dzięki czemu poległy żołnierz nie wskrzesi się po zaliczeniu misji, jak zwykł to robić bez tego dodatku. Traci wówczas również całe zdobyte doświadczenie!

Gra umili nam wiele wieczorów i aż żal, że nie można nabyć jej w rodzimym PlayStation Store! Wersja pudełkowa została wydana w nakładzie liczącym 1500 kopii, w związku z czym dostępna jest już tylko na rynku wtórnym, w bardzo wysokich kwotach. Jeśli jednak będziecie kiedyś mieli okazję nabyć Breach & Clear, nie zastanawiajcie się zbyt długo. Bierzcie i cieszcie się z całkiem dobrej i rozbudowanej pozycji. Oczywiście grę można również nabyć na urządzeniach mobilnych oraz PC, ale w przypadku tego drugiego, tytuł traci się wśród tony konkurencji, prawdopodobnie często lepszej.


Plusy:

  • Licencjonowane bronie
  • Zróżnicowane misje i ich mnogość
  • Spory arsenał w sklepie
  • Całkiem przyjemna oprawa audiowizualna
  • Wciągający gameplay
  • Poziom trudności przystosowany zarówno dla niedzielnych graczy, jak i starych wyjadaczy

Minusy:

  • Może powodować znużenie po dłuższej sesji
  • Gra niedostępna w naszym kraju

Grafika: 7.5
Dźwięk: 8
Gameplay: 8.5
OGÓLNA OCENA: 8/10


Producent: Mighty Rabbit Studio
Wydawca: Mighty Rabbit Studio
Data wydania: 15.05.2015 r.
Dystrybucja: cyfrowa (niedostępna u nas), fizyczna (limitowane wydanie)
Waga: 700 MB

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *