Virtua Tennis 4 – World Tour Edition

Virtua Tennis jest grą sportową, która została wydana na kilku platformach. Towarzyszy nam już od dawien dawna, czyli od przeszło 13 lat. Specjalna wersja Virtua Tennis  4 World Tour Edition została wydana na najnowszego handhelda, wyprodukowanego przez korporację Sony – PlayStation Vita. Za stworzenie tej produkcji odpowiedzialne jest wewnętrzne studio firmy SEGA – Hitmaker (znane wcześniej jako AM3). Premiera gry na świecie i w Polsce miała miejsce 22 lutego 2012 r.

Napisał: VooDoo

Virtua Tennis 4 na PS Vita nie zmienił się znacząco w stosunku do swoich poprzedników. Gra w dalszym ciągu oferuje zabawny styl, który poniekąd stał się znakiem rozpoznawalnym całej serii. Może i jest przeciętnym symulatorem tenisa, ale na pewno nie można tego powiedzieć o wersji na PS Vita.  Szkoda, że gra jest w całości w języku angielskim, mam nadzieję, że w przy tworzeniu kolejnych części serii twórcy pomyślą o polskiej lokalizacji.

Główna fabuła, jak nie trudno się domyślić rozgrywa się na korcie tenisowym w otoczeniu takich gwiazd światowego tenisa jak m.in. Maria Sharapova, Caroline Wozniacki, Novak Djoković, Roger Federer, Rafael Nadal. Nie zapomniano też o legendach światowego tenisa ziemnego w osobie Borisa Beckera czy Stefana Edberga. Brakuje oczywiście kilku nazwisk, między innymi Victorii Azarenki i Agnieszki Radwańskiej. Produkcję opracowano tradycyjnie z wykorzystaniem licencji ATP i WTA. Mamy do wyboru standardowo 4 nawierzchnie, na których możemy rozgrywać  mecze (twarda, ziemna, trawiasta i dywanowa).

Gra oferuje nam kilka możliwości sterowania zawodnikami. Odbywa się to na zasadzie dotyku, analogu lub krzyżaka, czyli do wyboru, do koloru. Poza tym korzystamy również z pozostałych klawiszy, bez których nie bylibyśmy w stanie wykorzystać w pełni potencjału naszej postaci. W arsenale postaci znajdują się uderzenia forehandowe (uderzenie piłki wewnętrzną stroną rakiety), backhandowe (uderzenie piłki wykonywane zewnętrzną stroną rakiety), wolej (uderzenie grane z powietrza po odbiciu się piłki od kortu), uderzenia typu drop-shot (delikatne podcięcie piłki, najczęściej tuż za siatkę), lob (przerzucenie piłki nad przeciwnikiem) itp. Virtua Tennis 4 World Tour Edition charakteryzuje się bardzo szczegółową oprawą wizualną oraz zaawansowanymi algorytmami odpowiadającymi za sztuczną inteligencję naszych przeciwników.

VT2.jpg

World Tour – produkt japońskiego studia w głównej mierze skupia się na rozbudowanym trybie kariery, w którym od podstaw tworzymy własnego zawodnika. Przy tworzeniu własnej postaci mamy dostęp do szerokiej palety ustawień zawodnika zaczynając od zmiany wyglądu (części ciała, postury) a kończąc na stylu, zachowaniu czy wydawanym okrzyku. Dzięki temu, że Vita zaopatrzona jest w kamerkę, możemy zrobić zdjęcie własnej twarzy i będzie ona wkomponowana w profil zawodnika. Głównym celem w trybie World Tour jest osiągnięcie jak najwyższej lokaty w rankingu po ukończeniu całego touru. W tym celu należy rozwijać umiejętności zawodnika poprzez udział w różnego typu misjach treningowych (np. uwolnienie z jajek kurczaczków i zaprowadzenie ich do zagrody, zbieranie monet rozsypanych po całym korcie w trakcie gry z przeciwnikiem czy utrzymywanie się w grze na korcie przy niekorzystnym wietrze). Sam tryb przypomina mi grę w monopol. Dlaczego? Może dlatego, że w trybie tym przemieszczamy się z miejsca na miejsce niczym pionek w grze planszowej i zdobywamy pieniądze. Bierzemy udział w małych turniejach (jeden mecz), turniejach singlowych, deblowych, treningach które rozwijają naszą postać oraz regenerujemy siły poprzez pobyt na wczasach / wakacjach lub poprzez odnowę biologiczną. Na zakończenie sezonu czeka nas jeden z turniejów wielkiego szlema. Warto wygrywać wszystkie mecze, najlepiej bez straty punktu. Skutkuje to premiami i co ważne awansem w rankingu światowym. Po ukończeniu kilku sezonów czeka na nas dodatkowy tour, aby go odblokować należy znaleźć się na wysokich pozycjach w rankingu światowym (tzw. złota strefa).

Virtua Tennis 4 World Tour Edition oferuje również tryb Arcade, o którym nie będę się specjalnie rozpisywał. Tryb ten polega na zwycięstwie w singlu lub deblu z wybranym przez siebie zawodnikiem w turnieju na czterech różnych kortach, na czterech różnych nawierzchniach i w czterech różnych krajach. Po ukończeniu trybu otrzymujemy trofeum.

Exhibition, czyli pojedyncze spotkanie, w którym gracz sam wybiera opcje (np. typ meczu, poziom trudności i miejsce rozegrania meczu). W jednym meczu może uczestniczyć maksymalnie czterech graczy (dwóch w singlu).

Practice – trening czyni mistrza, nic dodać, nic ująć czyli 5 lekcji + lekcja serwowania.

Mini Games – dzięki nim nie tylko dobrze się bawimy, ale także poprawiamy statystyki naszego zawodnika. Łącznie jest 9 takich mini-gier (np. Clay Shooting, Ace Striker czy Egg Collector). Poza tym nie zapomnijmy, że możemy zdobyć trofea, które są nam niezbędne do zdobycia platyny.

Network, lub jak kto woli tryb multiplayer. Może zacznę od minusów, bo chyba one przeważają nad plusami w tym trybie. Przede wszystkim granie w sieci zależy od łącza – im słabszy sygnał, tym gra staje się mniej grywalna przez występujące lagi. Kolejnym minusem jest dość długie oczekiwanie na gracza. Na pocieszenie dodam, że w trakcie oczekiwania na gracza, gramy turniej User vs. Computer – nie będziemy więc bezczynnie siedzieć i czekać aż nam kogoś znajdzie do gry. Szkoda, że osoba, z którą uda nam się połączyć nie jest o podobnym rankingu do naszego. Równie dobrze wylosować możemy gracza początkującego jak i starego wyjadacza, z którym nie będziemy mieli najmniejszych szans, mimo ambicji i woli walki. To jest duży minus względem choćby Fify Football, gdzie przydzielani są gracze według poziomu doświadczenia. W kwestii plusów warto odnotować, że przegrane pojedynki nie wpisują się w statystyki. W trybie tym również możemy zdobyć trofeum (złote) – za osiągnięcie wysokiej rangi dzięki zwycięstwom.

My Club –baza statystyk. Możemy tutaj przede wszystkim sprawdzić statystykę historii naszych gier (ilość gier, czas ogólny gry, liczba zwycięstw, statystyki zagrań itd.). Poza tym jak w praktycznie każdej grze mamy dostęp do przeglądania trofeów, a także możemy przebrać naszego gracza w różnego rodzaju ciuchy (od klasycznych po śmieszne) lub nadać mu główny atrybut w czasie gry na korcie.

VT3.jpg

Reasumując Virtua Tennis 4 World Tour Edition posiada doskonałą grafikę, jest płynna, zaś AI przeciwników jest na odpowiednim poziomie. Dziwi tylko fakt, że jest grą niestety niedocenianą i rzadko nabywaną przez użytkowników konsoli PS Vita. W moim odczuciu słabiej wypada tylko tryb Network (multiplayer) oraz irytujący fakt, że brakuje licencji turniejowych takich imprez sportowych jak Wimbledon, Australian Open, US Open czy French Open. W Virtusa Tennis 4 World Tour Edition gra się miło i przyjemnie, choć niektórym bardzo szybko może się znudzić. Nie zmienia to jednak faktu, że na naszą konsolę otrzymaliśmy bardzo solidny symulator tenisa. Grę przede wszystkim polecam zapalonym fanom, a dopiero w drugiej kolejności osobom, które nigdy nie miały z tym sportem do czynienia w teorii i praktyce.


Plusy:

  • Bardzo dobra grafika
  • AI
  • Sterowanie
  • Przyjemny i wciągający World Tour
  • Długi czas gry

Minusy:

  • Tryb multiplayer
  • Brak licencji turniejów Wielkiego Szlema
  • Z czasem wkrada się monotonność

Multiplayer: 5
Grafika: 9
Dźwięk: 7
Gameplay: 8

Ogólna: 8/10


Producent: Sega
Wydawca: Sega
Data wydania: 22.02.2012 r.
Dystrybucja: fizyczna
Waga: brak danych
Cena: brak danych

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *