It’s Spring Again

Powiedzmy sobie to otwarcie – w dzisiejszych czasach bardzo rzadko produkuje się gry dla najmłodszych. Powodów takich decyzji jest wiele: niewielka liczba graczy, konieczność zgody rodziców, przymus niskiej ceny. Jeśli przyjrzymy się bibliotece vitowych produkcji, nie znajdziemy żadnego tytułu dedykowanego tym naprawdę najmłodszym graczom. Aż do dziś!

Studio Baba Yaga przygotowało dla nas niewielką grę edukacyjną, którą dedykowali graczom w wieku, uwaga, dwóch do pięciu lat! Powiem szczerze, obawiałem się tej produkcji oraz zmierzenia się z jej recenzją. Nie jest to RPG, o którym można lać wodę przez pięć stron; nie jest to też novela, o fabule której można by się rozpisać; nie jest to nawet zręcznościowa platformówka, przy recenzji której można wylać całą złość nagromadzoną podczas zaliczania poziomów. Nie, zespół Baba Yaga przygotował produkcję, której nie jestem w stanie jednoznacznie określić – ni to gra edukacyjna, ni przygodowa. Nie ma w niej jednoznacznego scenariusza, cel sprowadza się do dotykania ekranu, a całość można zaliczyć w… 5 minut.

It’s Spring Again został zaprojektowany w ten sposób, aby u najmłodszych dzieci rozwinąć umiejętność logicznego myślenia oraz zmysł kojarzenia. Postępując zgodnie ze wskazówkami podawanymi przez aktorkę głosową (po angielsku!), dziecko poznaje kolejność pór roku, a przy okazji fakty z nimi związane, dla przykładu „latem pełno kwiatów w ogrodzie, jesienią mamy kolorowe, spadające liście”. Zabawa polega na „rozwiązywaniu łamigłówek” za pomocą ekranu dotykowego. Gracz musi np. przesunąć burzowe chmury, aby słonko mogło zaświecić pełnią sił czy dotknąć ziemi, aby pomóc kwiatkom rozkwitnąć.

Cała zabawa została oparta o teatrzyk kukiełkowy, ale w przypadku It’s Spring Again dziecko może brać w nim czynny udział. Nie jest to jednak growy teatrzyk stworzony ot tak. Wszystko dzięki Rosjance, Ekaterinie Efremowej, która całe swoje życie poświęciła kukiełkowej sztuce dla dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat. Śpiewała w nim, grała na różnych instrumentach, improwizowała, eksperymentowała i… w końcu doczekała się gry, w której mogła użyczyć swojego głosu i talentu.

Oprawa wizualna jest przepiękna. To wierne odwzorowanie prawdziwego teatrzyku w cyfrowej formie. Oczywiście osoby, które nie kojarzą dzieła Ekateriny (zdjęcie powyżej) stwierdzą, że obiekty widoczne w It’s Spring Again to dziesięciominutowa praca w Paincie. Oczywiście, próżno szukać tu realistycznych, trójwymiarowych obiektów, efektów przezroczystości, siatki wielokątów, wokseli, śledzenia promieni, cieniowania wielokątów, przekształceń geometrycznych i innych shaderów. To faktycznie proste, ale zarazem magiczne obiekty, które nie mają imponować, a zaciekawić najmłodszych graczy, przy okazji odwzorowując obiekty znane z teatrzyków Ekateriny. I trzeba przyznać, że cel został spełniony.

Udźwiękowienie nie należy do ambitnych, w tle przygrywa po prostu bardzo spokojny i cichy utwór. Oklaski jednak należą się wspomnianej już Rosjance, która nie tylko zainspirowała zespół do stworzenia gry, ale również użyczyła swojego głosu! Trudno o bardziej realistyczne odwzorowanie popularnego teatrzyku dla najmłodszych!

It’s Spring Again to produkcja, którą bardzo ciężko mi ocenić. Rozumiem, że nie jestem targetem dla niej i nie mi miała się ona podobać. Nie udało mi się jednak, pomimo prób, pokazać tej pozycji dziecku w wieku od 2 do 5 lat. Osobiście jestem pod wrażeniem całej pracy siedmioosobowego zespołu i cieszę się, że ten nietuzinkowy tytuł został wydany na PS Vita przez studio Sometimes You. Jestem nawet skłonny polecić go wszystkim graczom, którzy mieszczą się ze swoim wiekiem w zakresie 2-5… i, zasadniczo, tylko im. Gracze mający powyżej dziesięciu lat (nie wspominając już o starych bykach) raczej podotykają sobie ekran przez pięć minut i rzucą tym w kąt, szybko zapominając, że w ogóle tę grę ruszyli. Sam zrobiłbym podobnie, gdyby nie fakt, że musiałem napisać recenzję i nieco przyjrzeć się tematowi. Ale przecież nie jestem targetem, więc nic w tym dziwnego.

PS. Gra posiada WYŁĄCZNIE angielskie nagrania! Jeśli chcesz kupić tę pozycję dla swojego dziecka, pamiętaj, że będziesz musiał/a na bieżąco tłumaczyć słowa narratorki. Bez tłumaczenia gra traci sporo swojego uroku, a do tego staje się niezrozumiała dla najmłodszych.


Plusy:

  • W końcu gra edukacyjna dla najmłodszych na PS Vita!
  • Urozmaica i rozwija umiejętność logicznego myślenia i zmysł kojarzenia
  • Kreatywny sposób poznania pór roku
  • Cena

Minusy:

  • Przydałyby się jednak polskie napisy lub opcjonalny dubbing

OCENA: 7.5/10 (wiek: 2-5 lat)

OCENA: 5/10 (wiek: 5-10 lat)

OCENA: 2/10 (wiek >10 lat)


Serdecznie dziękujemy Sometimes You
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Baba Yaga
Wydawca: Sometimes You
Data wydania: 08.09.2017
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 150 MB
Cena: 7,25 PLN

Gra jest dostępna także na Nintendo Switch w cenie 8 PLN.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *