Acorn Tactics

Mario + Rabbids Kingdom Battle pokazało, że można zrobić naprawdę ciekawą i udaną grę strategiczną. Natomiast Acorn Tactics jest indykiem, który prezentuje bardzo podobną rozgrywkę, ale czy równie udaną?

Przenieśmy się trochę w przyszłość. Klimat świata poszedł w kierunku, o którym mówią teraz naukowcy, więc większość planety pokryła się wodą. Ludziom przyszło mieszkać na sztucznych wyspach, przypominających bardziej platformy wiertnicze aniżeli miejsce do życia. Wydawać by się mogło, że gorzej już nie będzie, a jednak jest! A to dlatego, że naszą planetę próbują najechać glutowaci kosmici. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zorganizować ruch oporu. Ta prosta historyjka jest zupełnie wystarczająca, abyśmy mieli jakąś motywację do działania. Poza tym okraszono ją nutką humoru, co też działa na jej korzyść.

DRBbw1vVwAAPtRi.jpg large

Jak na przyszłość przystało, ataki będziemy odpierać za pomocą mechów. Zaczniemy z trzema typami, ale wraz z postępami dostaniemy dostęp do kolejnych. Zakupujemy je za zdobytą gotówkę i to od nas zależy, z jakich maszyn złożymy drużynę, np. śmiało możemy użyć trzech maszyn jednego typu. Jednak im dalej zajdziemy, tym więcej będziemy mogli posiadać jednostek. Ostatecznie przy pierwszym podejściu do produkcji raczej nie będziemy eksperymentować z różnymi kombinacjami jednostek, ponieważ zwolnienie slota wiąże się z pozbyciem się aktualnie zajmującej go maszyny, ponieważ nie mamy jak przełożyć do rezerwy wytrenowanych żołnierzy.

DRBduCPVwAAuVYh.jpg large.jpg

Po spersonalizowaniu teamu i wybraniu misji nasza drużyna zostaje zrzucona na platformę. Rozgrywka podzielona jest na tury, gdzie naprzemiennie akcje wykonujemy my i przeciwnik. W czasie naszego ruchu przemieszczamy własne jednostki w dowolnej kolejności tak, aby dostać się do przeciwnika i go unieszkodliwić. I już tu napotykamy na trudności. Roboty nie potrafią się wyminąć, co na dość małych arenach jest dużym problemem, zwłaszcza że zniszczenie jednostki jest permanentne. Innym poważnym problemem jest prawdopodobieństwo trafienia przeciwnika. Wielokrotnie zdarzyło się, że mech ze skutecznością strzału na poziomie ponad 80% trzy tury pod rząd nie trafia. Powyższe sprawia, że np. snajper, który strzela raz na dwie rundy, z prawdopodobieństwem trafienia 75% jest właściwie bezużyteczną jednostką.

DRBdZHQV4AAPgFk.jpg large.jpg

Gdy już się uda nam wygrać, dostajemy podsumowanie misji. Przede wszystkim dowiadujemy się z niego, ile pieniędzy zarobiliśmy. Oprócz tego wszystkie jednostki, które zgładziły chociaż jednego przeciwnika, zyskują poziom, który jest reprezentowany gwiazdkami. Maksymalna ich ilość to pięć i losowo wpływają na statystyki jednostki. Oprócz tego co kilka misji udostępnione zostają nam ulepszenia w laboratorium, takie jak chociażby wspomniane wcześniej dodatkowe miejsce w teamie czy bariera dla jednostek dodająca wszystkim maszynom dodatkowe życie. W czasie rozgrywki można także znaleźć w skrzynkach specjalne karty, które wykorzystujemy w czasie walki jedne uzdrowią, drugie zwiększą atak itp.

DRBcJrHUQAAPIQC.jpg large.jpg

W kwestii audiowizualnej Acorn Tactics prezentuje się poprawnie. Otrzymaliśmy tylko to, co konieczne, choć na plus trzeba przyjąć zmianę ujęcia kamery przy niektórych atakach. Największą wadą jest jednak zbyt duże podobieństwo mechów, co wielokrotnie zmusza nas do sprawdzania, jaka jednostka znajduje się w danym miejscu.

DRBdMN1V4AA_f9W.jpg large.jpg

Do Acorn Tactics byłem nastawiony bardzo przychylnie, ponieważ lubię ten typ rozgrywki, a Mario + Rabbids Kingdom Battle pokazało, że ciągle można zrobić coś świeżego w tym gatunku. Niestety tym razem wyszło co najwyżej poprawnie. Brak możliwości wymijania jednostek i częste pudła wydłużające rozgrywkę oraz sprawiają, że produkcji brakuje dynamiczności, przez co misje ciągną się jak przysłowiowe flaki z olejem. Tak więc sięgnąć mogą po nią tylko fani gatunku.


Ocena 5.5/10


Serdecznie dziękujemy TACS Games
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: TACS Games
Wydawca: TACS Games
Data wydania: 30 listopada 2017 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 635 MB
Cena dla Switcha: 40 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *