Pic-a-Pix Color

Gry logiczne to chyba najpopularniejszy gatunek gier na PlayStation Vita. Pomimo ogromnej konkurencji ze strony mobilnych produkcji, co rusz pojawiają się kolejne pomysły głowołamaczy w PlayStation Store. Czy Pic-a-Pix Color zadowoli największych twardzieli umysłowych?

Produkcja oparta na nonogramach (zwanych również jako Picross, Paint by Numbers, Griddlers i Hanjie) polega na kolorowaniu planszy w taki sposób, aby finalnie ukazał się jakiś obrazek. Nie jesteśmy tu jednak zdani na kreatywność, a raczej na własny umysł.

Każda plansza składa się z małych kwadratów ułożonych w większy kwadrat o rozmiarach 5 na 5, 10 na 10, 15 na 15 czy nawet 20 na 20. Wokół pola znajdują się cenne informacje, wskazujące ile w danym wierszu oraz kolumnie powinno znaleźć się pokolorowanych kwadratów danego koloru. Dla przykładu mamy informację, że pionowo powinno być pięć kwadratów czerwonych, dwa żółte, trzy brązowe – tymi kolorami posługujemy się w danej kolumnie, jednak ich rozmieszczenie musimy już ustalić na własną rękę, bazując na statystykach w poszczególnych wierszach. I tak oto najmniejsze poziomy (5×5) można zaliczyć w ciągu dwóch-trzech minut, a przy największych spędzimy nawet około godziny, uwzględniając również fakt, iż nie wszystkie kwadraty muszą być pokolorowane. Łącznie w grze zaimplementowano aż 150 puzzli, co przekłada się na kilka długich wieczorów całkiem udanej zabawy. Oczywiście mamy też system podpowiedzi (usuwa wszystkie błędne kolory), ale na dłuższą metę psuje on całą rozgrywkę i frajdę.

Oprawa wizualna należy do grona tych bardziej trywialnych. Jednolite tło na każdym poziomie, identyczne kwadraty różniące się jedynie wielkością, ograniczona ilość kolorów, pikselowe obrazki finalne i dość krótki oraz zapętlony utwór muzyczny. Brzmi sztampowo? Być może, ale frajda z rozgrywki jest niezastąpiona! Po raz kolejny mamy tu przykład prostej wizualnie i dźwiękowo pozycji, która potrafi wciągnąć, a do tego czas spędzony przy grze na pewno nie będzie należał do zmarnowanego – to w końcu ćwiczenia dla naszego najważniejszego organu.

PlayStation Vita to idealna konsola do mniejszych i większych produkcji logicznych. Można zabrać ją do pociągu czy pograć w kolejce do kasy w jednym ze stonkowych sklepów. Pic-a-Pix Color niezaprzeczalnie wciąga, a sama produkcja należy do tych bardziej udanych. Oczywiście nie uświadczymy tu żadnego tła fabularnego czy wizualnych wodotrysków, ale czy przy łamigłówkach jest to konieczne? Do wciągającej i przyjemnej zabawy dochodzi całkiem atrakcyjna cena oraz funkcja Cross-Buy. Odpowiadając na pytanie zadane we wstępie – zdecydowanie tak, produkcja zapewni frajdę wszystkim mniej i bardziej zaawansowanym pasjonatom logicznych łamigłówek i to pomimo wszędobylskiej konkurencji mobilnej.


Ocena: 8/10


Producent: Lightwood Games, Conceptis Ltd
Wydawca: Lightwood Games
Data wydania: 25 kwietnia 2018 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Funkcje crossowe: -buy z PS4
Waga: 200 MB
Cena: 33 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *