Word Search by POWGI

Wykreślanka jaka jest, każdy widzi, ale napisanie jej recenzji wcale nie było łatwą rzeczą do zrobienia…

Wcale nie żartowałem we wstępie – im mniej złożona produkcja, tym większej siły woli i kreatywności potrzeba, aby stworzyć tekst dłuższy, niż te trzy-cztery zdania. Zacznijmy więc może od tego czym jest to tytułowe POWGI. To mała firma, z siedzibą w Las Vegas, zajmująca się “prostymi” grami logicznymi na urządzenia mobilne oraz konsole. W swojej bibliotece posiadają już osiemnaście produkcji na mobilki (m.in. Word Wheel, Mixups, Flowers czy Gaps) i garstkę tytułów, które ukazały się na 3DS (Word Logic, Word Search) oraz WiiU (Word Puzzles). Teraz swoich sił studio postanowiło spróbować na PS Vita, PS4, a także Switchu, na którym również dostępna jest recenzowana tu produkcja.

Mówi się, że gry logiczne potrafią uzależnić i uważam, że jest w tym ziarno (nawet kilka) prawdy. Odkąd pamiętam, uwielbiałem brać krzyżówki do ręki czy czasopisma typowo z łamigłówkami (parę lat temu było ich więcej, również te bardziej tematyczne, np. pod kreskówki), siadać wieczorami i rozwiązywać to wszystko. Człowiek dorasta, czasu ma zauważalnie mniej (sic!), ale mimo to czasami nadal potrzebuje pewnej formy wyciszenia z możliwością rozruszania szarych komórek. I wtedy właśnie bardzo się cieszy, że na jego ulubionej platformie jest właśnie taki Word Search by POWGI.

W produkcji zaimplementowano, uwaga, aż 324 łamigłówki podzielone na 27 kategorii, w składzie których znajdziemy m.in. świat zwierząt, muzyczne interludium, dzień kariery, wodny świat i inne, a każda z nich na kolejne 12 podkategorii. Każdy poziom wymaga odnalezienia na planszy od 15 do 24 ukrytych słów znanych z języka angielskiego. Oczywiście, żeby nie było zbyt łatwo, słowa te mogą być pisane od lewej do prawej, od prawej do lewej, z góry na dół, z dołu na górę, a także na skos, także odnalezienie wszystkich słów czasami jest naprawdę ciężkie. Na szczęście, jeżeli nie potrafimy już znaleźć słowa lub chcielibyśmy spróbować swoich sił w innej kategorii, w każdej chwili możemy wrócić do menu i rozpocząć inny poziom, zachowując swój postęp.

Oprawa wizualna jest raczej prosta, wręcz minimalistyczna. Nie znajdziemy tu praktycznie nic, oprócz garstki przycisków, dużej planszy z literami oraz spisu słów do odnalezienia. Również oprawa dźwiękowa nie wybija się ponad przeciętność, przygrywając parę mniej lub bardziej ciekawych utworów, choć w sporej ilości irytujących na dłuższą metę. Stworzono coś, co powinno dać ukojenie, a nie rozpraszać jaskrawymi i zbędnymi elementami.

Word Search by POWGI to bardzo ciekawa produkcja z gatunku tych logicznych, którą z pewnością mogę polecić wszystkim szukającym odskoczni od brutalnych gier i stresujących rankingów sieciowych. To gra, przy której możemy usiąść wieczorem i zrelaksować się, zapominając zupełnie o otaczającym nas świecie. Jasne, nie ma co obiecywać gruszek na wierzbie – nie zarwiemy tu nocki, nie będziemy też biegać po znajomych i krzyczeć jaka to niesamowita gra. Nie, to po prostu przyjemny szukacz słów z ogromną bazą poziomów, a nawet platyną do zdobycia (przygotujcie się jednak na przeszło trzydzieści godzin zabawy). Atrakcyjna cena tylko zachęca do zakupu, a i ja mogę polecić, jeśli oczywiście preferujecie taki typ rozrywki.


Ocena: 7/10


Serdecznie dziękujemy Lightwood Games
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Lightwood Games
Wydawca: Lightwood Games
Data wydania: 7 sierpnia2018 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 156 MB
Funkcje crossowe: -buy (z PS4)
Cena: 33 PLN

Gra dostępna jest również na konsolę Nintendo Switch w cenie 32 PLN.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *