2B z NieR: Automata od Square Enix (BRING ARTS action figure)

W żadną grę z serii Nier nie grałem, ale 2B z Automata jest jak najbardziej spoko postacią, czyż nie? Poza tym nie miałem jeszcze żadnej figurki od Square Enix.

Gdy pojawił się preorder w sklepach, przejrzałem zdjęcia i wydawało mi się, że wszystko spoko. Biel sukienki sprawiała wrażenie śliskiej powierzchni, ciało było całkiem proporcjonalne, stawy dawały dobre opcje ustawienia i nie wyglądały niechlujnie, szczególnie przy ramionach. Wcześniej raz mocno przejechałem się na zdjęciach promocyjnych figurki, a mam tu na myśli revoltechową Psylocke. Nie spodziewałem się jednak, że Square Enix zrobi mi ten sam numer, nie wspominając o tym, że ich towary są droższe…

Ledwo otworzyłem pudełko z 2B, a już rzuciło mi się w oczy, jak jakość mocno odstaje od zdjęć. Biel nie była taka czysta i powierzchnia okazała się matowa. Szyja jest dziwnie długa i gruba, widać łączenia, są nawet niedolewki na nodze i jak na figurkę wręcz szpara na kołnierzu sukienki. Malowania nie ma dużo, ale też nie można powiedzieć, żeby było wykonane jakoś szczególnie dobrze. Choć jak tak się przyglądam różnym elementom, to nijakość warstwy wierzchniej i jej niedoróbki wpływają również na odbiór i tak oszczędnego krycia farbą. Za to w porównaniu do reszty całkiem dobrze prezentuje się głowa.

Ogólny średni wygląd mogłyby rekompensować ustawność i dodatki. Niestety w tym pierwszym przypadku nie jest najlepiej, szczególnie w ramionach. SE zdecydowało się w nich na system kulkowy, który nie ma bolców wchodzących w korpus. I o ile lewa ręka 2B siedzi dobrze i można nią manewrować bez obawy, że wypadnie, tak prawa wypada co chwilę… Na dodatek kulka w ręce siedzi tak mocno, że ciężko ją obracać, a bufiaste ramiona sukienki dodatkowo ograniczają zakres ruchu. Łokcie działają bez większych problemów, ale przy zgięciu tworzy się nieładna przerwa między ramieniem i przedramieniem. Natomiast stawy w nadgarstkach nie dość, że są luźne i nie utrzymują dobrze ciężaru akcesoriów, tak zgięte sprawiają wrażenie, że dłoń nie należy do ręki, tylko dodatku na patyku, który się łamie… Sprawa kolan i kostek wygląda analogicznie do łokci i nadgarstków. W przypadku korpusu i bioder też nie jest dobrze. Korpusem można kręcić w lewo i prawo, ale się nie zgina. Z kolei staw biodrowy ma kształt „T” i jest zakończony trzema kulkami. Chyba miało to ułatwić rozmontowanie figurki, aby zamienić spódnicę na majtki z koronkowym golfem, ale coś twórcom nie poszło. Spróbowałem raz – korpus i spódnica bez problemu się rozłączyły, ale kulki „T” są tak mocno osadzone w nogach, że zrezygnowałem z dalszych prób ich ściągnięcia…

Bogato jest za to w departamencie dodatków. Poza zmiennymi biodrami są jeszcze dwie głowy. Dłoni jest w sumie siedem, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia, szczególnie pod względem chwytności (są tylko dwie do tego). A jest potrzebna, bo 2B ma katanę i jakiś wielki miecz, które może ogólnie wyglądają fajnie, ale po przyjrzeniu się znowu sprawiają wrażenie produktu średniej jakości. Trochę lepiej za to prezentuje się włócznia. Są też jakieś okręgi, robocik, dwa działa, kostka i zestaw patyczków do ustawienia tego razem. Gorzej, że właściwie nic z tego nie można zmontować, np. działa nie wchodzą na ręce, bo mankiety są za duże i patyk stawu się zgina, zamiast wejść w otwór; a otwory w stojakach na miecze są za małe. Stand z kolei jest średni, bo szczypce dają za luźny otwór, ale tym jest niezbędny, bo na tych swoich obcasikach 2B stać nie potrafi.

W skrócie mógłbym powiedzieć, że moja pierwsza (i ostatnia) figurka od Square Enix to kompletna porażka. Niemal nic w niej nie jest dobre, od wykonania, przez stawy i ustawność, po nawet brak sensownego trzymania w rękach dołączonego oręża. I jak narzekałem na Psylock, tak jednak muszę jej oddać, że znacznie przebijała jakością droższy produkt innej, niby większej firmy. Jeśli już ktoś miałby się skusić na tę 2B, to tylko jej fan, który po prostu chce mieć jakąś jej ustawną wersję.

Nazwa: Nier: Automata Bring Arts: YoRHa No.2 Type B Ver. 2.0 -2P Color Variant-
Seria: Bring Arts
Producent: Square Enix
Wymiary: wys. 14 cm.
Materiały: PVC
Data wydania: lipiec 2019
Cena premierowa: ok. 75 USD

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *