LEGO Batman 2: DC Super Heroes

LEGO Batman 2: DC Super Heroes to pierwsza gra spod szyldu duńskich klocków, która zawitała na PS Vita. Niestety grze udało się zebrać sporo niepozytywnych opinii już przed swoją premierą – wersja na naszą konsolkę jest de facto portem ze słabszego technicznie 3DS-a, więc nie tak łatwo to przełknąć. Jednakże czy oznacza to, że gra jest niewarta uwagi, czasu i pieniędzy?

Recenzję napisała: Veg

Sama rozgrywka nie różni się zbytnio od tego, do czego przyzwyczaiły nas liczne gry z serii LEGO. Mamy więc całkiem pokaźną ilość rozbudowanych plansz, luźno połączonych wątkiem fabularnym, na których poukrywane są typowe dla klockowych produkcji znajdźki – postacie, czerwone klocki (ułatwiające rozgrywkę bonusy) oraz klipy wokalne. Plansze przechodzimy, używając umiejętności specjalnych różnych bohaterów ze świata DC – począwszy od Batmana i Robina w różnorakich kostiumach po mniej i bardziej znane postaci – do naszej dyspozycji są dosłownie dziesiątki bohaterów i antagonistów. Nie koncentrując się na zbieraniu wszystkiego, możemy ukończyć grę relatywnie szybko, lecz nie od dziś wiadomo, iż to właśnie maksowanie poziomów i kolekcjonowanie znajdziek są esencją praktycznie wszystkich gier LEGO. Tak samo jest więc w przypadku Batmana 2. Zbieranie kolejnych postaci daje nam dostęp do nowych umiejętności, dzięki którym można dostać się w niedostępne wcześniej miejsca i zebrać… następne postacie. Wiecie, dokąd to zmierza.

LegoBatman2 2

Po przejściu podstawowego wątku odblokowujemy tryb areny, gdzie przyjdzie nam się zmierzyć z falami napływających wrogów. Jest to swojego rodzaju nowość w grach LEGO, jednakże tryb jest krótki, niezbalansowany (jedna z aren jest znacznie trudniejsza od reszty – i to wcale nie ostatnia!) oraz zwyczajnie nudny. Po prostu niewarty zbytniej uwagi, chyba że ktoś pokusi się o zebranie platynowego trofeum – ale nawet wtedy poziom frustracji jest wyższy niż satysfakcja z osiągnięcia kolejnego „pucharka”.

Twórcy oddali do naszego użytku także tryb multiplayer, lecz niestety jedynie w formie ad hoc. Z tego też powodu przetestowanie go jest bardzo trudne w polskich warunkach. Przekonałam się o tym osobiście, ponieważ nie znalazłam chętnych na testy, chociaż kilku znajomych grę posiada. A szkoda, gdyż pozycje LEGO słyną z bardzo przyjemnego trybu kooperacji – w końcu sama rozgrywka polega na sterowaniu dwoma postaciami i wykorzystywaniu ich atutów oraz umiejętności, więc jest wprost stworzona pod dwie osoby. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłe gry z serii będą jednak obsługiwały tryb rozgrywki sieciowej. Moim cichym marzeniem jest także pełen cross-play z PS3, którego na dzień dzisiejszy nie oferuje żadna z gier LEGO, niestety.

Pora na kilka słów o fabule. W Batmanie 2 jest ona przedstawiona w postaci krótkich filmików pomiędzy kolejnymi poziomami. Jest momentami zabawnie, relaksacyjnie, ale także sztampowo. Przedstawiona historia jest po prostu prymitywna i zbyt mało rozbudowana, a pastiszowe żarciki nie ratują sytuacji – jest ich zwyczajnie zbyt mało. Znacznie poniżej standardów gier LEGO, pomimo iż uśmiechniemy się kilka razy. Same poziomy natomiast nie opowiadają żadnej historii – ot, przedostajemy się z punktu A do punktu B, przedzierając się przez hordy nieprzyjaciół i od czasu do czasu pokonując bossa.

LegoBatman2 3

Oprawa audiowizualna jest zdecydowanie najsłabszą stroną gry. Zarówno poziomy, jak i nasza baza wypadowa są zbyt ciemne. Pomimo niezłej ostrości krawędzi i niespadającej ilości klatek na sekundę, gra wygląda na robioną na szybko. Do tego przerywniki filmowe… Ich jakość woła o pomstę do nieba. Jeszcze nie widziałam na naszej konsolce czegoś wyglądającego równie ohydnie. Rozdzielczość jest absolutnie niedostosowana do ekranu PS Vity, wszystko jest rozmyte i rozpikselowane. Oglądając pierwszy filmik, łapałam się za głowę i nie mogłam uwierzyć, że można wypuścić takiego potworka i się tego nie wstydzić. Kompletnie nie do przyjęcia, graficznie poniżej standardów PSP… Poniżej wszelakich standardów, szczerze mówiąc.

Odnośnie muzyki, cóż, po prostu jest. W tle coś pobrzękuje, ale nie zapada w pamięć, do tego jakość też nie zachwyca – utwory troszkę brzmią jak puszczane ze zdartej płyty gramofonowej. Nie wiem, czy to celowy zabieg i stylistyka brudnego Arkham, czy też kolejny dowód na to, że gra wyszła zupełnie niedopracowana. Dosyć szybko muzykę wyłączyłam i pozostawiłam jedynie efekty dźwiękowe, które dla odmiany są przyjemne dla ucha.

LegoBatman2 4

Podsumowując, LEGO Batman 2: DC Super Heroes zdecydowanie ani nie jest grą z wyższej półki, ani grą dla wszystkich. Pomimo przyjemnej rozgrywki, posiada wiele niedociągnięć, które potrafią skutecznie popsuć zabawę nawet najbardziej wytrwałym i wyrozumiałym graczom. Jeżeli jednak jesteście fanami duńskich klocków lub uniwersum DC, czy obu tych rzeczy naraz – spokojnie możecie tytuł zakupić i wyciągnąć z niego sporo frajdy. Kto wie, może nawet pokusicie się o edycję specjalną z figurką Lexa Luthora?


Plusy:

  • Przyjemne, rozbudowane poziomy
  • Mnogość występujących postaci
  • Znajdźki
  • Niedroga (w wersji pudełkowej)

Minusy:

  • Uproszczona do bólu fabuła
  • Tragiczna grafika
  • Słaba muzyka
  • Widać, że gra nie została dopracowana
  • Brak sieciowego multiplayera

Grafika: 2
Dźwięk: 4
Fabuła: 4
Gameplay: 8
Ogólna: 6/10


Producent: Traveller’s Tales
Wydawca: Cenega, Warner Bros. Interactive Entertainment
Data wydania: 22.06.2012 r.
Polska lokalizacja: tak
Dystrybucja: cyfrowa i fizyczna
Waga: 1,1 GB
Cena: 99 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *