Pure Chess

Szachy, według licznych źródeł, pochodzą z Indii i były znane już w latach 70. VI wieku naszej ery. Minęło już kilkanaście wieków, a mimo to nie odeszły w zapomnienie i wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak nie zawsze ma się partnera do gry lub potrzeba większego wyzwania, dlatego powstały elektroniczne wersje. Do tej pory pojawiły się na wielu urządzeniach, nic więc dziwnego, że trafiły także na PlayStation Vita. 

Wydana tylko cyfrowo pozycja może wpaść w  ręce fanów szachów już za kilkadziesiąt złotych i da im szansę na spędzenie przed wirtualną szachownicą dziesiątek godzin. Co jednak z osobami, które nie znają zasad lub są zupełnymi laikami w tej dyscyplinie? O nich także pomyśleli twórcy ze studia VooFoo. Jeśli więc chociaż trochę interesują Was szachy, ciąg dalszy tekstu jest dla Was.

3

Nim jednak rozpoczniemy testowanie produkcji, przyjrzyjmy się zasadom tej królewskiej gry. Szachy to rozrywka dla dwóch osób, które siedzą naprzeciw siebie. Gra odbywa się na ustawionej pomiędzy nimi 64-polowej szachownicy. Przeciwnicy dysponują pionkami, które mogą być przesuwane w odpowiednich, odgórnie ustalonych kierunkach. Na pionki składa się łącznie 16 figur: król, hetman (zwany również królową), dwa gońce, dwa skoczki, dwie wieże oraz osiem pionków zwykłych. Król może poruszać się w każdą stronę, także na skos, ale tylko na pole sąsiadujące; królowa również przesuwa się w dowolnym kierunku, ale bez ograniczenia liczby pól. Gońce poruszać się mogą wyłącznie na skos o dowolną liczbę pól; skoczek o dwa pola po pionie bądź poziomie, a następnie o jedno pole w prawo bądź lewo (tworzy dzięki temu typową literę „L”). Wieże poruszają się tylko w pionie i poziomie o dowolną liczbę pól bądź do momentu, aż natrafią na figurę przeciwnika. Ostatnia z figur, pionek, przesuwa się jedynie o jedno pole naprzód bądź, jeśli to jego pierwszy ruch, o dwa. Co ciekawe, pion może atakować figury przeciwnika wyłącznie po skosie (do przodu). Figura ta nie może poruszać się do tyłu.

Gra kończy się w momencie, gdy dowolną figurą zbijemy króla przeciwnika albo doprowadzimy do sytuacji, w której jakikolwiek jego ruch skończy się zbiciem go. Jeśli na szachownicy pojawia się tzw. pozycja patowa (brak możliwości wygranej, np. pozostały tylko dwa króle), rozgrywkę uznaje się za remis. Pełne zasady tej królewskiej gry są znacznie bardziej złożone, niż przedstawione w powyższym opisie. Niemniej jednak do rozpoczęcia rozgrywki w Pure Chess ta wiedza jest wystarczająca. Pora więc uruchomić grę.

4

Recenzowana produkcja posiada trzy główne tryby gry oraz trening. Tutorial składa się z 28 poziomów, które, systematycznie ogrywane, nauczą chętnych zasad gry, w tym poruszania się figurami, tworzenia własnych taktyk oraz, oczywiście, wygrywania z przeciwnikiem. Po opanowaniu podstaw, ewentualnie ich pomięciu w razie ich znajomości, można przejść do właściwych trybów. Te dzielą się na „Exhibition”, „Bonus Games” oraz „Tournament”. Pierwszy to zwykła gra, którą możemy dowolnie edytować, tj. zmieniać kolor własnych figur, wybrać poziom trudności (aż 10. stopnia!), poinformować, czy chcemy grać na czas (czas na ruch bądź ograniczenie czasowe całej gry), wybrać, czy gramy z komputerem czy może z drugą osobą (na jednej konsoli), a także możemy wybrać opcję cofnięcia naszego ruchu (przydatne dla początkujących).

Możemy również wybrać lokację, w której chcemy grać. Standardowo dostępne są trzy. Jednak w PS Store znajdziemy dodatkowe miejscówki oraz figury, ale nie jest to wymagane, ponieważ zmienia tylko oprawę wizualną. W Pure Chess mamy również możliwość wyboru tworzywa, z jakiego stworzone są figury. Pośród materiałów znajdują się metal, marmur, drewno i plastik, poza tym wybrane pionki szachowe mogą być pokryte złotem lub srebrem.

Z kolei „Bonus Games” to zestaw stu wyzwań. Zostajemy w nich postawieni  np. przed fragmentem rozgrywki i musimy doprowadzić do zwycięstwa w jak najmniejszej liczbie ruchów bądź wykorzystując tylko określone figury. Większość wyzwań wymagaja naprawdę wielkiego skupienia i sporo myślenia, co jest zaletą produkcji. Ostatnim trybem rozgrywki jest „Tournament”. Dzieli się na trzy poziomy trudności – „Begginers”, „Challengers” oraz „Masters”. Turnieje, do których przystąpimy, są dość wymagające, zwłaszcza na dwóch ostatnich poziomach. Bez odpowiedniego przygotowania i solidnego treningu nie mamy w nich czego szukać. Zawody posiadają również sieciową tablicę wyników, w których możemy zobaczyć czas gry setek graczy. Najszybsze rozgrywki odbywają się w przeciągu 10-20 minut, a przeciętne to około godzina do dwóch.

5

Wszystkie postępy w grze możemy przejrzeć w zakładce „My Profile”. Znajdziemy w niej statystyki (sumaryczny czas gry, liczba ruchów itd.), postępy na konkretnych poziomach trudności oraz inne, ciekawe informacje. Oprócz tego możemy wczytać rozgrywki, które zapisaliśmy w trakcie gry, a także przejrzeć trofea, których jeszcze nie odblokowaliśmy.

Ostatnim elementem, o którym warto wspomnieć, jest „Play by Mail”. Jest to korespondencyjna gra, w którą możemy zagrać z dowolnym znajomym posiadającym egzemplarz gry Pure Chess. Wystarczy rozpocząć grę, zrobić ruch i wysłać go do przeciwnika. Ten robi to samo i wysyła postęp do nas. Termin ważności takiej wiadomości (otrzymujemy ją w formie zwykłej wiadomości w PSN) to 7 dni. Po tym czasie gra zostaje automatycznie zakończona na korzyść osoby, która ostatnia wysłała swój ruch. Wciąż jednak najwygodniej jest spotkać się przy ulubionym trunku i zagrać na jednej konsoli przeciw sobie.

2

Na wielkie brawa zasługuje oprawa audiowizualna. Grafika jest naprawdę bardzo dobra. Nie uświadczymy w niej żadnych widocznych pikseli, wszystko jest wygładzone i wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Różnorodne figury oraz tworzywa, z jakich są zrobione, świetnie komponują się z lokacjami, w których przyjdzie nam grać. Jak na tego typu pozycję, studio VooFoo naprawdę się  postarało. Również oprawa dźwiękowa jest na wysokim poziomie. Podczas przebywania w menu oraz przy samej rozgrywce słychać cichą, spokojną melodię wykonaną z użyciem różnych instrumentów, jak chociażby skrzypce czy wiolonczela. Nadaje to niesamowitego klimatu. Co więcej, takich utworów jest kilka, więc gdy jeden się skończy, od razu uruchamia się inny. Oprawa audiowizualna to największa zaleta tej produkcji.

2014-07-04-215510

Podsumowując, Pure Chess dedykowany jest wszystkim fanom królewskiej gry. Niezależnie, czy jest się weteranem i mistrzem, czy dopiero stawia się pierwsze kroki, każdy z łatwością odnajdzie się w omawianej produkcji. Co prawda gra została wydana tylko w języku angielskim, ale wszyscy powinni zrozumieć większość tekstu. Jeśli jednak tak się nie stanie, zapraszam do komentowania. Chętnie odpowiem na Wasze pytania związane z tą grą. Tym samym zdecydowanie polecam Wam wydać te kilkadziesiąt złotych, ponieważ otrzymujemy za nie trzy tryby gry, możliwość rozgrywki korespondencyjnej, sto dodatkowych wyzwań oraz wspaniałą oprawę audiowizualną.


Plusy:

  • Mnogość dodatkowych misji
  • Wspaniała oprawa AV
  • Rozbudowany samouczek
  • Aż 10 poziomów trudności

Minusy:

  • Płatne DLC wprowadzające jedynie efekty wizualne

Grafika: 8
Dźwięk: 8
Gameplay: 7
Multiplayer: 5

Ogólna: 7.5/10


Producent: VooFoo Studios
Wydawca: Ripstone
Data wydania: 18.04.2012 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 350 MB
Cena: 25 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *