Bloober Team – tytan wśród polskich developerów?

Polska – drugi kraj na świecie z własną konstytucją. Kraj słynący z Solidarności, pięknych kobiet i wódki. W ostatnich latach nasz kraj zyskuje rozgłos na arenie międzynarodowej za sprawą takich tytułów jak Bulletstorm, Wiedźmin czy Dead Island. Są to jednak tytuły tworzone na konsole stacjonarne oraz pecety. A co z Vitą?

Informowaliśmy już Was o sukcesie studia Tate Interactive oraz ich produkcji Urban Trial Freestyle. Z kolei warszawskie Mass Creation w ostatnim tygodniu zaproponowało nam grę Draw Slasher. Jest jednak jedno polskie studio, którego produkcja zasłynęła nawet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Studio to tworzyło, tworzy i będzie tworzyć na naszego handhelda. Mowa oczywiście o krakowskim Bloober Team.

Bloober Team przykuł uwagę posiadaczy Vity przy pomocy A-MEN – przezabawnej logicznej gry platformowej, która szczególnie spodobała się Japończykom. W lutym tego roku deweloper zapowiedział wydanie Deathmatch Village, gry z gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) na konsole PS VITA oraz PS3. A to dopiero początek!

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informacje odnośnie planów tego studia związanych z konsolą PS VITA. Po pierwsze, świetną wiadomością jest to, że Deathmatch Village zostanie oficjalnie pokazana w trakcie tegorocznych targów E3. Uczestnicy będą mogli wypróbować produkcję krakowskiego studia na stanowisku SONY.

Po drugie, co jeszcze bardziej nas cieszy, Bloober Team planuje w najbliższym czasie zaprezentować kolejne dwie produkcje na konsolę PS VITA! Jedna z nich zostanie wydana przez Bloober Team, a druga przez spółkę córkę – iFun4All.

Podekscytowany tymi nowinami postanowiłem skontaktować się z Panem Piotrem Babieno, prezesem Bloober Team, i wypytać go o szczegóły.


MorfiTM: Czy tytuł tworzony przez Bloober Team będzie platformową grą logiczną w stylu A-MEN?

Piotr Babieno: Nie, nowy tytuł nie będzie platformową grą logiczną.

MorfiTM: Kiedy możemy oczekiwać jej premiery?

Piotr Babieno: Dokładna data nie została jeszcze ustalona, ale mówimy o bieżącym roku. Jeszcze wcześniej, bo już w połowie roku, zadebiutuje produkcja iFun4all – o wdzięcznej nazwie Die! Die! Die!

MorfiTM: Czy tym tajemniczym tytułem nie jest przypadkiem Medium?

Piotr Babieno: Nie. Co do Medium – na razie nie mam nic do powiedzenia na ten temat. O nowej grze jeszcze za dużo nie powiem, ale w tym miesiącu zaprezentujemy czytelnikom MyPSVITA pierwsze materiały. Mam nadzieję, że się spodobają :)

MorfiTM: Nie odpuszczę Panu tematu Medium. Na jakie platformy zamierzacie je wydać? Czy będzie to PS3, Xbox360, PC, PS VITA oraz WiiU? Czy będziecie także celowali w platformy next-genowe jak PS4 i Durango?

Piotr Babieno: Na temat Medium niestety nie mogę nic powiedzieć, a co do konsol next-gen, to mogę jedynie powiedzieć, że mamy bardzo dobre stosunki z Sony i byliśmy jednym z pierwszych teamów, który otrzymał dev-kity PS4.

MorfiTM: Czy tworzona przez iFun4all gra będzie przedstawicielem gatunku MOBA lub DOTA, podobnie jak Deathmatch Village?

Piotr Babieno: Nie, będzie to całkowicie nowa i ekskluzywna dla konsoli PS VITA gra, która zadebiutuje na przełomie 2 i 3 kwartału 2013. W przyszłości firma wyda ją może też na PS3 oraz PS4.

MorfiTM: Czy wspomniane przez Pana dwa nowe tytuły na Vitę korzystać będą z silnika zaprezentowanego nam w A-MEN?

Piotr Babieno: Tak, będą korzystać z naszego silnika Cross Engine. Jest on jednak mocno zmodyfikowany w porównaniu do tego, co widzieliście w A-MEN. Mocno skupiliśmy się nad rozbudową pod kątem efektów graficznych oraz usieciowienia.

MorfiTM: Od dawna wiem, że Freeky Games jest spółką-córką Bloober Team. Niestety po raz pierwszy słyszę o Państwa drugiej spółce – iFun4all. Co może nam Pan opowiedzieć o niej oraz o tworzonych przez nią produkcjach?

Piotr Babieno: Wcześniej iFun4all wydawał bardziej „casualowe” produkcjie Bloober Team (np. Paper Wars: CannonFodder). Obecnie iFun4all to już zupełnie osobny twór – ponad 10-osobowy zespół z własnym zarządem, działający całkowicie autonomicznie. Podobnie jak Bloober Team mają świetne relacje z Sony. Od teraz tytuły będą raczej dystrybuowane przez iFun4all samodzielnie. Mogę tylko powiedzieć, że jestem dumny z ich osiągnięć. Jeden z tytułów planowanych na ten rok przez iFun4all naprawdę jest całkowitym novum na rynku. iFun4all zapewne już wkrótce poinformuje Was (czytelników MyPSVITA -przyp. red.) o szczegółach produkcji.

MorfiTM: Wróćmy teraz do teraźniejszości. Kiedy możemy spodziewać się wydania Deathmatch Village na konsolę PS Vita?

Piotr Babieno: Liczymy, że DMV ukaże się na rynku jeszcze w czerwcu.

MorfiTM: Wydaliście Państwo do tej pory na konsole PS3 oraz PS Vita gry A-MEN oraz Alien Breed (we współpracy z Team17). Już wkrótce wydacie Państwo DeathMatch Village, a dzisiaj informujecie o kolejnych dwóch tytułach na Vitę. Czy oznacza to, że tworzenie tytułów na nią jest opłacalne dla dewelopera?

Piotr Babieno: Jeśli tytuły są dostosowane do grupy docelowej platformy – z reguły tak, choć jak zawsze w tej branży istnieje ryzyko, że gra nie przyniesie spodziewanych zysków. Mocno jednak wierzymy w Sony i w najbliższym czasie będziemy mocno wspierać Vitę(kropka) Nasze nowe tytuły z pewnością będą mocnym akcentem dla posiadaczy Vit.


Niestety, moja ciekawość nie została w pełni zaspokojona, jednak musiałem uszanować to, że Pan Babieno nie mógł o wszystkim powiedzieć. Informacja o tym, że gry korzystać będą z silnika Cross Engine, który według strony Bloober Team zoptymalizowany jest pod kątem tworzenia platformowych gier 2D, sugeruje jednak, że produkcję będą z gatunku platformowych. Czy rzeczywiście tak będzie, wkrótce się dowiemy.

A teraz niespodzianka specjalnie dla czytelników naszego serwisu. Jako pierwsi na świecie poznaliśmy tytuł najnowszej produkcji iFun4All. Gra ma się zwać: Die! Die! Die!

Bloober Team do tej pory wydało jedną grę, a trzy kolejne zostaną wydane jeszcze w tym roku. Pomimo tak dużej liczby deweloperów i wydanych na naszego handhelda gier, to właśnie krakowskie studio tworzy najwięcej tytułów na konsolę PS VITA. Daje to nam, vitowcom, jak i innym deweloperom sygnał, że tworzenie gier na Vitę jest łatwe i opłacalne. Jakie owoce przyniesie tytaniczny wysiłek Bloober Team? Pokażą nam to najbliższe miesiące.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *