The Muppets Movie Adventures

Zapowiedź The Muppets Movie Adventures była jednym z większych zaskoczeń dla posiadaczy PSV. I nie chodzi o samą pozycję, a sposób poinformowania o tym przez Sony i Virtual Toys. Firmy zrobiły to nagle, bez żadnego wcześniejszego szumu i bez większego polotu. Po zobaczeniu pierwszych materiałów było już wiadomo, że muppety nie dorównają jakością Uncharted czy Killzone’owi, ale nadzieje na dobrą pozycję były na miejscu. Postanowiliśmy sprawdzić, co z tej nagłej zapowiedzi ostatecznie wyszło.

Akcja The Muppets Movie Adventures została osadzona w pięciu sceneriach, które można zobaczyć w filmie. Każdy etap rozpoczyna się od krótkiego dialogu, z którego dowiadujemy się, że musimy ocalić świat przed zagrożeniem. Następnie trafiamy do odpowiedniej krainy, na końcu której stajemy w szranki z ogromnym i potężnym bossem. Niestety fabuła kończy się na kilku zdaniach wypowiadanych przed i po każdym etapie, więc pod tym względem gra nie daje żadnej frajdy.

Zgodnie z tytułem, wszystkie pięć lokacji, które przemierzymy, nawiązuje do motywów filmowych. Czekają więc na nas, między innymi, przygoda na wybrzeżu, klimaty Dzikiego Zachodu oraz wyprawa w kosmos nawiązująca do science-fiction. W każdej scenerii poprowadzimy innego bohatera znanego z Muppetów, a będą nimi Kermit (pojawi się dwukronie), Miss Piggy, Gonzo i Zwierzak. Każda z postaci będzie dysponowała inną cechą charakterystyczną, która pomoże w pokonywaniu poziomów. I tak, dla przykładu, Kermit wykona wyższe skoki, Miss Piggy będzie miażdżyć wszystko maczugą, a Gonzo pokona przeciwników, rzucając w nich pomidorami.

1

Cała zabawa polega na przemierzaniu pięciu dość rozległych poziomów. W trakcie wędrówki, co jakiś czas, będziemy musieli rozwiązać banalną łamigłówkę polegającą na łączeniu tych samych kolorów lub przesuwaniu elementów otoczenia za pomocą ekranu dotykowego. Poza tym The Muppets Movie Adventures jest typową grą platformową, w związku z czym przemieszczamy się, skacząc nad przepaściami, łapiąc się lin i omijając różnej maści przeszkody, a przy okazji pozbywamy się lub unikamy przeciwników. Na pierwszym etapie wcielimy się w żabę Kermita i trafimy na wybrzeże. Drugi etap to wspinaczka na szczyt wieży, tym razem jako Miss Piggy. Na kolejnym poziomie Zwierzak narobi zamieszania na Dzikim Zachodzie, po nim Gonzo przeżyje „Noc żywych warzyw” w zamku. Na ostatnim levelu ponownie wcielimy się w Kermita, jednak tym razem wyruszymy w odległe zakątki kosmosu. Całą przygodę zakończymy w dwie do czterech godzin, odblokowując tym samym dodatkową umiejętność dla każdego z protagonistów. Nowe możliwości pozwolą nam zebrać wszystkie znajdźki, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu. Oczywiście będą potrzebne wyłącznie do zgarnięcia platynowego trofeum.

Walki z bossami zostały oparte na zręcznościówkach. Musimy więc sprawnie unikać wybuchowych beczek, celować pomidorami w ukrywającego się za skrzyniami oponenta czy unikać uderzeń ogromnego Pepe The King Prawna. Niestety poziom trudności zarówno etapów platformowych, jak i zręcznościowych pozostawia wiele do życzenia. Tym samym Muppety są kierowane są do osób młodszych, co widać nie tylko po formie rozgrywki, ale również po oprawie wizualnej.

2

Dwuwymiarową oprawa graficzna cechuje się paletą pełną żywych, jaskrawych kolorów. Zróżnicowanie poziomów zdecydowanie przemawia na korzyść produkcji, poza tym każda lokacja bogata jest w szczegóły, co na małym ekranie wygląda naprawdę dobrze. Animacje rozgrywki przez większość czasu zachowują płynność, a gdy już się pojawią sporadyczne, delikatne spadki, nie przeszkadzają w zabawie. Również udźwiękowienie można uznać za pozytywną stronę The Muppets Movie Adventures. Słyszymy wprowadzające w klimat danego poziomu utwory okraszone dodatkowymi dźwiękami w postaci tupnięć, skoków czy „plasków” pomidorów. Wszystko to zrealizowane zostało na tyle dobrze, że nie ma się zbytnio do czego przyczepić.

3

Największą wadą recenzowanej platformówki jest niski poziom trudności, który prawdopodobnie nie będzie stanowił wyzwania nawet dla najmłodszych. Dodatkowym minusem jest bardzo krótki czas potrzebny do zaliczenia (2-4 godzin) czy wymasterowania (4-5 godzin) gry. Również płytka, niezbyt wciągająca fabuła i trywialne zagadki nie przyciągają przed ekran konsoli. Czyżby więc jedyną zaletą była oprawa audiowizualna? Nie, mimo powyższych niedociągnięć The Muppets Movie Adventures to przyzwoita gra, która potrafi dać pewną dozę radości. Dla pewności jednak lepiej sięgnąć po nią, gdy cena spadnie poniżej 30 złotych.


Plusy:

  • Muppety na Vitę!
  • Oprawa audiowizualna
  • Ciekawe lokacje
  • Można się całkiem nieźle bawić…

Minusy:

  • …niestety tylko przez kilka godzin
  • Zbyt łatwa
  • Zbyt droga

Dźwięk: 7
Grafika: 7
Fabuła: 3
Gameplay: 6

Ocena: 5/10


Producent: Virtual Toys
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Data wydania:
05.11.2015 r.
Dystrybucja: cyfrowa, fizyczna
Waga: 1,1 GB
Cena: 99 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *