Airship Q

Airship Q, stworzony przez studio Miracle Positive, w vitowym wydaniu nie miał okazji opuścić Kraju Kwitnącej Wiśni. Twórcy, nie będąc w stanie wydać tej wersji na rynku zachodnim, postanowili dodać łatkę z językiem angielskim, ponieważ sądzili, że ich gra ma potencjał dotrzeć do szerszej widowni.  Stwierdziliśmy więc, że trzeba sprawdzić, czy ich przeczucie było dobre.

Airship Q jest japońską próbą podejścia do dwuwymiarowych sandboxów. W odróżnieniu od Terrarii, gdzie mieliśmy ogólnie pojętą wolną rękę, tutaj będziemy cały czas podążać za fabułą. Mimo takiego podejścia historia jest prosta i nie została szeroko zakrojona. Razem z naszym bratem zostajemy zamienieni w koty i musimy uratować świat przed zagładą. W związku z tym wyruszamy w podróż, by tego dokonać i odczynić klątwę.  Co ciekawe, niezbędne do popychania fabuły jest zdobywanie nowych receptur, które z kolei otrzymamy za levelowanie postaci. Żeby było jeszcze ciekawiej, do podnoszenia poziomów nie musimy pokonywać wrogów, za to odwiedzamy ołtarze znajdujące się na kolejnych wyspach.

2016-07-22-163813

W Airship Q pracujemy na naszym tytułowym statku, którym podróżujemy pomiędzy niezliczonymi wyspami. W przeciwieństwie do typowych gier tego typu nie musimy budować warsztatu, piecyka ani niczego podobnego, żeby móc tworzyć nowe i lepsze przedmioty. Zastępują je już gotowe pozycje w menu. Pośród nich znajdą się wybory standardowe dla gatunku: przetapianie rud, budowanie drabinek, murków, broni i wiele więcej.

2016-07-22-171705

Walka jest bardzo prosta. Używamy tylko jednego przycisku, który odpowiada za machnięcie bronią, czyli zupełnie jak w Terrarii. Walczyć będziemy, szczególnie na początku gry, za pomocą siekiery, młota itp., dopiero w późniejszych etapach otrzymamy możliwość używania konkretnych broni. Niestety wytrzymałość tych przedmiotów jest zastraszająco niska, przez co starciom i nawet wydobywaniu surowców towarzyszy stały niepokój, czy starczy nam narzędzi bądź materiałów na wytworzenie nowych.

2016-07-22-224421

Wykreowany świat jest ciekawy i wnosi powiew świeżości dzięki zbudowania go wokół pomysłu z lewitującymi wysepkami. Poruszanie się między wyspami za pomocą naszego okrętu jest bardzo przyjemne i jest to jeden z największych plusów produkcji. Na początku podróży zwiedzimy zwykłe wysepki pokryte głównie skałami, ziemią i trawą. W późniejszych etapach trafimy już w ciekawsze miejsca, takie jak wyspa wulkaniczna czy z kolcami, których musimy unikać, jeżeli nie chcemy zostać ich ofiarą.

2016-07-23-113506

Oprawa audiowizualna jest dobra. Grafika przypomina klasyczne platfomówki 2D, a sam świat jest bardzo kolorowy i przyjazny. Muzyka jest prosta, ale przyjemna w odbiorze. Głosy postaci również są w porządku, aczkolwiek po pewnym czasie mogą zacząć irytować.

2016-07-23-105004

Airship Q jest tytułem dobrym i zdecydowanie wartym ogrania, jeżeli lubi się platformówki 2D bądź sandboxy w typie wspomnianej kilkukrotnie Terrarii. Tytuł ten wprowadza powiew świeżości do gatunku, ponieważ stawia również spory nacisk na elementy platformowe. Plusem jest także cena, która nie jest zaporowa – pudełko można bez problemu wyrwać za mniej niż 80 złotych. Jeżeli jednak szukacie czystego sandboxa do pogrania samemu lub ze znajomymi, wtedy lepiej sięgnąć po Terrarię. A gdy już Wam się przeje, pomyślcie nad Airship Q.


Ocena: 7.5/10


Producent: Miracle Positive
Wydawca: Cygames
Data wydania:
 19 listopada 2015 r.
Dystrybucja: fizyczna
Cena: Około 80 zł (wydanie pudełkowe)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *