A Boy and His Blob

Wydawałoby się, że ciężko wymyślić coś świeżego, oryginalnego, a jednocześnie dobrego w segmencie logicznych platformówek. Wszak w vitowej bibliotece znajdziemy ogrom tego typu produkcji, a wśród nich takie perełki, jak Nihilumbra (9.5/10), LIMBO (8,4/10) czy Escape Plan (9/10). Twórcy jednak udowadniają nam, że nadal potrafią czymś zaskoczyć. Dzisiejszym tego przykładem będzie A Boy and His Blob – pozycja, która pierwotnie pojawiła się w 2009 roku na Wii, by po latach przejść na naszą przenośkę w odświeżonej formie.

Pewnej nocy głośny wybuch wyrywa młodego bohatera z głębokiego snu. Szybko zrywa się więc z łóżka i biegnie zaspokoić swoja chłopięcą ciekawość. W miejscu eksplozji spotyka białego, niezidentyfikowanego stworka. W przypadku takiej sytuacji logika nakazywałaby brać nogi za pas, ale nasz bohater jest na tyle odważny, że postanawia… przygarnąć istotkę, nazwać ją Blobem, a nawet wychować w odpowiedni sposób. Od tej chwili chłopczyk i Blob stają się nierozłącznymi przyjaciółmi i wspólnie wyruszają na wielką przygodę, która na zawsze zmieni ich życie.

Gra została podzielona na cztery segmenty, a w każdym z nich znajduje się kilka poziomów. Na każdym z nich przyjdzie nam rozwiązać szereg mniej i bardziej skomplikowanych łamigłówek, korzystając z niezwykłych zdolności przybysza z kosmosu. Potrafi on m.in. zamienić się w małą trampolinę, drabinę, piłkę unoszącą się na wodzie, a nawet może nas połknąć i ochronić przed większością niebezpieczeństw. Poziomy są raczej krótkie (od pięciu do dziesięciu minut), ale przygodę możemy sobie nieco wydłużyć, rozglądając się za ukrytymi skarbami (po trzy na level). Oczywiście dróg do nich często nie zauważymy na pierwszy rzut oka, poza tym nierzadko naszpikowane są dodatkowymi niebezpieczeństwami. Przykładowo przy jednej skrzyni spędziłem kilkadziesiąt minut, powtarzając poziom z trzy razy. Okazało się, że skrzynia została umiejscowiona wysoko i trzeba było wykorzystać Bloba w formie trampoliny, by unieść się (dopiero po kilku skokach) na taką wysokość. Następnie trzeba było skorzystać raz jeszcze z pomocy naszego towarzysza, który tym razem zmienił się w spadochron i umożliwił nam bezpieczne wylądowanie kilkanaście metrów niżej. Na szczęście nasi bohaterowie mają nieskończoną ilość żyć, a po śmierci odradzają się kilka kroków od miejsca zgonu, więc swobodnie możemy próbować różnych rzeczy, nie martwiąc się o konsekwencje. Za sukcesywne zdobywanie ukrytych skarbów będziemy odblokowywać dodatkowe, trudniejsze wyzwania oraz dobrej jakości artworki i szkice koncepcyjne.

Oprawa graficzna może imponować. Wszystko zostało wygładzone i usprawnione względem oryginału z Wii. Przeciwnicy nie są zbyt złożeni, przypominają trochę tych z Nihilumbry (czarne stwory), ale już tła, projekty lokacji czy w końcu nasi bohaterowie potrafią zapaść w pamięci. Przedrzemy się przez tereny leśne, miasta, metra, podmokłe jaskinie i parę innych ciekawych lokacji, więc nie dopadnie nas znużenie krajobrazami. Wszystko to zostało pokazane w barwnej, choć nieco mrocznej stylistyce. Nie zabrakło również efektów specjalnych (wyładowania elektryczne, deszcze, wybuchy), świetnie dobranych animacji, oryginalnych bossów, stabilnej ilości klatek na sekundę i… ładnego księżyca. Udźwiękowienie zostało bardzo dobrze dobrane, wprowadza nas w świetny klimat budowany przez grafikę i zasadniczo nie ma się do czego przyczepić w jego przypadku. Twórcy pomyśleli także o polskich napisach w menu (sama gra jest niema).

A Boy and His Blob dołącza do grona perełek z gatunku logicznych platformówek. Za 42 złote otrzymujemy wystarczająco długą i wymagającą pozycję, od której ciężko się oderwać. Do tego dochodzą dodatkowe wyzwania, piękne artworki zdobywane w nagrodę za nasze wysiłki, polska wersja językowa i oryginalny gameplay. Czego chcieć więcej?


Plusy:

  • Sporo znajdziek do zdobycia i innych sekretów do odblokowania
  • Oryginalny pomysł
  • Wystarczający poziom trudności oraz długość rozgrywki
  • Świetna oprawa audiowizualna
  • Możliwość dopasowania przycisków do własnych preferencji
  • Polskie napisy

OGÓLNA: 9.5/10


Producent: WayForward
Wydawca: Majesco Europe
Data wydania: 28.06.2016 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Funkcje crossowe: -buy z PS4 i PS3
Waga: 1,4 GB
Cena: 42 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *