Jacob Jones i Tajemnica Wielkiej Stopy. Odcinek 1: Nocne Strachy

Jacob Jones i Tajemnica Wielkiej Stopy to przygodowa gra, która światło dzienne ujrzała 15 maja 2013 roku. Dziś chcemy sprawdzić czy nadal warto zainwestować niespełna dziewięć złotych, a przy okazji odhaczamy kolejny brak recenzencki.

Jest środek nocy, wśród gęstwin lasu huczą dziwne odgłosy – czy to nocne zwierzęta w akompaniamencie wiatru czy może zupełnie inne, niezidentyfikowane głosy tajemniczych istot ukrywających się w cieniu drzew? Polną drogą przejeżdża powoli tajemniczy pojazd. W samochodzie siedzi nieśmiały dziewięciolatek, obrażony na cały świat, a na przednich siedzeniach widzimy jego rodziców. Tak właśnie rozpoczyna się jedna z najciekawszych historii na PlayStation Vita.

Jacob, wspomniany dziewięciolatek, wyjeżdża na obóz, niekoniecznie z własnej woli. Rodzice oczywiście przekonują go, że taki wypad będzie bardzo pożyteczny, ale dzieciak nie jest w stanie w to uwierzyć. Już na początku podróży jesteśmy świadkami małego wypadku, a z czasem zacznie robić się coraz ciekawiej na tle fabularnym. Główny bohater pozna rówieśników, opiekunów obozu, a nawet tajemniczą Wielką Stopę. Celowo nie chcę zdradzać zbyt dużo faktów ze scenariusza, ale z pewnością mogę napisać, że Jacob Jones to gra pełna zwrotów akcji, ciekawych przygód oraz niebanalnych postaci. I pomimo tego, że produkcja starcza na zaledwie cztery godziny, twórcom udało się upakować tu wspaniałą historię, która wciąga już od pierwszych sekund i trzyma w napięciu aż do samego końca.

Jacob Jones to, oprócz rewelacyjnej przygody, przede wszystkim gra logiczna. Co rusz napotkamy tu mniej i bardziej skomplikowane łamigłówki, których rozwiązanie przybliży nas do napisów końcowych. Będziemy przesuwać posągi w taki sposób, aby wydobyć jakiś przedmiot, łączyć przewody elektryczne, kroić pizzę na równe kawałki (dzieląc również jej składniki), czy w końcu pomożemy Wielkiej Stopie ukryć się w gęstwinie. Wśród łamigłówek znajdziemy więc te wymagające od nas wyobrażenia przestrzennego, logicznego myślenia czy podstaw matematyki. Jeżeli utkniemy na jakimś etapie, będziemy mogli skorzystać z systemu podpowiedzi. Nie jest on jednak darmowy i wymaga zużycia impulsów, które zdobędziemy od opiekunów po dostarczeniu porozrzucanych przez dzieciaki po całym obozie puszek.

Oprócz świetnego scenariusza i ciekawych, choć czasami powtarzalnych, łamigłówek znalazło się tu również miejsce na ręcznie rysowaną grafikę, niezłą muzykę oraz polonizację kinową. Spolszczenie jest na całkiem wysokim poziomie i ciężko się przyczepić do czegokolwiek. Jasne, są jakieś mniejsze bolączki, ale nie przeszkadzają w ogólnej rozgrywce i ciężko je wyłapać przy pierwszym podejściu. Grafika przypomina troszkę Tearaway – cały świat do złudzenia przypomina papierowe uniwersum, a same postacie wyglądają troszkę jak z plasteliny. Nie bez powodu użyto tu takich efektów – gra kierowana jest raczej do młodszych graczy, ale ci starsi również nie będą zawiedzeni.

Jacob Jones i Tajemnica Wielkiej Stopy to pierwszy i, niestety, jedyny odcinek, który pojawił się na konsoli przenośnej PlayStation Vita. Jeżeli nie dysponujemy innym sprzętem, nie poznamy dalszych losów głównego bohatera i jego tajemniczego przyjaciela. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby poznać początki wielkiej przyjaźni, tym bardziej, że gra od premiery kosztuje 8 złotych i 25 groszy i dodatkowo od czasu do czasu ląduje w promocji. Pierwsze podejście zajmie około czterech godzin, kolejne są oczywiście krótsze. Reasumując, za niespełna dziewięć złotych otrzymujemy piękną wizualnie, świetną muzycznie, rewelacyjną fabularnie produkcję, z którą powinien zapoznać się każdy, kto posiada PS Vita. Dodatkowo polska wersja językowa ułatwia zapoznanie się z grą przez najmłodszych.


Ocena: 8.5/10


Producent: Lucid Games
Wydawca: Sony Interactive Entertainment Europe
Data wydania: 15 maja 2013 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 700 MB
Cena: 8,25 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *