BreakQuest: Extra Evolution

Jest jakaś magia w grze, w której za pomocą deseczki i piłeczki rozbija się bloki. Może to przez połączenie prostego pomysłu z niszczeniem?

Już nawet nie pamiętam, kiedy ostatni raz grałem w Arkanoida czy pochodną produkcję. Ponieważ mam dobre wspomnienia z ogrywania takich gier, z chęcią podszedłem do BreakQuesta. Po odpaleniu mocno się zdziwiłem, bo nie mogłem zacząć grać… Okazało się, że do pierwszego uruchomienia gry potrzebne jest połączenie z internetem, co dopiero aktywuje pięćset kulek (takie wydanie wybrałem). Drugim zaskoczeniem było to, że prowadzę jakiś dziwny pojazd, który zamiast płaskiej powierzani ma łuk do odbijania piłeczki. Kolejnym szokiem były przedziwne rzeczy przeznaczone do rozbicia!

Jeśli chodzi o plansze, dostajemy ich około 90, z czego 10 jest zajęte przez bossów. Na tych zwykłych przyjdzie nam rozwalać przeróżnie zaskakujące układy. Pośród nich znajdą się na przykład kwiaty, wyścigówki, zestawy przełączników, pozawieszane na sznurkach różne przedmioty i wiele, wiele innych (galeria da Wam dobry obraz tego). Nie zabraknie też różnego rodzaju przeszkadzajek, jak pszczółki, trójkąty i inne latające obiekty oraz łodygi, platformy itd., których nie można rozbić, a utrudniają dotarcie do zniszczalnych rzeczy. Bossowie z kolei są dwuetapowi. W pierwszym rozbijamy mozaikę, która tworzy obraz danego przeciwnika. W drugim już „walczymy”, a zadanie często nie jest łatwe, bo nasza kapsuła jest atakowana np. spowalniaczami. Pojedynek polega na rozwaleniu newralgicznych części w miejscach trudno dostępnych. Szefów trzeba zaliczać z połączeniem z netem, bo, o dziwo, bez niego losowanie nagrody (dodatkowe piłki, kapsuła) po wygranej jest blokowane…

Poza samą kulką i kapsułą do odbijania do pomocy w rozwalaniu rzeczy dostajemy jeszcze całkiem pokaźny zestaw bonusów. Znajdują się wśród nich przeróżne pociski, ale nie zabrakło też pomnożenia piłek czy dodania do jednej satelit. Istnieje też kilka klika opcji zamiany łuku na inny kształt, który może nam ułatwić odbijanie kulki. Są także utrudniacze, które np. skrócą nam łuk lub w ogóle nam go zabiorą i zostanie sama kapsuła. Na planszach za pomoc posłuży nam jeszcze pole ochronne dołu. Ładuje się ono z czasem i od nas zależy, czy chcemy go użyć. Aktywuje się je L i R, a informuję o tym, bo dopiero jakoś w połowie to odkryłem… Ostatnią formą pomocy są różnego rodzaju kapsuły, które głównie otrzymujemy za pokonanie bossów. Dodadzą nam one bonus, który będzie trwał, aż stracimy piłkę po raz pierwszy. I tak, dla przykładu, możemy zacząć z magnetycznym łukiem czy piłką o większej sile zniszczenia.

Wszystko to daje ciekawy zestaw, który byłby bardzo przyjemną rozgrywką, gdyby nie kilka problemów. Pierwszym jest prędkość piłki – potrafi tak się ślimaczyć, że gdy zostało mało do rozbicia, to człowiek zaczyna się w pewnym momencie irytować. I tu wchodzi też druga kłopotliwa dla gry sprawa, czyli przeciąganie się zaliczania leveli. Bywa, że obiekt lub obiekty do rozbicia są w takich miejscach, że piłka się buja, i buja, i buja… Z tym z kolei wiąże się fizyka, która nie wydaje się zbyt akuratna. Plus ma taki, że piłeczka nigdzie nie utknie, ale ciężko posyłać ją w konkretne miejsca, bo nasza kapsuła z łukiem potrafi płatać figle z kierunkami. Ale w ostatecznym rozrachunku gra dostarcza wystarczająco frajdy (nie potrafię określić przez ile czasu, może trzy godziny?) i ma w sobie to coś, że chce się zaliczyć wszystkie plansze. Poza tym kolorowe, pomysłowe układy do rozbicia oraz bossowie są też na plus. Muzyka także nie powinna nikomu wadzić. Koniec końców polecam, jeśli brakowało Wam tytułu w duchu Arkanoida.

Ps. W PSS dostępne są dwie wersje gry – 500 Balls Bundle i Pro Edition. Sam wziąłem pińćsetkę i po przejściu wciąż mam do dyspozycji 350 piłek, więc spokojnie możecie wziąć tańszą wersję, nawet gdyby chciało Wam się walczyć o lepsze wyniki punktowe.


Ocena: 6,5/10


Producent: Nurium Gemes
Wydawca: Beatshapers
Data wydania: 13 listopada 2013 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 146 MB
Cena: 16,50 PLN (500), 29 PLN (Pro)


Tekst powstał dzięki naszej współpracy z Play-Asia! Dzięki Waszym zamówieniom zrobionym tam przez wejście przez nasz reflink (w banerze poniżej) oraz/lub z użyciem naszego kuponu zniżkowego będziemy w stanie zrecenzować jeszcze większą liczbę gier 🙂

play-asia-bannerplay-asia_mypsvita


Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *