Adapter USB do PS Vita PCH-1000

Rozpędziliśmy się z akcesoriami dla Switcha i figurkami, a peryferia do Vity leżały odłogiem. Ale, tak po prawdzie, nie bardzo było się czemu przyglądać. Pojawił się jednak taki jeden dzyndzel…

Konkretniej, chodzi  o adapter USB do OLED-owej Vity. Pierwsza wersja handheleda Sony ma specjalny port, który służy zarówno do ładowania, jak i łączenia konsoli z komputerem. Nie kojarzę, żeby ktoś miał kłopoty z samym gniazdem, ale co jakiś użytkownicy zgłaszali ponadrywane przy wtyczce kable. Wymiana takiego kabla nie jest żadnym problemem, chociaż trzeba przygotować się na zakup zamiennika, oryginały trafiają się rzadko i za wysoką cenę. Jednak istnieje alternatywa do kabla.

Towar ten jest dostępny głównie na AliExpressie, więc wątpliwości może budzić jakość. Poza tym jakoś specjalnie tania ta pierdółka nie jest – trzeba dać około 40 złotych. Na początku musicie więc sobie zadać pytanie, czy jest Wam do czegoś potrzebna. Jeżeli podróżujecie ze swoją Vitą, to pewnie zabieracie ładowarkę. W tym momencie taki adapter będzie dobrym rozwiązaniem, bo wystarczy ta do telefonu. Natomiast jeśli w domu macie ładowarkę USB z długim kablem, który umożliwiłby Wam wygodne granie, to znów pojawia się korzyść z eliminacji kolejnego zestawu kabli. Jeśli jednak padł Wam kabel USB, a zależy Wam na jak najniższej kwocie, to adapter na pewno przegra z kabelkiem.

W kwestii jakości można powiedzieć, że ta mała konstrukcja wygląda solidnie, zarówno składający się na nią plastik, jak i części metalowe. Przy wsadzaniu wtyku w gniazdo Vity czuć lekki opór, natomiast do wyciągania adaptera trzeba już się przyłożyć. Wystające z wtyku wypustki chodzą ciężko, ale za to nie ma obawy, że adapter wypadnie czy coś się rozrusza. Wsadzanie końcówki z micro USB wygląda podobnie, choć łatwiej wyciąga się końcówkę z USB. Istotną kwestią jest też to, z jakimi ładowarkami adapter działa. Na opakowaniu widzimy informację, że maksymalne napięcie wyjściowe ładowarki nie powinno przekraczać 5V/2A. Zrobiłem kilka testów i efekty są takie… że pogubiłem notatki… Kurde, miałem w teflonie zapisane różne czasy ładowania, a teraz z pamięci muszę polecieć:

  • oryginalna ładowarka Vity z napięciem 1,5A ładowała niemal 2h;
  • ładowarka Samsunga od Solida z napięciem 0,7A ładowała jakoś 3,5h;
  • ładowarka do telefonu Xiaomi 2A ładowała niemal 2h;
  • ładowarka do telefonu Xiaomi 2,4A działała – nie miałem możliwości sprawdzenia czasu napełniania baterii;
  • ładowarka Baseus Dual USB 2,4A nie działała – według kumpla, który bardziej się zna, całkiem możliwe, że nie trzyma voltarzu.

Rozładowywanie Vity przeprowadzałem dwa razy. Dwa razy na Disgaea 4, co zajmowało jakoś 4,5 godziny (konsola sobie pracowała z otwartą grą, nie grałem jako tako). Przy świeżym indyku Neon Junction rozładowanie zajęło niecałe 4 godziny. Spokojnie więc mogę stwierdzić, że problemów z baterią nie mam, a konsola była kupiona  w dnu premiery (fart się mnie trzyma!).

Zwróciłem uwagę na ten adapter, ponieważ już od dobrych trzech lat mam walnięty kabel z USB z oryginalnej ładowarki. Co ciekawe jednak, nie strzelił przy dziwnym konsolowym porcie, a przy kostce i z stało się to z mojej winy. Odkładałem kupno nowego aż w końcu zobaczyłem te dzyndzle. Ponieważ gdy wyjeżdżam na kilka dni, wole brać Vitę niż Switcha, stwierdziłem, że to będzie wygodniejsze rozwiązanie. Przy łóżku i tak mam już za dużo kabli, więc eliminacja ładowarki do PSV też będzie na plus. Choć to i tak nie wyjdzie mi w pełni, bo muszę używać starej ładowarki od Samsunga, bo ten nieszczęsny Baseus nie działa. Za to w pracowni bez problemu naładuję konsolę ładowarką od Xiaomi. Jeśli o Was chodzi, to właśnie musicie zadać sobie pytanie, czy macie podobne okoliczności i czy sam adapter ułatwi Wam ładowanie konsoli. Jeśli w sumie ładujecie ją tylko w domu, to pewnie nie, ale im macie więcej potencjalnych miejsc do ładowania baterii, to urządzonko wygląda bardziej zachęcająco. Poza tym dostępne są dwie opcje miniUSB i USB-C i wygląda na to, że choć producent podaje ograniczenie mocy ładowarki, tak adapter będzie działał z każdą dodawaną do telefonu; problematyczne mogą być te wieloportowe kupowane osobno.


Adapter do recenzji dostarczył nam sklep Dealonow,
za co serdecznie dziękujemy!


Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *