Podsumowanie Tygodnia (14.11.21)

Ta… trylogii Grand Theft Auto na razie lepiej nie kupujcie.

Shin Megami Tensei V jest fantastyczne. Nie, nie jest to jeszcze recenzja (na liczniku mam zaledwie 10h), ale musiałem gdzieś to tutaj napisać. Dlatego naprawdę ciężko było mi zrobić sobie przerwę od zabijania demonów, aby przygotować kolejne podsumowanie. Było to jednak poświęcenie, na które jestem gotów.

W ogóle patrzę na naszą supertajny grafik i wygląda na to, że niedługo na stronie będziecie mogli przeczytać całkiem sporo recenzji RPG-ów. Jeden z nich otrzyma nawet zaszczyt bycia sześćsetną opisaną przez nas grą! Ale do tego momentu jeszcze parę tygodni.


Seria Metal Gear Solid tymczasowo zniknęła ze sklepów cyfrowych

Jeśli w ostatnim tygodniu przeglądaliście PlayStation Store na Vicie lub 3DS-owy eShop i zastanawialiście się gdzie do cholery podziały się porty Metal Gear Solid, to już spieszę z wyjaśnieniem.

Konami tymczasowo usunęło część gier z serii ze wszystkich sklepów cyfrowych. Powodem jest wygaśnięcie licencji na użycie materiałów historycznych, które pojawiły się w Metal Gear Solid 2 i Metal Gear Solid 3. Ze sprzedaży zniknęły następujące pozycje:

3DS

 • Metal Gear Solid: Snake Eater 3D

PS Vita

 • Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty HD Edition
 • Metal Gear Solid 3: Snake Eater HD Edition
 • Metal Gear Solid HD Collection

PlayStation 3

 • Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty HD Edition
 • Metal Gear Solid 3: Snake Eater HD Edition
 • Metal Gear Solid HD Edition

PlayStation Now

 • Metal Gear Solid HD Collection

Xbox 360

 • Metal Gear Solid HD Edition: 2 & 3

GOG.com

 • Metal Gear Solid 2: Substance

NVIDIA SHIELD

 • Metal Gear Solid 2 HD for SHIELD TV
 • Metal Gear Solid 3HD for SHIELD TV

Konami zapewnia, że wszystkie tytuły będzie można zakupić ponownie, gdy licencja zostanie przedłużona. Niestety nie wiemy kiedy możemy się tego spodziewać. Oczywiście osoby, które już zakupiły gry z powyższej listy, dalej mogą je pobrać z właściwego sklepu.


Prawie cztery lata po premierze Switch w końcu dostał Twitcha

Lepiej późno niż wcale. Od czwartku każdy posiadacz konsoli może pobrać z eShopu darmową aplikację Twitcha pozwalającą na oglądanie streamów zarówno z poziomu handhelda jak i TV.

Miejmy nadzieję, że na tym się nie skończy. Switch przez lata otrzymał kilka aplikacji stremingowych (YouTube, Hulu i Funimation), ale wciąż brakuje na nim kilku dużych graczy – np. Netflixa, HBO GO (znane niedługo jako HBO MAX), Disney+, Spotify czy Amazon Prime Video. W sumie Twitch również należy do Amazona, więc może w planach Bezosa jest też przeniesienie drugiej apki. Czas pokaże.


Jeśli planowaliście zagrać w Jump Force, to warto się pospieszyć

Bandai Namco ogłosiło, że cross-overowa anime bijatyka oraz wszystkie związane z nią DLC znikną ze sklepów cyfrowych 8 lutego 2022 o godzinie 2:00 czasu polskiego. 25 sierpnia 2022 zamknięte zostaną natomiast serwery online.

Oczywiście posiadacze gry w dalszym ciągu będą mogli ją pobrać z biblioteki, a nawet multiplayer online nie umrze całkowicie. Rozgrywka sieciowa dalej będzie możliwa z wyłączeniem trybu rankingowego.

Jump Force zadebiutowało w 2019 roku na PS4, PC i Xboxie One. Rok później pozycja trafiła również na Switcha. Spotkała się z chłodnym odbiorem zarówno krytyków jak i graczy. Nikt raczej za Jump Force nie będzie płakał, ale jeśli sami chcecie przetestować grę i nie macie ochoty płacić za kilka miesięcy setek złotych za kopię fizyczną z drugiej ręki, warto zrobić to teraz (ewentualnie poczekać do lutego, gdy Bandai Nacmo prawdopodobnie przeceni tytuł o jakieś 99%).


Gracze nie są zadowoleni z remasterów GTA

W czwartek premierę miało w końcu Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition, czyli odświeżona kolekcja trzech części gangsterskiej serii. Zamiast nostalgicznego powrotu do przeszłości, fani otrzymali jednak tonę bugów, glitchy graficznych, problemy z wydajnością i wątpliwe decyzje artystyczne.

Gracze nie zostawiają na remasterach suchej nitki. Średnia społeczności w serwisie Metacritic wacha się w tym momencie między 0.5/10 a 0.8/10 w zależności o platformy. Oczywiście najmocniej obrywa się wersji na Switcha, która cierpi na okropne spadki płynności, chociaż nawet na PS5 wydajność pozostawia sporo do życzenia. Rockstar został zalany też prośbami o zwrot pieniędzy, a Twitter pęka od materiałów wideo prezentujących problemy kolekcji.

https://twitter.com/glassbottommeg/status/1459238099955838979?s=20

W skrócie – jeśli Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition jeszcze nie kupiliście, to lepiej wstrzymać się co najmniej kilka miesięcy. Rockstar już zapowiedział łatanie kolekcji.


SteamWorld idzie w trójwymiar

Thunderful Publishing zapowiedziało nową grę z uniwersum SteamWorld noszącą tytuł SteamWorld: Headhunter.

Na ten moment wiemy jedynie, że tytuł będzie trójwymiarową przygodówką akcji nastawioną na kooperację i bezpośrednim sequelem do SteamWorld Dig 2. Pokazano także pierwszy teaser produkcji.

Wydawca nie podzielił się chociażby ogólną datą premiery ani platformami docelowymi. Do tej pory wszystkie gry z serii trafiły jednak na platformy Nintendo, więc nieciężko przewidzieć, że podobnie będzie także z Headhunter.


Cotton Rock ‘n’ Roll trafi na zachód

Mam wrażenie, że praktycznie co tydzień piszę o jakimś newsie związanym z serią Cotton. W tym tygodniu padło na zapowiedziane jakiś czasu temu Cotton Rock ‘n’ Roll. ININ Games potwierdziło, że tytuł pojawi się także w USA i Europie.

Za zachodzie najnowsze przygody czarownicy nazywać się będą Cotton Fantasy. W Japonii gra zadebiutuje 23 grudnia. Data premiery dla reszty świata jeszcze nie jest znana.

Strictly Limited Games zajmie się dystrybucją fizyczną. Pre-ordery możecie składać TUTAJ (limit 3000 sztuk).


DON’T YOU WANNA BE A [Big Shot]!?

Macie doświadczenie w grze na giełdzie? Ja też nie. Ale w takim razie STONKS-9800: Stock Market Simulator powinno być grą wymierzoną w nas.

Zapowiedziany na PC i konsole indyk pozwoli nam na inwestowanie wirtualnej waluty w akcje takich gigantów jak “GemuStop” czy “Ninento” w akompaniamencie stylistyki lat 80. i 90. W grze liczyć będą się nie tylko zarobione miliony, ale też nasze zdrowie fizyczne, komfort życia, zarządzanie firmą oraz… dobre relacje z yakuzą. A, będziemy też mogli pograć w pachinko.

Premiera STONKS-9800 na Steamie będzie miała miejsce na początku 2022. Na wersje konsolowe musimy poczekać kilka miesięcy dłużej.


Wyniki sprzedażowe – w tym nowy raport NPD, na kolejnej stronie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *