Podsumowanie Tygodnia (09.05.22 – 15.05.22)

Indyki, liczby i (nie)spodziewany port.

Witam was w ten poniedziałkowy poranek. Termometr pokazuje u mnie 17 stopni, czyli idealnie. Ptaszki ćwierkają za oknem. Sąsiad odkurzył wiertło udarowe. Piesek szczeka na ulotkarzy. Mamy prawdziwą wiosnę. Być może symulacja się nie zglitchuje i w środę nie zacznie padać śnieg. A złe wiadomości?

Jeśli (tak jak ja) planowaliście kupić Kolekcjonerską Edycję Xenoblade Chronicles 3, to niestety będziecie musieli się uzbroić w cierpliwość. Notka na stronie Nintendo UK wspomina, że osoby które zamówią edycję kolekcjonerską otrzymają w dniu premiery jedynie grę. Reszta zawartości (kolekcjonerskie pudełko, steelbook, artbook) zostanie rozesłana dopiero jesienią.

Zresztą dla nas, POLAKÓW, nie robi to chyba i tak większej różnicy, bo najwidoczniej kolekcjonerka będzie sprzedawana wyłącznie poprzez Nintendo Store. I ja akurat nie mam ochoty czekać na moją kopię aż do sierpnia. Ech, po prostu kupię wersję cyfrową…


Nowe Indie World Showcase ze sporą ilością owoców morza

Nintendo zorganizowało drugi w tym roku pokaz gier indie niebędących Hollow Knight: Silksong (przynęta na SEO). Poniżej znajdziecie listę wszystkich pokazanych gier wraz z krótkimi opisami, ale polecam obejrzeć cały materiał samemu, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

 • Ooblets – Symulator życia połączony ze zbieraniem małych stworków. Premiera latem.
 • Batora: Lost Haven – Gra akcji z kamerą z lotu ptaka stawiająca na nieliniową fabułę i wyboru gracza. Premiera jesienią.
 • ElecHead – Urocza platformówka 2D, w której kontrolujemy małą baterię. Rozgrywka ma polegać na rozwiązywaniu zagadek poprzez wprawianie w ruch elementów otoczenia energią wytwarzaną przez bohatera. Premiera latem.
 • Soundfall – Hack’n’slash dla jednej lub wielu osób wyróżniający się dynamicznym soundtrackiem dostosowującym się do poczynań gracza. Gra jest już w sprzedaży, cena to 137,49 zł.
 • Wildfrost – Deck builder połączony z roguelikiem. Premiera pod koniec roku.
 • TABS: Totally Accurate Battle Simulator – Strategia oddająca w nasze ręce setki giętkich i gwiejnych żołnierzy z różnych epok historycznych. Premiera latem.
 • Gunbrella – Steampunkowo-westernowa platformówka akcji od twórców Gato Roboto. Premiera w 2023.
 • We Are OFK – Narracyjna gra muzyczna przedstawiająca zmagania młodej artystki próbującej pogodzić pasję z życiem socjalnym i zawodowym. Gra ma być dystrybuowana w kilku cotygodniowych odcinka, a pierwszy z nich trafi do sprzedaży latem.
 • SILT – Atmosferyczna podwodna przygoda, w której możliwe będzie opętywanie morskiej fauny. Limbo wymieszane z Subnauticą. Premiera już 1 czerwca.
 • Mini Motorways – Gra strategiczna  zmuszająca do sterowania ruchem w miniaturowych aglomeracjach miejskich. Pobrałem ją sobie z Apple Arcade po prezentacji i wciąga jak cholera. Gra jest już dostępna w eShopie (49 zł).
 • Wayward Strand – Przygodówka wrzucająca gracza do sterowca wypełnionego pasażerami o unikalnych historiach. Od nas zależeć będzie które zagadki i w jaki sposób rozwiążemy. Premiera 21 lipca.
 • Cult of the Lamb – Zapowiedziana już jakiś czas temu survivalowa gra akcji, w której jako wskrzeszona owca budujemy własny kult. Premiera w tym roku.
 • Another Crab’s Treasure – Chyba najbardziej “memiczna” gra z całego pokazu. Trójwymiarowy soulslike, którego bohaterem jest… krab. Spodziewajcie się wymagających walk z bossami, sekcji platformowych i masy śmieci pełniących rolę ochronnych muszli. Premiera w 2023.
 • OneShot: World Machine Edition – Premiera latem.
 • Gibbon: Beyond the Trees – Już dostępna (59zł, 33% zniżki do 10 czerwca).
 • Idol Manager – Menadżer kariery japońskich idoli. Duh. Premiera 25 sierpnia.
 • Card Shark – Premiera 2 czerwca, pre-order i demo już dostępne.
 • Cursed to Golf – Premiera latem.
 • A Guidebook of Babel – Premiera latem.
 • OPUS: Echo of Starsong – Full Bloom Edition – Już dostępne.

Raport finansowy Nintendo

We wtorek Nintendo udostępniło kolejny raport finansowy podsumowujący ostatni kwartał minionego roku fiskalnego (od 1 stycznia 2022 do 31 marca 2022).

Przez te trzy miesiące firma sprzedała 4.11 mln konsol, a życiowa sprzedaż Switcha dobiła do 107.65 mln sztuk. Przez cały rok fiskalny (kwiecień 2021 – marzec 2022) Nintendo sprzedało więc 23.06 mln sztuk Switcha. Bezprecedensowy wynik dla konsoli w piątym roku życia, choć warto nadmienić, że w maju 2021 przewidywania firmy zakładały 25.50 mln sprzedanych konsol. Prognoza ta została zmniejszona do 23 mln w lutym 2022. Nintendo zakłada, że w trwającym roku fiskalnym (kwiecień 2022 – marzec 2023) uda się sprzedać 21 mln konsol – pod warunkiem, że planów nie pokrzyżują im trwająca pandemia i problemy z dostępnością części.

Software również radzi sobie dobrze. Przez cały rok fiskalny Nintendo sprzedało 235.07 mln sztuk oprogramowania. Jest to wynik o 1.8% wyższy niż rok wcześniej oraz najlepszy roczny wynik dla jednej konsoli w całej historii Nintendo.

Kirby and The Forgotten Land w ciągu niecałego tygodnia rozeszło się w liczbie 2.65 mln egzemplarzy. Kirby: Star Allies przez podobny okres dobiło do 1.26 mln.

Pokemon Legends Arceus przez 10 tygodni udało się przekroczyć próg 12.64 mln sztuk. Pokemon Brilliant Diamond / Shining Pearl (14,65 mln) prześcignął wynik Let’s Go, Pikachu / Eevee (14.53 mln). Najpopularniejszymi Pokemonami na Switcha nadal są Pokemon Sword / Shield – 24.27 mln.

Tak prezentuje się obecnie lista million-sellerów:

– Mario Kart 8 Deluxe – 45.33 mln
– Animal Crossing: New Horizons – 38.64 mln
– Super Smash Bros. Ultimate – 28.17 mln
– Zelda: Breath of the Wild – 26.55 mln
– Pokemon Sword / Shield – 24.27 mln
– Super Mario Odyssey – 23.50 mln
– Super Mario Party – 17.78 mln
– Pokemon Brilliant Diamond / Shining Pearl – 14.65 mln
– Pokemon: Let’s Go, Pikachu / Eevee – 14.53 mln
– Ring Fit Adventure – 14.09 mln
– New Super Mario Bros. U Deluxe – 13.31 mln
– Splatoon 2 – 13.30 mln
– Pokemon Legends: Arceus – 12.64 mln
– Luigi’s Mansion 3 – 11.43 mln
– Super Mario 3D World + Bowser’s Fury – 9.43 mln
– Mario Party Superstars – 6.88 mln
– Clubhouse Games: 51 Worldwide Classics – 4.22 mln
– Zelda: Skyward Sword HD – 3.91 mln
– Metroid Dread – 2.90 mln
– Kirby and the Forgotten Land – 2.65 mln
– New Pokemon Snap – 2.40 mln
– Mario Golf: Super Rush – 2.35 mln
– Miitopia – 1.68 mln
– Big Brain Academy: Brain vs. Brain – 1.59 mln
– WarioWare: Get It Together! – 1.27 mln
– Game Builder Garage – 1.06 mln

Pełną listę wszystkich gier na Switcha które przekroczyły milion sprzedanych sztuk znajdziecie tutaj.


Alan Wake na Switchu oficjalnie

Kolejne potwierdzenie, że przedwcześnie opublikowane ratingi wiekowe zazwyczaj się nie mylą. Remedy Entertainment w końcu oficjalnie ogłosiło, że Alan Wake Remastered trafi na Switcha. Co wiemy o porcie?

Niewiele. Będzie to natywny port, a premiera odbędzie się jesienią. Gra będzie dystrybuowana wyłącznie cyfrowo. I na ten moment to tyle.

Zapowiedź Alan Wake Remastered na Switcha była tak naprawdę tylko niewielką częścią wywiadu opublikowanego z okazji dwunastych urodzin gry. W materiale Sam Lake, Ilkka Villi i Matthew Porreta rozmawiają też m.in. o statusach serialu Alan Wake produkowanego przez AMC oraz zapowiedzianego w grudniu 2021 sequela, który ma trafić na rynek w 2023.


Kirby 64 przedostatnią grą dodaną do NSO Expansion Pack

Nintendo ogłosiło, że grą dodaną do biblioteki gier z Nintendo 64 dla posiadaczy rozszerzonej wersji Nintendo Switch Online będzie Kirby 64: The Crystal Shards. Udostępniona zostanie już w piątek, 20 maja.

Wydana w 2000 roku platformówka 2.5D była jedną z ostatnich gier first-party stworzonych na Nintendo 64. Jeśli po The Forgotten Land macie ochotę na więcej przygód różowego odkurzacza, warto zapisać sobie datę w głowie. Mini-gry stworzone z myślą o rywalizacji kilku graczy będzie można oczywiście sprawdzić lokalnie i przez sieć.

Ogłoszenie to niejako zdradza też, która gra z Nintendo 64 zostanie dodana do subskrypcji w czerwcu. Z zapowiedzianych do tej pory tytułów pozostał tylko oryginalny Pokemon Snap. Japończycy wciąż czekają także na Custom Robo i Custom Robo V2. Nie trzeba być geniuszem, żeby przewidzieć, że kolejna paczka gier z N64 zostanie zapowiedziana podczas zbliżającego się wielkimi krokami letniego Directa.


 • Ubisoft potwierdził, że wydane w sierpniu 2021 roku wyłącznie w Chinach Rabbids: Party of Legends trafi na zachód. Zbiór 50 minigier z Kórlikami w roli głównej zadebiutuje u nas 30 czerwca.
 • Macie okazję, aby powiedzieć Atlusowi, że chcecie więcej Persony na Switchu. Firma uruchomiła swoją coroczną ankietę, w której prosi fanów o feedback. Może to coś da.
 • Nintendo opublikowało nowy trailer Fire Emblem Warriors: Three Hopes, który skupia się na jednej z trzech frakcji dostępnych w grze – Królestwie Faerghus. Premiera gry 24 czerwca.
 • Wydawca opublikował też angielską wersję trailera Mario Strikers Battle League Football, o którym pisałem tydzień temu. Od trzech dni trwają zamieszki spowodowane brakiem Daisy na liście postaci. Liczba rannych nie jest znana. Premiera gry 10 czerwca.
 • ININ Games potwierdziło, że Wonder Boy Collection pojawi się w sklepach już 3 czerwca. W skład pakietu wejdą Wonder Boy (1986), Wonder Boy in Monster Land (1987), Wonder Boy in Monster World (1991) oraz Monster World IV (1994).
 • Switchowa wersja Cloud Gardens w ostatnim momencie zaliczyła obsuwę. Gra miała trafić do sprzedaży 12 maja, nowa data premiery nie jest jeszcze potwierdzona.
 • Niespodziewane opóźnienie spotka też AI: The Somnium Files – nirvanA Initiative, ale wyłącznie w Europie. Sequel AI: The Somnium Files miał mieć u nas premierę 24 czerwca, teraz pojawi się 8 lipca. Premiera w USA nadal zaplanowana jest na 24 czerwca.
 • Zgodnie z obietnicami Capcom zorganizował kolejną kilkunastominutową prezentację Monster Hunter Rise: Sunbreak. Zaprezentowała ona kilka nowych potworów, przybliżyła bohaterów przygody i pokazała nową mechanikę zmieniania Skilli w trakcie walki. Premiera DLC jest zaplanowana na 30 czerwca.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.