Mahjong Gold

Mahjong Gold – po Mahjong Royal Towers i Mahjong World Contest – jest już trzecią grą logiczną z madżongowej serii studia 8Floor, która trafiła na PlayStation Vita. Pierwsze dwa tytuły zapewniały solidną dawkę zabawy, aczkolwiek cierpiały na kilka wad. Sprawdzimy więc, czy deweloperom udało się je wyeliminować w najnowszej części cyklu.

Niestety, twórcy nie wysłuchali głosów krytyki, a więc gra różni się od poprzedniczek wyłącznie nowymi układami oraz motywem przewodnim – tym razem postawiono na klimaty pirackie. Żadnym zmianom nie uległ gameplay. Zadaniem osoby grającej w Mahjong Gold jest usunięcie z układu wszystkich złotych kamieni, co odbywa się poprzez dobranie im par. Na każdym kamieniu widnieją różne symbole, które nawiązują do oryginalnej, znanej ludzkości od tysięcy lat gry. Znajdziemy na nich zestawy liczbowe w postaci bambusów, znaków oraz kół (po dziewięć w każdym) i kamienie specjalne odpowiadające wiatrom, smokom i porom roku/kwiatom (po cztery w każdym). Aby zdjąć parę kostek, należy znaleźć takie, które nie są otoczone ze wszystkich stron. Dlatego zanim dobierzemy się do złotych płytek, wpierw musimy pozbyć się srebrnych wersji, które je blokują. Im szybciej zbierzemy złote kamienie, tym większy będzie nasz końcowy wynik. Wpływ na niego ma również liczba nietkniętych kamieni. Jak więc widzicie, zasady gry są proste, a zabawa potrafi wciągnąć. Dodatkowo cieszy też duża liczba poziomów czekających na ukończenie – jest ich 120.

mahjong gold 4

Chociaż rozgrywka z założenia jest prosta, zdarzą się przypadki, w których gracz się zablokuje, dlatego mamy do dyspozycji kilka ułatwiaczy. W razie „zacięcia się” na danym poziomie możemy sprawić, że wszystkie niezablokowane kamienie zostaną podświetlone lub też wymieszać pozostałe symbole, aby stworzyły nowy układ. W przypadku tej drugiej opcji możemy korzystać z niej tylko określoną liczbę razy. Pierwszą natomiast możemy włączyć sami lub gra zrobi to za nas, jeżeli nie podejmiemy żadnej akcji przez kilkanaście sekund. Osobiście nie lubię tego typu wspomagaczy, szczególnie gdy nie można ich wyłączyć w menu głównym.

mahjong gold 3

Od strony audiowizualnej gra wciąż prezentuje zadowalający poziom. Jak już wspominałem, tytuł stylistyką nawiązuje do klimatów pirackich. Za tło dla układów kamieni służą miłe dla oka nadmorskie ilustracje. Cieszy też możliwość wybrania wyglądu znaków, jakie pojawiać się będą na płytkach. Do wyboru mamy symbole tradycyjne, pirackie oraz opierające się na cyfrach. Z kolei mocno zawiodłem się na muzyce. W tle cały czas przygrywa jedna, przywodząca na myśl daleki wschód melodia – co więcej, jest to ta sama, którą miałem już okazję usłyszeć w poprzednich dwóch częściach serii. Obecnie nie pasuje ona ani trochę do warstwy graficznej i klimatu, jaki buduje.

Muszę też wspomnieć o polonizacji. Gra doczekała się polskiej wersji językowej, która, delikatnie mówiąc, nie powala. Jest to jedna z najgorszych rodzimych lokalizacji, z jakimi miałem styczność. Proces tłumaczenia tej gry najpewniej polegał na wrzucaniu oryginalnego tekstu do googlowego tłumacza, co obrodziło ogromem kwiatków gramatycznych i językowych, nie wspominając już o tym, że część zdań najzwyczajniej w świecie nie ma sensu. Dodatkowo więc boli fakt, że z poziomu gry nie można wybrać oryginalnej wersji językowej.

mahjong gold 2

Mahjong Gold to gra solidna i z pewnością przyciągnie do ekranu niejednego fana łamigłówek. Tytuł jednak praktycznie niczym nie różni się od poprzedników i powiela ich błędy (np. nieprecyzyjne sterowanie). Dlatego grę polecam tylko osobom, które zdążyły już ukończyć Royal Towers oraz World Contest i wciąż nie mają dość spłyconego, przenośnego madżonga. Natomiast osobom, które nie miały styczności z serią, polecam najpierw sprawdzić pierwszą część cyklu, za którą zapłacicie o połowę mniej.


 

Plusy:

  • Prosta i wciągająca rozgrywka
  • Przyjemna dla oka grafika

Minusy:

  • Uboga warstwa audio
  • Brak znaczących zmian w porównaniu do poprzedników
  • Okropna polonizacja

Grafika: 6,5  
Dźwięk: 4  
Gameplay: 7
Ogólna: 6/10


 Serdecznie dziękujemy 8floor
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: 8floor
Wydawca: 4HIT Ltd.
Data wydania: 16.07.2014 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 97 MB
Cena: 21 PLN


Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *