Minecraft

Minecraft stał się legendą gier niezależnych. Od czasu swojej premiery na komputerach osobistych w 2011 roku zdobył milionową społeczność fanów. Co więcej, możliwości gry pozwoliły części graczy tworzyć dzięki prawdziwe dzieła sztuki. Marka rozrosła się do tego stopnia, że w sklepach możemy znaleźć najróżniejsze gadżety z nią związane – zaczynając od koszulek i kubków, na zestawach klocków LEGO i powieściach kończąc. Ostatecznym potwierdzeniem popularności Minecrafta było wykupienie produkcji razem z jej twórcami przez Microsoft za astronomiczną kwotę 2,5 miliarda dolarów. Nie ma więc wątpliwości – dzieło Markusa „Notcha” Perssona na stałe wpisało się w historię współczesnej popkultury. Oczywiście, także z powyższych powodów, Mojang nie mógł poprzestać tylko na wersji pecetowej. Gra została już przeportowana na wiele urządzeń, a we wrześniu 2014 r., dzięki współpracy z 4J Studios, Minecraft został wydany na PlayStation Vita.

GAMEPLAY

Cel w Minecraftcie jest jeden – przetrwać – i nie jest to łatwe zadanie. Podczas pierwszego odpalenia tytułu gracz zostaje wrzucony do losowo wygenerowanego świata bez żadnego wyposażenia. Czując zbliżającą się noc, podczas której na powierzchnię wyłażą najróżniejsze, pragnące naszej krwi poczwary, musimy zapewnić naszemu bohaterowi odpowiedni ekwipunek. Możemy go zdobyć,najpierw zbierając najróżniejsze materiały, a następnie własnoręcznie wytworzyć z nich potrzebne przedmioty. Rodzajów surowców jest naprawdę wiele, ale ich częstość występowania diametralnie się różni. O ile drewno czy piasek bardzo łatwo pozyskać, o tyle, na przykład, szmaragdy są już prawdziwą rzadkością,której raczej nie wykopie się zwykłym, drewnianym kilofem.To jednak tylko początek. Możemy zdobyć nawet produkty pochodzenia zwierzęcego, jak mleko czy wełna. Ponieważ cały pomysł na grę opiera się na pozyskiwaniu i przetwarzaniu surowców, należy zwiedzać świat gry, a jest on przeogromny. W końcu, jak zawsze, najlepsze i najbardziej wartościowe rzeczy są ukryte w odległych i trudno dostępnych miejscach.

minecraft2

Właśnie ta idea rozgrywki jest źródłem popularności Minecrafta. Oczywiście nie mogłoby się to udać, gdyby twórcy nie oddali nam do dyspozycji niczym nie ograniczonego sandboksa. Dlatego tylko i wyłącznie od gracza zależy, w jakim kierunku rozwijać się będzie historia głównego bohatera. Czy gdy ktoś da Wam taki wybór, postawicie na osiadły tryb życia, czy stale będziecie odkrywać kolejne hektary świata? A może chcecie stawać z niebezpieczeństwami oko w oko lub wolicie go unikać? Decyzja należy tylko i wyłącznie do Was. W czasach, w których coraz więcej wysokobudżetowych gier stawia na liniową konstrukcję poziomów, Minecraft stanowi prawdziwy podmuch świeżości i wciąż przyciąga nowych graczy. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie, czy posiadacze Vit mogą cieszyć się grą tak samo, jak pozostali.

Jak już wspomniałem, świat gry jest naprawdę ogromny i po brzegi wypełniony contentem. Odkrywanie go to właśnie jedna z najbardziej wciągających rzeczy w tej grze. Jaskinie, tajne komnaty, alternatywne wszechświaty, starożytne budowle i ogromne góry – to wszystko tylko czeka na zbadanie i może zająć nawet setki godzin.. Niestety też właśnie w tej kwestii widoczne są ograniczenia handhleda. Minecraft, wbrew powszechnej opinii, jest grą niesamowicie wymagającą i jeszcze przed premierą vitowej wersji twórcy przyznali, że przeniesienie tak ogromnej produkcji na kieszonsolkę jest niezwykle trudne, a celowali w wydanie jak najbliższe temu z PC i PS3. Z tego też powodu premiera portu była wielokrotnie przekładana. I choć chylę czoło przed odpowiedzialnym za port 4J Studios, to jedno po odpaleniu przenośnego Minecrafta rzuca się w oczy natychmiast. Zakres widoku jest bardzo mały. Widać to szczególnie na wyższych partiach mapy, gdzie, zamiast zniewalającego widoku na cały świat, pojawia się zaledwie niewielki jego ułamek. Niekiedy naprawdę potrafi to zepsuć zabawę. Denerwują też pojawiające się czasem „znikąd” klocki, choć ten problem występuje tylko na początku przygody, tak samo jak krótkie spadki frameratu.

minecraft3

Dobrze rozwiązano za to problem sterowania. Vita ma znacznie mniej przycisków niż DualShock (o klawiaturze nie wspominając). Dobitnie przypominało o tym choćby Borderlands 2, gdzie przypisanie niektórych akcji do tylnego panelu dotykowego wyszło niezbyt dobrze. Mogło to rodzić obawy dotyczące wygody sterowania w przenośnym Minecrafcie. Aspekt ten na szczęście nie zawodzi. W produkcję gra się wygodnie i intuicyjnie. Smucić może jedynie zignorowanie w dużej mierze ekranu dotykowego, którego możemy używać jedynie do manewrowania na ekranie głównym i przy zarządzaniu naszym ekwipunkiem. Ten drugi pomysł był całkiem niezły, lecz średnio zrealizowany. Cieszy także możliwość zamiany funkcji analogów dla osób leworęcznych.

Ostatnia zmianą w vitowej edycji jest kooperacja. W przeciwieństwie do reszty platform w grze sieciowej mogą wziąć tutaj udział tylko czterej gracze (na PC mamy ośmiu). Przez internet grać możemy jedynie z zaproszonymi znajomymi, co w gruncie rzeczy jest jedyną sensowną opcją gry przez sieć w tym tytule. Od strony technicznej zabawa online działa bez większych problemów.

Na podstawowej zabawie w hordera, eksploratora i inżyniera się jednak nie kończy, ponieważ możemy także wykorzystać tryb tworzenia. W nim jesteśmy prawdziwymi bogami i dostajemy możliwość pełnej ingerencji w otoczenie. Do dyspozycji otrzymujemy nieskończoną liczbę przedmiotów i surowców, a jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność. Gracze nieraz się już nią wykazali, tworząc wspaniałe budowle. Za przykład nich posłużą chociażby kopie King’s Landing z popularnego serialu Gra o Tron, miasto Minas Tirith z Władcy Pierścieni czy naprawdę działający komputer posiadający 256 bitów pamięci ROM i 32 bity pamięci RAM. Projekty te były realizowane przez kilka lat, a minecraftowi artyści wciąż pracują i zaskakują.

minecraft4

OPRAWA AV

Oprawa graficzna Minecrafta często była oceniana przez graczy negatywnie. W głównej mierze było to spowodowane „pikselowatą” stylistyką. Cóż, pixelart może się podobać lub nie, sam jednak niezbyt potrafię sobie wyobrazić tę grę w innej szacie graficznej. Dzięki niej tytuł jest niesamowicie przejrzysty i świetnie wpasowuje się w ideę zabawy. Nadaje też specyficznego klimatu. Niemniej zdaję sobie sprawę z tego, że aspekt ten jest w dziele Notcha dość kontrowersyjny. Dlatego każdy oprawę video w Minecrafcie powinien ocenić sam, oglądając screeny lub gameplay’e. Pamiętać trzeba jednak, że grafika pełni tutaj rolę drugorzędną i nie warto skreślać tytułu tylko z jej powodu.

Drugi człon oprawy audiowizualnej, czyli muzyka, nie powinien budzić już tak skrajnych emocji. Spokojne melodie przygrywające w tle są miłe dla ucha, a odgłosy otoczenia jak muczenie krów czy jęki zombie również rozbrzmiewają w głośnikach konsoli, nie budząc zastrzeżeń. Ot, solidna robota, w której do niczego zbytnio nie można się przyczepić.

minecraft5

PODSUMOWUJĄC

Minecraft w edycji na PlayStation Vita jest bardzo solidna produkcją. Programiści z 4J Studios zrobili wszystko, co było w ich mocy, aby jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat działała na konsoli bez większych problemów. I chwała im za to, ponieważ tytuł, który jest idealną piaskownią z prostym i wciągającym gameplay’em, idealnie pasuje do mobilnego gamingu. A jeśli nadal macie wątpliwości, warto też sprawdzić demo produkcji, różniące się od pełnej wersji jedynie brakiem możliwości zapisu naszych poczynań. Lepszego sposobu na podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu nie znajdziecie.


Plusy:

 • Ogromny, żywy, zróżnicowany i w pełni otwarty świat
 • Wiele opcji craftingu
 • Prosty i wciągający gameplay
 • Sandbox w czystej postaci
 • Liczba sekretów, tajemnych pomieszczeń itp.
 • Miła dla ucha ścieżka dźwiękowa

Minusy:

 • Dyskusyjna oprawa graficzna
 • Mały zakres widoku
 • Sporadyczne spadki animacji
 • Kooperacja sieciowa tylko ze znajomymi

Grafika: 6
Dźwięk: 8
Multiplayer: 7,5
Gameplay: 9
Ogólna: 8,6/10


Producent: 4J Studios, Mojang
Wydawca: Mojang
Data wydania: 15.10.2014 r.
Dystrybucja: cyfrowa i fizyczna
Waga: 267 MB
Funkcje crossowe: -save i -buy z i PS3
Cena: 69 PLN

Gra jest również dostępna na Nintendo Switch w cenie 99,99 PLN. Pełna nazwa wydania to Minecraft: Nintendo Switch Edition, zawiera zestaw kilku dodatków, w tym “Super Mario Mash-up pack”.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. Skorrpion (VViczpolskorr) pisze:

  Wielkie dzięki za recenzje, właśnie interesowały mnie aspekty techniczne tego portu Minecrafta na konsolę przenośną Sony – jak widzę, jest poprawnie. Szkoda tylko, że nie ma możliwości rozgrywki między platformami – właśnie, ciekawe jak aktualnie wygląda rozgrywka online?

  Wyhaczyłem małą literówkę, więc tak tylko informuje. 😛
  “Cel w Minecraftcie jest jeden – przetrwać – i nie jest to łatwa zadanie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *