flOw

W PlayStatation Store jednym z gatunków gier są produkcje „Wyjątkowe”. Jeśli dana pozycja nie bardzo pasuje do pozostałych, to ląduje w tej. I taki jest flOw.

Tekst długi nie będzie, chyba nawet rekordowo krótki, bo ciężko więcej o tej grze napisać. Zacznijmy od tego, że nie ma w niej fabuły. Po prostu pojawiamy się w morskich odmętach jako prosty organizm. Naszym celem jest zapewnienie jego ewolucji, która odbywa się dzięki pochłanianiu istot jednokomórkowych oraz polowaniu na większe zwierzęta. I tak powoli schodzimy coraz głębiej w morską toń, zjadając drobnicę i rozkawałkowując większe sztuki. Oczywiście te bardziej rozwinięte istoty bronią się oraz same nas atakują, ale zabić nas nie mogą, a przynajmniej mnie nie udało się zginąć. Gdy już zejdziemy na samo dno, nasz „bohater” przejdzie ewolucję w nowy organizm, który będzie miał inne umiejętności, np. posiądzie zdolność zniknięcia czy kręcenia się w kółko dla lepszej ochrony i pożerania. W nowej formie znów będziemy schodzić ku dnu, by zaliczyć przemianę, i tak pięć razy. Potem gra się kończy (chyba że ktoś dokupi sobie DLC), ale, ewentualnie, możemy wrócić do rozgrywki, by próbować zaliczać oferowane przez trofea wyzwania. Podstawowe przejście zajmie góra trzy godziny, bo większość grających będzie próbowała różnych rzeczy, np. szybkiego zejścia oraz, głównie, pożarcia wszystkiego, co się napatoczy, każdą istotą. Tak czy inaczej gra nie jest długa, a tym, co przede wszystkim wydłuża czas z nią, jest sterowanie za pomocą żyroskopu – nie jest precyzyjny, więc manewrowanie, szczególnie rozrośniętym organizmem, potrafi trwać dłużej niż to potrzebne, a więc i czasem irytuje.

2017-06-22-214723

Główną koncepcją, którą kierowali się twórcy przy tworzeniu flOw, było zapewnienie relaksującej rozgrywki. I tak właśnie jest, gramy niespiesznie i nawet zjadanie większych istot nie wymaga specjalnej koncentracji, szczególnie, że nie giniemy.  Płyniemy więc sobie, jemy, schodzimy niżej, rośniemy, ewoluujemy i proces powtarzamy. A wszystko to przy spokojnej muzyce i przyjemnej oprawie wizualnej, która bardzo dobrze pasuje do koncepcji gry. Jest to całkiem przyjemne doświadczenie i mogę je polecić, choć nie za pełną cenę, głównie z powodu tego, że jest krótkie i jednorazowe. Normalnie gra kosztuje 21 złotych, ale często trafia do promocji, więc lepiej wziąć ją za obniżoną kwotę.


Ocena: 6/10


Producent: Thatgamecompany
Wydawca: Sony Computer Entertainment
Data wydania: 4 grudnia 2013 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Funkcje crossowe: -buy z PS4 i PS3
Waga: 317 MB
Cena: 21 PLN

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *