Grip L2/R2 od JOETSU Electronics

Z wygodą trzymania Vity jest różnie. W krótszych sesjach odpowiada niemal każdemu, gorzej może być przy dłuższym graniu. Sam należę do grona osób, które wolą mieć wsparcie dla dłoni i wciąż chwalę sobie swojego gripa Hori. Ale nie o nim będę dzisiaj pisał, głównie dlatego, że ciężko go już dostać. Za to zajmę się opisaniem dla Was dodatku do PSV, który zapewnia brakujące wielu z nas przyciski L2 i R2!

Na początek przypomnę, że wyszły dwie wersje Vity – OLED-owa PCH1000 i tzw. „slim”, czyli PCH2000. Firma JOETSU Electronics przygotowała dla obu modeli gripy, które zapewniają dodatkowe przyciski. W dwóch przypadkach tylko L2 i R2, a w trzecim, tylko dla modelu slim, dodatkowe „spusty”, które działają z przednim ekranem dotykowym.

Jak widzicie na powyższych zdjęciach, wygląd obu modeli różni się od siebie konstrukcją. Oczywiście wersja dla OLED-a została przygotowana wcześniej, stąd ramka z zatrzaskami przykrywająca wierzch konsoli. Przy slimie projektanci opracowali już na tyle dobrą formę, ewentualnie lekkie zmiany w kształcie konsoli pozwoliły na rezygnację z ramki. Klips na trzeciej jest wymagany do klikania ekranu. Sam posiadam PCH1000, więc na gripie dla niego się skupię.

Konstrukcja nakładki może wydawać się dziwna, i mam tu na myśli tył. Wystające, owalne elementy wcale nie wyglądają na wygodne do trzymania, gdy patrzy się na zdjęcia. Dodatkowo części te nie wystają zbytnio za dolną część konsoli, co dotykowo budziło moje wątpliwości. Hori ma wysuwane uchwyty, więc w zależności od potrzeb, są one dłuższe lub krótsze, co bardzo mi odpowiada. Sporym zaskoczeniem więc okazało się, że konstrukcja firmy JEC jest bardzo wygodna. O ile wcześniej oparcie dla dolnej części dłoni miałem zapewnione dzięki długości wystawek, tak w tym przypadku dostawienie spodu dłoni do zewnętrznej części gripa i oplecenie palców wokół owali sprawia, że konsolę trzyma się pewnie, wygodnie i nie męczy to nawet przy dłuższym graniu.

Grip jest leciutki i zrobiony z bardzo dobrej jakości plastiku. Spodnia część jest w miarę solidna i dopiero przy próbie ruszania nią widać, że delikatnie się skręca. Górna ramka jest cieniutka i zamontowana na dwóch wystających zawiasach, które nie sprawiają wrażenia wytrzymałych. W związku z tym za każdym razem, gdy zdejmuje się gripa i ponownie nakłada, trzeba uważać na cały ten element, ponieważ łatwo będzie go uszkodzić. Na szczęście projektanci tak to wszystko poskładali, że gdy nakładka jest już na konsoli, wszystko trzyma się świetnie, nie chodzi, nie odstaje (poza zawiasami ramki) i ciężko byłoby uszkodzić tę konstrukcję. Pochwalić też muszę cztery zaczepy, które ponownie na pierwszy rzut oka nie wyglądają na dobre. Gdy się je już zapnie, trzymają bardzo dobrze, a żeby je odpiąć, trzeba odpowiednio podważyć je paznokciem, więc jest niewielka szansa, że oskoczą same od siebie czy po zahaczeniu o coś.

A teraz najważniejsze dla tego produktu, czyli korzystanie z przycisków L2 i R2. Od razu przyznam, że pada do stacjonarek PlayStation nie trzymałem od lat, a kontroler do XBOX-a 360 uważam za niewygodny, więc ostatecznie możecie mieć inne odczucia w kwestii używania tych przycisków w gripie.

L2 i R2 przy grze na remote-play udało mi się przetestować tylko na jednej pozycji – Tranzystorze (swoją drogą, bardzo dobra gra). Ponieważ na Vicie przy RP domyślnie pokazuje się ikonka touchpada, gdy się go dotknie, od razu miałem pokazane, że użyłem którejś z dwójek. Czas reakcji był bardzo dobry, po naciśnięciu jednej z nich ikonka pokazywała się natychmiast i w żaden sposób nie ustępował fizycznym przyciskom. Wystarczy mieć palec na środku przycisku lub trochę niżej i lekko go nacisnąć do aktywacji przypisanej czynności. Jeśli chodzi o produkcje Vitowe, test zrobiłem na Ratchet & Clank 2. Tam do R2 przypisany jest strafe (trzeba trzymać przycisk), a łączenie go z L2 pozwala przy niektórych broniach uruchomić automatyczne wybranie najbliższego celu. W tym przypadku ponownie byłem zadowolony z czasu reakcji.

Co do samej wygody użytkowania L2 i R2 na gripie, nie mam żadnych zastrzeżeń, gdy obsługuje się je tylko palcami wskazującymi. Konsola dobrze wtedy siedzi w dłoniach, a przyciski łatwo wcisnąć. Przy używaniu wskazujących i środkowych palców jest trochę mniej wygodnie, ponieważ trzeba mocniej ścisnąć gripa dołem dłoni, żeby utrzymać konsolę w pożądanej pozycji. Dla korzystających z gripa dla remote-play istotny też będzie dostęp do dołu touchpada, żeby wciskać odpowiedniki L3 i R3. Tu już może być różnie z powodu wielkości dłoni i długości placów. Sam mam raczej większe i w każdej podanej powyżej konfiguracji bez problemu mógłbym ich używać palcami serdecznymi. Ewentualne problemy mogą pojawić się u osób z mniejszymi dłońmi/placami.

Podsumowując to wszystko, grip zdecydowanie wypada na plus. Jest z porządnego, niewygładzonego plastiku, wygodnie się go trzyma nawet przy dłuższych sesjach, a przyciski L2 i R2 mają bardzo dobrą reakcję. Z minusów głównie przychodzi na myśl górna ramka, która jest zbyt delikatna, gdy grip nie jest na konsoli. Problem też może się pojawić u osób, które na Vicie mają np. Gela Skina, ponieważ u góry i nad głośnikami pojawiają się odciski (zdjęcie w galerii u góry). Gdyby zastanawiało Was, czy wgłębienia w górnej ramce przeszkadzają w używaniu przycisków, to odpowiedź brzmi nie, ewentualnie trzeba będzie się przyzwyczaić do wciskania selectu i startu. Gorzej jednak wygląda kwestia ustawiania głośności i wyłączania sprzętu. W tym przypadku zawiasy sprawiają, że używanie ich jest niewygodne, bo blokują przesunięcie palca, ale to w sumie też kwestia przyzwyczajenia się.

Jeżeli dużo gracie przez romote-play i w gry z PSV oraz PSOne korzystające z dodatkowych przycisków, taka nakładka na konsolę zdecydowanie ułatwi Wam czas z tymi produkcjami. Z kolei dla osób, które ogólnie chcą mieć gripa ogólnie, a L2/R2 może im się kiedyś przydać, to także jest to produkt wart rozważenia z racji ogólnej wygody użytkowania. Pytanie tylko, czy około 150 zł nie jest dla Was za wysoką ceną i na to musicie już odpowiedzieć sobie sami. Właściciele slimek będą w korzystniejszej sytuacji, ponieważ gripy dla nich są trochę tańsze.

UWAGA:
Na aliexpress bujają się gripy, które są bardzo podobne do omawianego. Z tego co widziałem, występują w kolorze czarnym i białym i na pewno nie są oryginałami firmy JEC, a jakimś tańszymi podróbami. Co gorsza, na aukcjach wykorzystano zdjęcia oryginału… Więcej o nich możecie przeczytać w wątkach w grupie PS VITA Poland na FB. Daję znać, na wypadek, gdybyście postanowili wziąć tańszą wersję, ale po dojściu towaru wygląd się nie zgadzał ze zdjęciami na ali.


Grip L2/R2 dla PCH1000: klik
Grip L2/R2 dla PCH2000: czarny i biały
Grip do PCH2000 z dodatkowymi do touchpada i ekranu: klik

Pamiętajcie, że z kodem MYPSVITA kupicie je 3 dolary taniej 😉


Gripa do recenzji dostarczył nam sklepplay-asia-banner-szeroki

 

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Andryjan pisze:

  Przy grze zdalnej, automatycznie przełącza mi L2 z dualshocka pod przycisk L1 na PSV. Irytuje mnie to bo przecież mam gripa i chce żeby było jakbym trzymał dualshocka. Da się zamienić z powrotem L1 i L2?

  • Quithe pisze:

   IMO, to może być kwestia decyzji twórców danej gry, bo domyślnie L2 i R2 są przypisane do górnej części touchpada. Przykładowo, pamiętam że w Destiny ustawienia na RP były specjalnie przygotowane, żeby grało się jak najwygodniej i gracze to chwalili.

   Czy jest opcja zmiany ustawień, tego niestety nie wiem :/

 2. Anonim pisze:

  Tak jak w opisie przy pierwszym kontakcie wydaje się delikatny i miałem obawy co do wytrzymałości .Jednak uspokoję was bo udało mi się już 4 razy upuścić moja Vite z tym gripem . Oprócz odpięcia się górnej ramki od dolnej nic się nie stało .
  Tak więc gorąco polecam każdemu .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *