Pic-a-Pix Classic

Studio POWGI zagarnęło już sobie prawo do vitowych adaptacji klasycznych łamigłówek w rodzaju sudoku  czy wykreślanek, więc Lightwood Games niszę musiało znaleźć gdzie indziej. I znalazło – w monogramach.

Monogram, choć brzmi dość matematycznie, z matematyką ma wspólną jedynie konieczność dokonywania kalkulacji. W rzeczywistości to rodzaj zagadki, gdzie do dyspozycji jest pole złożone z jednakowych kwadratów (tutaj o wymiarach kolejno 5×5, 10×10, 15×15 i 20×20), których odpowiednie zamalowanie pozwoli na odkrycie obrazka. Żeby jednak nie zgadywać, przy każdym rzędzie/kolumnie podana jest ilość „pełnych” kwadratów. Jeśli zamiast jednego ciągu zamalowań są dwa krótsze, ilości te są od siebie oddzielone. Wykorzystując te dane, można ocenić, które miejsca zamalowania są pewne, a następnie wykluczać kolejne pola, aż do momentu odkrycia obrazka. Może brzmi mało pasjonująco, lecz naprawdę wciąga, ponieważ formuła jest „nośna” (o czym świadczy chociażby ilość produkcji na bazie tego rodzaju zagadki porozrzucanych po najróżniejszych platformach), a wykonanie przyjemne.

Recenzowana pozycja, z podtytułem „Classic”, to druga wersja wydanego przez Lightwood tytułu. W pierwszej z nich, mianowanej „Color”, podana jest nie tylko ilość kwadratów, ale również ich kolor. W  tej jest o tyle łatwiej, że barwa nie ma znaczenia, liczą się jedynie pola, które zostaną zamalowane. To nie znaczy, że jest łatwo – chociaż łamigłówki o wymiarach 10×10 rozwiązywałam w przeciągu 5 minut (między innymi dlatego tak korciło, żeby „zagrać w jeszcze jedną”…), już delikatne zwiększenie trudności przy planszach 15×15 potrafiło wydłużyć czas do 10-20 minut. Wszystko zależy od stopnia symetryczności i skomplikowania obrazka… Niemniej jednak monogramy rozwiązuje się z pasją – wymagają czystej logiki i analitycznego spojrzenia na dane, a jednocześnie są lekkie i satysfakcjonujące.

Jak przystało na cyfrowe wersje klasycznych łamigłówek, również pozycja od Lightwood zawiera interfejs użytkownika przystosowany do jak najbardziej przyjaznego ich rozwiązywania. Można kwadraty zamalowywać lub oznaczać jako puste, w przypadku „spełnienia warunków” danego rzędu informacja o liczbach zmienia swój kolor (co niekoniecznie oznacza, że zamalowane kwadraty są zamalowane prawidłowo – wciąż może trafić się niezgodność z np. inną kolumną). Żeby wersja Classic nie straszyła wyłącznie nudną czernią i bielą, każda plansza ma jakiś przewodni motyw kolorystyczny. W przypadku utknięcia można sprawdzić, czy mamy jakiś błąd i ewentualnie skorzystać z funkcji jego usunięcia, ale, po pierwsze, nie dostaniemy wtedy medalu za rozwiązanie łamigłówki, a po drugie, dość skutecznie zabija to satysfakcję. Można by się kłócić, że rozwiązania „gameplayowe” Pic-a-Pix trochę odciążają pamięć operacyjną mózgu i pozwalają na zgadywanie zamiast myślenia, ale umówmy się – bez kombinowania i tak się tego nie rozwiąże, a używanie czystej dedukcji zadowala bardziej niż strzelanie i „sprawdzanie błędów”.

Krótko mówiąc, Pic-a-Pix Classic to pozycja wciągająca, zapewniająca całkiem sporo zabawy (łącznie 100 łamigłówek o różnym poziomie trudności) i jest estetycznie zadowalająca, nawet jeśli oprawa audio to jeden, zapętlony utwór. Osobiście bawiłam się naprawdę dobrze i aż zaskoczyło mnie, jak bardzo zamalowywanie kwadratów potrafiło wciągnąć. Pozycja w swojej klasie po prostu porządna.

PS: No to teraz nie pozostało już nic innego, jak czekać, aż ktoś na Vitę zdąży jeszcze zrobić trójwymiarowe monogramy, jak w moim ukochanym, DS-wym Picross 3D.


Ocena: 8/10


Serdecznie dziękujemy Lightwood Games
za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gry


Producent: Lightwood Games
Wydawca: Lightwood Games
Data wydania: 26 lutego 2018 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Funkcje crossowe: -buy z PS4
Waga: 154 MB
Cena: 33 PLN

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Rozbujnix pisze:

    Ja akurat pykam w pic-a-pix color, bardzo fajnie się gra, chociaż 20×20 jest dosyć malutkie, a nie ma opcji zooma (a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *