Baba Is You

Jeśli miałbym powiedzieć za co najbardziej cenię gry niezależne, to wskazałbym ich innowacyjność. Producenci tytułów wysokobudżetowych najczęściej boją się próbowania nowych rzeczy i wolą stawiać na sprawdzone rozwiązania. Rynek indie wygląda pod tym względem zupełnie inaczej. Bez siły przerobowej i finansowej porównywalnej z rynkiem AAA ciekawy pomysł jest często jedynym sposobem na zyskanie uwagi graczy. Baba Is You wygląda niepozornie, ale pod dziwnym, przypominającym czasy Atari 2600 stylem graficzny, kryje się jedna z najbardziej nowatorskich gier logicznych ostatnich lat.


Cel w każdym poziomie jest ten sam – przetransportować sterowaną przez nas postać do punktu oznaczającego wygraną. Haczyk? Najczęściej nie wiadomo kim lub czym powinien być sterowany awatar. Wszystkie obecne na ekranie obiekty są domyślnie pozbawione interakcji i robią za nic więcej niż tło. Zmieniają to właśnie zasady przedstawione jako ciągi kwadratowych pól zawierających krótkie słowa. Dopiero gdy z pola “ROCK”, “IS” oraz “PUSH” przesuniemy w taki sposób, aby razem tworzyły logiczne zdanie, kamienie staną się “materialne”, a my będziemy mogli je przesunąć. “FLAG IS WIN” jasno wskazuje, że warunkiem ukończenia poziomu jest zebranie flagi. Ale zamieńmy “FLAG” słowem “WATER” i nagle naszym zadaniem staje się wejście na pole pokryte wodą. Musimy nawet uważać, aby nie pozbawić się kontroli nad jakimkolwiek elementem ekranu. Na początku większości misji przejmujemy kontrolę właśnie nad tytułową Babą – maleńkim białym zwierzątkiem, do czego w końcu nawiązuje sam tytuł gry. “BABA IS YOU”. Zamieńmy “BABA” na “GRASS” i nagle przejmiemy kontrolę nad całym terenem zielonym obecnym na ekranie. Zamieńmy “YOU” na “CRAB” i nasz bohater zamieni się w kraba… a gra nie będzie mogła być kontynuowana, jeśli żaden obiekt na mapie nie został przypisany do słowa “YOU”. Baba Is You to więc tak naprawdę gra w tworzenie zasad. Twórcy oddają nam zwykle do dyspozycji sporo wolności, a kluczem do ukończenia wyzwań jest metoda prób i błędów (albo dosłownie klucz – pod warunkiem, że został on przypisany do słowa “OPEN”, a na mapie znajduje się obiekt przypisany do słowa “LOCK”, który zniknie w kontakcie z kluczem). Na szczęście każdy nasz ruch możemy natychmiastowo cofnąć naciśnięciem jednego przycisku.

Wiem, że z pozoru może się to wydawać przytłaczające, ale aby zrozumieć w pełni zasady rządzące światem Baby wystarczy spędzić w nim kilka minut. Aby je jednak w pełni okiełznać, potrzeba znacznie więcej. Nie miejcie złudzeń, Baba is You to zdecydowanie jedna z najtrudniejszych gier logicznych w jakie grałem. Tytuł Hempuli wymagał przestawienia się na zupełnie inny sposób myślenia, niż ten do którego przyzwyczaiły mnie gry komputerowe do tej pory. Rozwikłanie problemu, nad którym rozmyślaliśmy przez ostatnie kilkadziesiąt minut, zawsze jest jednak tego warte. Mimo to muszę przyznać, że skoki poziomu trudności są czasami bardzo dziwne. Nie raz zdarzało mi się głowić nad jednym levelem nawet kilkadziesiąt minut, aby potem jak burza przelecieć przez kolejny świat. Czasami sprawiający problemy poziom może całkowicie zastopować nasz progress (spis poziomów jest przedstawiony w formie rozwidlającej się mapy). Rozwiązaniem byłby jakiś system podpowiedzi lub punktów pozwalających na tymczasowe pominięcie wybranych leveli. Bez nich prawdopodobnie większość graczy zacznie szukać niestety gotowych rozwiązań w internecie.

Baba Is You zaprzecza tezie mówiącej, że w grach wideo widzieliśmy już wszystko. To tytuł niesamowicie innowacyjny i bawiący się z oczekiwaniami graczy. Znajdziecie tutaj ponad dwieście poziomów, których ukończenie może wam zająć nawet kilkadziesiąt godzin (liczba ta zresztą niedługo się znacznie powiększy, bo twórca Baby – Arvi Teikari, zapowiedział, że w 2020 gra otrzyma edytor poziomów). Niedawna aktualizacja wprowadziła też sporo dodatkowych opcji w ustawieniach, a nawet polską wersję językową, która ogranicza się jednak wyłącznie do napisów w menu – bloki przesuwane po mapie wciąż wymagają chociaż szczątkowej znajomości angielskiego).


Ocena: 9/10


Producent: Hempuli
Wydawca: Hempuli
Data wydania: 13 marca 2019 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 198 MB
Cena: 50 PLN


Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *