TAURONOS

Niezależny roguelike czerpiący inspiracje z mitologii greckiej. Gdzieś to już słyszeliście?

No dobra, Hades nie pewno nie jest pierwszą grą czerpiącą garściami ze starożytnych mitów. Nie da się jednak ukryć, że gra Supergiant Games i omawiany Tauronos mają ze sobą kilka elementów wspólnych. Jednym z nich na pewno nie jest jednak poziom jakości.

Tauronos w dosyć prosty sposób interpretuje mit o Minotaurze. Wcielamy się w Tezeusza, który wybiera się w głąb labiryntu skonstruowanego przez Dedala, aby odkryć mieszczące się w nim sekrety i ubić bestię. Samej narracji jest tutaj raczej niewiele i sprowadza się jedynie do komentarzy naszego herosa związanych z napotkanymi zagrożeniami.

Labirynt pełny jest pułapek, a gameplay opiera się głównie na ich omijaniu. Czasami musimy śledzić wytyczoną rysunkiem węża ścieżkę, aby nie zostać trafionym strzałą wylatującą z murów. Czasami komnaty są wypełnione wirującymi kulami, które musimy wymijać. Sam Minotaur patrolujący labirynt niczym Nemesis w Resident Evil 3 również stanowi powracające zagrożenie.

Gra próbuje nas również zachęcać do eksploracji i często prezentuje przed nami kilka ścieżek do wyboru. Na ich końcu możemy znaleźć właz teleportujący nas do kolejnego poziomu lub stałe upgrady do naszych statystyk otrzymywane od bogów obserwujących zmagania Tezeusza.

Niestety, to zdecydowanie za mało, aby utrzymać moją uwagę. Zero tutaj walki, zagadek przestrzennych czy jakichkolwiek dodatkowych wyzwań ubogacających doświadczenie. Tylko bardzo powolne stawianie kolejnych krojów starając się nie nadepnąć na mechanizm aktywujący pułapkę. Pomimo mrocznej estetyki ciężko nawet polecić grę jako survival horror. Styl graficzny przypomina w najlepszych razie te mniej imponujące flashówki odpalane na lekcjach informatyki. A resztki suspensu są zabijane przez niemal komicznie brzmiący głos głównego bohatera.

Poza znajomym settingiem Tauronos nie ma tak na prawdę nic do zaoferowania. Za okoliczność łagodzącą w tym przypadku może być uznana niewielka cena, ale 24 zł to już niestety kwota nieco zbyt wysoka, aby nie zauważyć jej zniknięcia z portfela.


Omijać z daleka


Producent: 16 Bit Nights
Wydawca: Restless Corp
Data wydania: 3 listopada 2020 r.
Dystrybucja: cyfrowa
Waga: 697 MB
Cena: 24 PLN


Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *